Urządzamy kuchnię idealną! TOP praktycznych porad i pomysłowych rozwiązań

2022-08-31 11:42

Starannie zaprojektowana kuchnia, w której wszystko jest na swoim miejscu, ułatwia przygotowywanie posiłków. Ale nie tylko. Po zakończeniu prac kulinarnych szybko i bez wysiłku powraca do stanu idealnego ładu. Osiągnąć te efekty w przestrzeni o niemal dowolnym metrażu i rozkładzie pomoże kilka żelaznych zasad wspartych przez garść innowacji – rozwiązań pomysłowych i praktycznych.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki sandersondesigngroup.com UKŁAD U-KSZTAŁTNY Zabudowa na planie litery U ciągnie się wzdłuż trzech ścian. Jeśli przy wejściu pojawi się kolejne załamanie, tworzące półwysep, powstanie kuchnia w kształcie litery G. W obu przypadkach szafki, szuflady i sprzęty są na wyciągnięcie ręki – gdy przejście ma szerokość ok. 120 cm, nie marnuje się czasu ani energii na zbędną bieganinę. W oknach wiszą rolety rzymskie z tkaniny marki Sanderson. sandersondesigngroup.com

Przymierzasz się do remontu kuchni? Przede wszystkim zastanów się, do czego będzie ci służyć – tylko do szybkiego przyrządzania potraw czy raczej do rodzinnych spotkań? Weź pod uwagę wielkość pomieszczenia i istniejące przyłącza. Ale może np. warto zmienić dotychczasowy układ, by wygospodarować miejsce na stół?

Na zdjęciach znajdziesz kilka propozycji i podpowiedzi. Pamiętaj przy tym, że w kuchni powinno się znaleźć 5 stref funkcjonalnych: zapasów (lodówka, szafka spiżarniana), przechowywania (talerzy, sztućców), zmywania (zmywarka, zlew), przygotowywania posiłków (blat roboczy) oraz gotowania i pieczenia (płyta, piekarnik). Najlepiej, by strefy te rozmieszczone zostały w opisanej kolejności, a odcinki od lodówki do zlewozmywaka (120–210 cm), od zlewu do kuchenki (90–210 cm) oraz od kuchenki do lodówki (120–270 cm) tworzyły boki trójkąta.

Dodatkowo zlewozmywak należy usytuować nie dalej niż 300 cm od pionu kanalizacyjnego, z kolei między oknem a kuchenką gazową trzeba zachować odległość minimum 50 cm.

PROSTA KRESKA

Jednoliniowy ciąg w mieszkaniu dla studenta (proj. KODO) składa się ze zlewu oraz małej płyty grzejnej na zmianę z odcinkami blatu. Poniżej od strony ściany znalazła się niska lodówka, przy drugim końcu – piekarnik. Takie rozwiązanie sprawdzi się w aneksie salonu, a także w bardzo wąskiej odrębnej kuchni. Ważna jest jednak kolejność stref przechowywania, zmywania i gotowania, a ciąg roboczy nie może być długi. Inaczej wymuszałby ciągły ruch.

Kuchnia
Autor: Projekt i zdjęcie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Z EKSKLAWĄ

Wyspa na styku kuchni z jadalnią czy z salonem pozwala w bardzo estetyczny sposób zorganizować trójkąt roboczy, tak jak w projekcie Spółki Meblowej KAM. Między wyspą a ciągiem zabudowy musi pozostać odstęp liczący min. 120 cm, z boku (z jednej lub obu stron, w zależności od kompozycji wnętrza) wygodne przejście o szerokości min. 90 cm.

Kuchnia z wyspą
Autor: serwis prasowy meble-kam.pl

LEKCJA GEOMETRII

Układ równoległy sprawdzi się w długiej, ale nie wąskiej kuchni – przejście powinno mieć ok. 120 cm. Gdyby nie nisko umieszczone okno, w tym wnętrzu do rozważenia byłaby też zabudowa w kształcie litery L, polecana do pomieszczeń prostokątnych i kwadratowych. Tak czy inaczej, przy wolnym fragmencie ściany można postawić nieduży stół. Minimalistyczne fronty to model Soho z Leroy Merlin.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy leroymerlin.pl

PRZEDZIAŁ TOWAROWY

Szafki cargo (tu marki Peka), zarówno wysokie, jak i podblatowe, pozwalają efektywnie zagospodarować m.in. przestrzenie bardzo wąskie lub głębokie. Stale przybywa podobnych rozwiązań powstałych z myślą o innych kłopotliwych miejscach, jak narożniki (np. magic corner – z koszami wysuwającymi się z głębi na odpowiednich prowadnicach) czy szafki sięgające pod sufit (z teleskopowo opuszczanymi półkami).

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Peka

NA OKU, POD RĘKĄ

Otwarte półki warto umieścić na takiej wysokości, by swobodnie się do nich sięgało. Wtedy będą dobrym miejscem na najczęściej używane naczynia i drobne urządzenia kuchenne.

Kuchnia
Autor: serwis parsowy johnlewis.com Na zdj. aranżacja John Lewis.

Z LOTU PTAKA

Dolne szafki coraz częściej są zastępowane przez szuflady z odpowiednio wytrzymałymi prowadnicami. Zyskuje się w ten sposób znacznie lepszy dostęp do produktów, zastawy, a nawet sprzętu AGD. Wysuwać się mogą również rozmaite organizery, choćby pojemniki do segregacji śmieci – jak w widocznej tu zabudowie firmy Rejs.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Rejs

W DOBRĄ STRONĘ

Drzwiczki szafek mogą się otwierać również w górę, przy czym modele łamane (tu z podnośnikami Blum) potrzebują do tego mniej miejsca, a jednocześnie są bezpieczniejsze dla głów. Jeszcze bardziej zaoszczędzić przestrzeń kuchni pozwalają fronty przesuwne, składane (harmonijkowe) oraz rolowane (żaluzjowe). Montaż tych rozwiązań odbywa się niestety kosztem pojemności zabudowy.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy blum.com

SZERSZE POLE

Miejsca w kuchni nigdy dość. Zwiększyć powierzchnię roboczą pozwolą m.in. nakładki na płytę grzejną czy wysuwane blaciki. Z kolei przybornik Andy Chef (Franke) zamienia w wygodne środowisko pracy zlewozmywak z serii BOX BXX. Zestaw zawiera wkładkę ociekową, deskę do krojenia i nóż szefa kuchni. Akcesoria są zawsze pod ręką, a nieużywane znikają w eleganckim organizerze.

Zlewozmywak
Autor: serwis prasowy marki Franke

WŁAŚNIE TAK, JAK CHCESZ

Ty decydujesz o zakresie funkcji, które przyjmie na siebie wyspa kuchenna. W tej loftowej aranżacji z białymi frontami Tokyo (z oferty Leroy Merlin) obszerny drewniany blat mieści w sobie zarówno zlewozmywak, jak i płytę indukcyjną. Poza tym przykrywa kilka pojemnych szafek oraz dekoracyjnych otwartych półek, a dodatkowo umożliwia zasiadanie do posiłków niemal jak w japońskim barze sushi. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia oraz oczywiście dostępna przestrzeń.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy Leroy Merlin

OŚWIETLENIE KASKADOWE

Szafki nad blatem mogą mieć stopniowaną głębokość, aby zwiększyć przestrzeń do przechowywania. W takiej sytuacji lampki warto zamontować i na niższym, i na wyższym poziomie – jak w projekcie Spółki Meblowej KAM. Górne rozjaśniają wnętrze, dolne pomagają osobom pracującym w kuchni osiągnąć precyzję w działaniu.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy meble-kam.pl

JAK W GALERII

Szynoprzewody w kuchni? Ależ tak. Łatwe do wyregulowania reflektorki wydobędą dekoracyjne elementy wyposażenia bądź doświetlą przestrzeń roboczą. W tej nowoczesnej aranżacji z meblami modułowymi Qubik jest jeszcze jedno modne świetliste rozwiązanie – ledon, czyli ledowy neon na ścianie.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl

Z AKCENTEM

Zwieszające się z sufitu efektowne lampy rozświetlają blat, a także odwracają uwagę od masywnego stalowego panelu okapu w tle. Poza tym podkreślają położenie wyspy w przestrzeni domu oraz wskazują na jej rangę jako miejsca spotkań rodziny. Minimalistyczne ringi to propozycja studia mebli RUST.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy rust.eu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE