Przepis na atmosferę: okapy dekoracyjne czyli salon w kuchni

Salon w kuchni czy kuchnia w salonie generują rozwiązania, które spajają stylistycznie funkcjonalną kuchnię z eleganckim charakterem salonu. Modne okapy kuchenne przypominają dekoracyjne lampy w rozmiarze XXL i przyciągają wzrok albo – wręcz przeciwnie – perfekcyjnie wtapiają się w otoczenie.

Biały okap
Limitowana Edycja okapów kuchennych Faber
Jak wybrać właściwy okap kuchenny?
Aneks z okapem
Okap w białej kuchni

Efektowne, podwieszane modele, kształtem przypominające oprawy oświetleniowe, polecane są przede wszystkim do otwartych i dużych kuchni. Okapy w kształcie surowych, regularnych brył (prostopadłościanów, ściętych ostrosłupów itd.) najlepiej wyglądają w towarzystwie nowoczesnej, pozbawionej ozdobników zabudowy kuchennej, w której dominują linie proste. Do prostej, geometrycznej zabudowy kuchennej pasują też (na zasadzie kontrastu formy) okapy o płynnych kształtach, często do złudzenia przypominające lampy. Mogą być nie tylko ze szkła czy stali, ale też z ceramiki. Najlepiej zastosować je w kuchniach połączonych z salonem.

Okap do aneksu kuchennego: zabawa w chowanego

Modele „zamaskowane”  to wyciągi dyskretnie ukryte w podwieszanym suficie albo za zabudową, nienaruszające minimalistycznego charakteru wnętrza. Można też wybrać coraz popularniejsze okapy nablatowe pozwalające  na całkowitą rezygnację z górnej zabudowy kuchennej. Okap wysuwany z blatu - na ogół niewidoczny, bo ukazuje się tylko wtedy, gdy jest potrzebny -  jest świetną propozycją do minimalistycznych aranżacji, ale także do małych pomieszczeń, kuchni usytuowanych we wnękach itp.

Czytaj też: Miedziane, złocone, okładane tybetańskim srebrem... prestiżowe okapy kuchenne!

Okap do aneksu kuchennego: funkcjonalność to priorytet

Rodzaj okapu warto dopasować do płyty grzewczej. Płyty zimne (indukcyjne lub ceramiczne) wymagają zastosowania szerszych modeli z mocnym mechanizmem wyciągowym (ze względu na nierównomierne i powolne unoszenie się pary i tłuszczów), natomiast w przypadku płyt gorących możemy zastosować okapy tej samej szerokości co one. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, dlatego zawsze trzeba zwracać uwagę na zalecenia producenta. Kolejną ważną sprawą jest wybór systemu obiegu powietrza. Tradycyjnie mamy do wyboru zamknięty i otwarty. Zamknięty (w którym oczyszczone powietrze pozostaje w pomieszczeniu) jest mniej efektywny, ale zimą nie powoduje strat ciepła. Otwarty (wydmuchujący opary na zewnątrz) doskonale usuwa wilgoć, jest cichy, natomiast może pociągać za sobą wychładzanie pomieszczeń. Pojawiło się też trzecie rozwiązanie: okapy wykorzystujące technologię jonizacji bipolarnej, która pozwala nie tylko na wyeliminowanie przykrych zapachów, ale też oczyszczenie powietrza w taki sposób, by było ono zdrowsze dla domowników.

Ocena: 0
Tekst: Joanna Dobkowska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY