Pomysłowe okapy kuchenne: praktyczne dekoracje do kuchni

 Okap kuchenny Mirabilia Liberty

Okap kuchenny Mirabilia Liberty

Fot. materiały prasowe Falmec

Okap nad kuchenką, zwłaszcza w otwartej przestrzeni, to standard. Ale sam okap standardowy być nie musi. Może udawać lampę, designerską dekorację ściany albo znikać, gdy jest niepotrzebny. Ceny? Na szczęście z roku na rok okapy kuchenne tanieją!

Wybieramy okap kuchenny

Zwróćmy uwagę przede wszystkiem na okapy kuchenne montowane ponad wyspą albo w wyspie (ewentualnie tradycyjnie ulokowanym blacie roboczym) oraz na ścianie, ale bez typowego daszka nad płytą. Mają oczywiście doskonałe parametry techniczne, a do tego są niezwykle efektowne. Jaki wybrać?

Każdy z nas ma inne potrzeby, więc i inne funkcje będą dla nas ważne. Dlatego od strony technicznej skupimy się na podstawowych parametrach. Okap powinien być wydajny – dobrze dobrany przefiltruje na pierwszym biegu całe powietrze z kuchni sześciokrotnie w ciągu godziny. Wyliczamy to, mnożąc kubaturę w metrach sześciennych razy 6, dla kolejnych biegów – razy 9 i 12. Ważne, by okap był cichy (np. do 38 dB na pierwszym biegu) oraz łatwy w obsłudze (jeśli wolisz tradycyjną, wybierz z mechanicznymi przyciskami, jeżeli bardziej zaawansowaną – z panelem elektronicznym). No i oczywiście powinien być piękny!

Okap jako król kuchni

Jeśli okap ma być mocnym elementem aranżacyjnym, wybierz model o pięknej linii, z materiałów wysokiej jakości i podkreślający wystrój. Taki efekt uzyskasz, stosując zasadę kontrastu (np. do wnętrza retro dobierz okap nowoczesny, oszczędny w formie) albo harmonii (wtedy zdecyduj się na stylizowany). W kuchniach nowoczesnych zagraj kolorem albo właśnie formą i niech okap przypomina designerską lampę czy rzeźbę.

Designerskie okapy kuchenne: od klasyki do nowoczesnej fantazji

Lampa, kwiat, obraz z panoramą miasta, zwój stalowych taśm, kosmiczny statek, ażurowy sześcian… Nowoczesne okapy kuchenne potrafią zaskoczyć ciekawą formą.

Plisowana suknia: okap kuchenny, który kojarzy się z plisowaną kreacją Marilyn Monroe z filmu „Słomiany wdowiec”? Czemu nie! Ceramiczna spódnica okapu oczywiście nie faluje podczas zasysania powietrza znad płyty, ale można zmieniać jego wysokość (z racji mocowania na linkach). Taki okap to przy okazji lampa kuchenna.

Bryła w zawieszeniu: czyli lekki optycznie okap wyspowy (kubik mocowany na linkach). Przy włączonym oświetleniu efekt jest wręcz spektakularny. Okapy w takiej formie najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach.

Okap podsufitowy: a więc nowoczesna technologia w natarciu! Gdy jest potrzebny – wysuwa się ze swej zabudowy. Odgrywa też rolę lampy sufitowej. Ponieważ sprytnie chowa się w suficie, taki okap pasuje właściwie do każdej kuchni – bez względu na styl aranżacyjny.

Nie przegap: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Okap w blacie: ujawnia swą obecność dopiero wtedy, gdy jest potrzebny. Pochłania opary i chroni przed pochlapaniem tłuszczem z patelni. Po spełnionym zadaniu znika w blacie. Okap tego typu z lustrzanym frontem to idealny wybór do kuchni urządzonej minimalistycznie, z kolei taki z ażurowym dekorem zachwyci miłośników bardziej klasycznych rozwiązań.

Warto wiedzieć: decydując się na urządzenie blatowe, wybierz model tej samej długości, co płyta grzejna, i oczywiście w tej samej stylistyce. Dzięki temu okap doskonale się sprawdzi nie tylko pod względem praktycznym, lecz także estetycznym, tworząc wraz z płytą harmonijną całość.

Biały okap kuchenny: moda na kuchnie w bieli spowodowała, że pojawiły się także białe okapy. Taki model świetnie współgra z nowoczesnym AGD w tym kolorze. Lekkość wizualna jest jego dodatkową zaletą – będzie więc idealny także w niewielkiej kuchni.

Pomysłowe aranżacje kuchni - zobacz ZDJĘCIA

Ocena: 5
Tekst: Redakcja Zdjęcia: materiały prasowe Falmec

POLECANE ARTYKUŁY