Jadalnia, serce domu

2008-09-26 2:00

Trudno wyobrazić sobie dobre samopoczucie bez możliwości przyjemnego spędzenia czasu przy wspólnym stole. Mimo licznych propozycji umożliwiających zjedzenie posiłku na kanapie, fotelu lub łóżku, stół ciągle jest “sercem" domu, symbolem integracji rodziny. W nowoczesnym domu, pozbawionym wydzielonego pokoju stołowego, w jednoprzestrzennym wnętrzu - miejsce ustawienia stołu wyznacza jadalnię.

Uroda stołu

Stoły i krzesła, mimo jednoznacznie określonej funkcji, łatwo poddają się różnym koncepcjom estetycznym i należą do mebli najbardziej zróżnicowanych ze względu na wzornictwo i materiał - od klasyki po rozwiązania awangardowe, a nawet artystyczne, unikatowe.

Dążenie do komfortu w użytkowaniu i moda na wielofunkcyjność nie ominęły stołu - możliwość regulacji długości i wysokości, szuflady i schowki na akcesoria niezbędne przy posiłkach, dodatkowe wysuwane blaty, centralnie umieszczone obrotowe tace ułatwiające serwowanie potraw, blaty podświetlane i składane, a wreszcie stoły z blatami podwójnymi, z których jeden służy do jedzenia posiłków, a drugi, wysuwany, jest miejscem pracy wyposażonym w podkładkę do pisania, pojemniki na papiery i akcesoria.

Wygoda przy stole

  • Wielkość blatu powinna być dostosowana do liczby osób, które przy nim zasiadają. Absolutnym minimum jest 60 cm długości blatu przypadającej na jedną osobę; swobodę ruchów, a więc komfort, zapewnia długość 80-100 cm. Ważna jest także szerokość blatu - stoły o wąskich blatach utrudniają ustawienie naczyń i półmisków pomiędzy talerzami osób siedzących naprzeciw siebie. Lepiej, gdy blat ma szerokość większą niż 80 cm.
  • O wygodzie decyduje też dostępność stołu, możliwość swobodnego odsunięcia krzesła, a więc zawsze wielkość stołu musi być dostosowana do przestrzeni, jaką dysponujemy. Wygodnym uzupełnieniem stołu jadalnego, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma bufetu lub kredensu, może być wyposażony w półki stolik-pomocnik na kółkach, służący do odstawiania naczyń i napojów.
    Podobnie jak we współczesnej aranżacji wnętrz, przewijają się wątki etniczne, tradycja łączy się z awangardą, luksus i wyrafinowanie z prostotą i naturalnością.
  • Wyposażenie domu czy mieszkania musi być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu: funkcjonalne, perfekcyjnie wykonane z przyjaznych materiałów.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE