Garnki, przyprawy, zapasy - gdzie to pomieścić? Pomysły na przechowywanie w kuchni i organizację szafek

2023-01-02 12:57

Zapasy spożywcze, akcesoria do gotowania… Twoja kuchnia musi sporo zmieścić. Tylko gdzie? Czas zajrzeć do szafek i rozwiązać problem przechowywania.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Peka METODA PUDEŁKOWA.Niewielkie rzeczy lubią się gubić lub przewracać, gdy najbardziej ich potrzebujesz. Jak temu zapobiec? Po prostu zgrupuj je w pojemnikach (YouboXx i system Dispensa, peka.pl). Produkty wrażliwe na światło i wilgoć zabezpiecz przykrywką.

Gdy w kuchni panuje porządek w szafkach i każda rzecz ma swoje miejsce, łatwiej się gotuje, prawda? Większy sens ma też robienie zapasów (bo wiesz, że w domu zmieszczą ci się trzy butelki oleju, ale kompletnie nie potrzeba już ryżu).

Zamiast szafek ze zwykłymi półkami, polecamy montaż szuflad i cargo. Gwarantują lepszą widoczność produktów. Za pomocą pojemników i separatorów pozwalają też perfekcyjnie zorganizować wnętrze schowka.

A może masz w kuchni wnękę, którą można osłonić żaluzją (np. Zobal) i urządzić w niej minispiżarnię lub regał? Ten pomysł zawsze zdaje egzamin na szóstkę!

Dobra lokalizacja

Zarówno zapasy spożywcze, jak i żywność, po którą sięgasz na co dzień, najlepiej jest przechowywać w chłodnych, suchych miejscach. Z dala od zmywarek, lodówek, piekarników. Nie masz takiej możliwości i szuflada na pieczywo musi wylądować koło źródła ciepła? Spokojnie, zadbaj jednak o dodatkową izolację termiczną szafki. Zrezygnuj również z ogrzewania podłogowego pod meblami w kuchni. Pamiętaj, że cargo i szuflady mają sens tylko wtedy, gdy można je w pełni wysunąć. Nie stawiaj zbyt blisko nich krzesła czy „schodków”.

Łatwy dostęp z dwóch stron

Planując układ kuchennych szafek, warto przynajmniej jedną z nich przeznaczyć na wysokie cargo – idealne do przechowywania zapasów, takie jak system Dispensa (Peka.pl). Słupek z wysuwanymi frontem i półkami ustaw w takim miejscu, by można było z niego swobodnie korzystać zarówno z lewej, jak i prawej strony. Dzięki temu zyskasz też lepszy wgląd w zapasy. Szybciej odnajdziesz dany produkt albo stwierdzisz, że trzeba go wpisać na listę zakupów.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Peka

Na linii wzroku

Kawa czy herbata powinny się znajdować zawsze w tym samym miejscu (np. po to, by można było po nie sięgać automatycznie każdego ranka). Umieść je w szczelnych, przezroczystych słojach. Postaw w szafce nad blatem. By ułatwić sobie korzystanie z szafki, zamontuj w niej oświetlenie oraz front uchylany do góry. Mogą to być np. taśma LED Loox5, przymocowana w pionie, i podnośniki Free Space (zapewniają płynny ruch, zabierają mało przestrzeni) z Hafele.pl.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Häfele

Przemyślane podziały

Dobrze, by szuflady na żywność różniły się wysokością. W najgłębszej – dolnej – możesz przechowywać np. ciężkie butelki i słoje. A w najpłytszej – górnej – lekkie, nieduże pojemniki z przyprawami do codziennego użytku. Zamawiając wyposażenie szafek, zwróć jeszcze uwagę na maksymalny udźwig szuflad, te z systemu Axis Pro marki GTV do budowy cargo, dobrze radzą sobie z obciążeniem do 40 kg (Gtv.com.pl).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki GTV

Chlebak za szkłem

Nie jesteś zwolenniczką trzymania pieczywa na blacie? A co powiesz na podwieszany wkład do szuflady Hailo Pantry Box marki Häfele? Jest wyposażony w szklaną pokrywę, drewniany ruszt – usprawniający wentylację – oraz mobilny pojemnik z uchwytem. Staraj się tylko nie wkładać do szuflady gorącego chleba, bo grozi to jej zaparowaniem.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Häfele
Z myślą o komforcie

W szufladach i szafkach typu cargo (zwłaszcza tych z dużym obciążeniem do 70 kg) zapewne docenisz spowalniacze, które gwarantują płynny ruch systemowi jezdnemu. Obawiasz się skaleczenia nożem, gdy w ferworze gotowania szperasz w szufladzie na sztućce? Wypróbuj wkłady przysłaniające ostrza. Wraz z pociągnięciem za front, w meblu włącza się światło? Zatem wszystko jasne, przynajmniej w szafce! A jeśli marzysz o pełnym wykorzystaniu przestrzeni kuchni, urządź schowki także w cokołach (Hafele.pl).

Szufladę na sztućce i akcesoria

…urządź pod blatem, przy zmywarce i zlewie. Ponieważ łatwo może wkraść się do niej nieład, wyposaż ją w gotowe wkłady lub stabilne przegródki (np. systemy organizacji wewnętrznej Orga-Line, Ambia-Line, Blum.com/pl).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Blum

Za wspólnym frontem

Uchylasz w sklepie meblowym drzwiczki, spodziewając się lodówki, a tam… spiżarnia! Zastosujesz ten pomysł (Ikea.pl) też u siebie? Przestrzeń wysokiej szafki łatwo dopasujesz do swoich potrzeb. Możesz wybrać większe odległości między szufladami, zamontować druciane kosze (dla lepszego przepływu powietrza) lub wysuwany blat do pracy czy odkładania rzeczy.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Podanie z narożnika

Garnki, patelnie, małe AGD schowasz w szafce narożnej. Abyś nie musiała w niej nurkować, za każdym razem, gdy sięgasz po rzeczy, wyposaż ją w wysuwane półki lub kosze. Koniecznie o dużej ładowności, np. LeMans lub Magic Corner (Peka.pl).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Peka

W równym rządku

Takiego porządku w szufladzie pozazdrości ci każdy szef kuchni. To zasługa drewnianych wkładów na sztućce, przyprawy, noże i folie spożywcze (Rejs.eu). Ślicznie i ekologiczne! Staraj się tylko chronić drewno przed zawilgoceniem, a długo będzie ci służyć (innymi słowy: wycieraj sztućce po wyjęciu ich ze zmywarki).

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Rejs

Kompletując wkłady, maksymalnie wykorzystaj powierzchnię szuflady (wtedy pojemniki nie będą się przesuwać podczas jej wysuwania i wsuwania). Na rynku dostępne są też przegródki z magnesami, które mocno trzymają się metalowych ścianek szuflady.

W głębi i na ściance

Jak zmieścić więcej koszy w szafce, bez zmniejszania ich wysokości? Zredukuj tylko ich głębokość. Część zamocuj w korpusie (do przechowywania większych, cięższych rzeczy), a część – po wewnętrznej stronie drzwi (na mniejsze i lżejsze). Gotowy przykład takiego rozwiązania – wysuwaną spiżarnię Utrusta – podsuwa IKEA.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Zapasy pogrupuj kategoriami: na jednej półce – makarony, na drugiej – kasze. Efekt? Porządek wizualny i pełna kontrola nad spiżarką.

Mistrzowska elegancja

Nawet najbardziej wykwintna kuchnia w stylu luksusowym musi pomieścić produkty spożywcze codziennego użytku oraz nie zawsze atrakcyjne sprzęty. Sprytnie ukryjesz je za frontami lustrzanymi lub ujętymi w złote ramy (Zobal.com.pl). W dolnych szafkach rozważ montaż długich poziomych uchwytów, które znacznie ułatwią ci wysuwanie cargo.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Zobal

Wąskie, ale jakie praktyczne!

Cargo szerokości zaledwie 11 cm rozwiąże problem chowania butelek, słoików i wazonów (zdjęcie kuchni: Salony Agata, Agatameble.pl). Podobny wyciąg podblatowy, z wieszakiem na ręczniki oraz koszem na detergenty i szmatki, postaw bliżej zlewozmywaka i zmywarki. Gdy zdarzy się mały wypadek i rozleje np. woda, będziesz mogła błyskawicznie zareagować.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata, agatmeble.pl

Blisko i na temat

Po co nerwowo szukać w trakcie robienia ciasta blaszki do tarty lub wałka? Już dziś podziel kuchnię na strefy: przy piekarniku zgromadź artykuły do pieczenia (szuflada Moovit Mx, Hafele.pl), bliżej płyty grzewczej – garnki, pod blatem roboczym – miski i noże, a obok jadalni – zastawę, szkło.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki hafele.pl
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE