Pomysły na ścianę w kuchni: tynk dekoracyjny lub tapeta

2008-09-29 2:00

Zamiast farby lub płytek na ścianę w kuchni można położyć dekoracyjny tynk strukturalny lub tapetę. Może i prace będą uciążliwe, ale za to efekt na pewno nietuzinkowy, taka aranżacja kuchni będzie oryginalna i pomysłowa. Do kuchni najlepsze będą tynki akrylowe oraz tapety winylowe lub tapety z włókna szklanego.

Do niedawna tapeta kojarzyła się z wykończeniem ścian pokoju – dzisiaj coraz częściej pojawia się również w kuchni. Do wyłożenia ścian nad kuchenką i zlewozmywakiem wybieramy tapety, które są odporne na wilgoć i niepalne: tapety winylowe albo tapety z włókna szklanego. Tapety winylowe przeznaczone do miejsc mokrych mają wierzchnią warstwę grubszą, gąbczastą, dzięki czemu można je często myć, a nawet szorować. Taka tapeta lepiej niż farba pokryje nierówności ścian. Przed położeniem tapety ścianę należy oczyścić z brudu i tłuszczu. Do przyklejenia tapety używamy kleju wodoodpornego.

Ściana w kuchni wykończona tynkiem dekoracyjnym

Zamiast farby na ścianę w kuchni można położyć dekoracyjny tynk strukturalny. Do kuchni wskazane są tynki akrylowe jedno- lub dwuwarstwowe. Pozwolą one uzyskać strukturalną powierzchnię ściany (na przykład strukturę drobnoziarnistego granitu). Podłoże pod tynk musi być odpowiednio przygotowane: tynku nie można nakładać na surowe ściany o nierównej powierzchni ani na ściany pomalowane farbą. Po położeniu tynku ściana w kuchni powinna zostać pomalowana środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami.

Ściana w kuchni wykończona tynkiem dekoracyjnym
Autor: Konrad Kalbarczyk Wykończoną tynkiem ścianę w kuchni należy pokryć środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE