Ładną kuchnię może zepsuć zły blat. Podpowiadamy, jak wybrać idealny pod twoje wnętrze

2023-03-09 14:21

Blat na ciągu roboczym to najintensywniej używana powierzchnia w domu. Wybierz taki, by pasował do mebli i wystroju oraz odpowiadał potrzebom twoim i rodziny.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Castorama KLASYKA BLACK & WHITE Do stylowych mebli Artemisia shaker biały ze złotymi uchwytami Dukkah (Castorama) pasują marmury – nie muszą być autentyczne, ich imitacje są nie tylko mniej kosztowne, lecz także bardziej praktyczne, bo nie trzeba się obawiać plam i przebarwień. Tu zastosowano blat laminowany Algiata (GoodHome) i gres polerowany Mavros (Ceramstic).

Kochamy naturalne materiały, ale nie jest to łatwa miłość, zwłaszcza jeśli chodzi o blat. Szlachetna uroda drewna i kamienia wymaga dbałości – niezwłocznego wycierania rozlanych płynów i regularnego impregnowania (trzy, cztery razy w roku), a nawet mimo to będzie widać na nich upływ czasu. Niektórzy właśnie w tym widzą ich piękno, ale jeśli trudno ci zaakceptować rysy czy plamki i nade wszystko cenisz wygodę, wybierz imitację.

Dziś laminaty, konglomeraty i spieki tak realistycznie udają drewno i kamień, że trudno je odróżnić od pierwowzoru. Do tego są łatwe w czyszczeniu, odporne na uszkodzenia i środki chemiczne. I wybór dekorów jest znacznie większy.

KOLOROWĄ MOZAIKĘ

…frontów przykryto neutralnym blatem. Jeśli płytki mają profilowane krawędzie, trzeba starannie uszczelnić miejsce ich styku z blatem (najlepiej, by nachodziły od góry na blat). Sprzęty AGD marki Franke (płyta Smart i okap Format) oraz zlew i bateria Urban, także Franke, dopełniają wystrój.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Franke

STOLARSKA ROBOTA

Zabejcowany i zabezpieczony półmatowym lakierem blat z drewnianej klejonki współgra z olejowaną na ciemny brąz dębową podłogą i dębowym stołem, podobnie jak czarne ramowe fronty szafek Lerhyttan (IKEA) z czarnymi thonetowskimi krzesłami. – całość stylowa i ciepła w odbiorze.

Kuchnia
Autor: Maria Miklaszewska

PRIORYTET WYGODY

Biel i dąb to połączenie, które zawsze się sprawdzi, zarówno w kuchni rustykalnej, jak i modern rustic. Jeśli obawiamy się, że pielęgnacja naturalnego drewna będzie zbyt kłopotliwa, można wybrać doskonale je imitujący laminat (np. Juan, Pfleiderer). Przy chłodnym odcieniu drewna postaw na srebrzysty zlewozmywak i baterię, np. efektowną, wysoką Lugio (Ferro).

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Ferro
Wysokość blatu

Kiedyś standardowa wysokość blatu kuchennego wynosiła 85 cm, dziś, ponieważ średnio jesteśmy wyżsi, jest to raczej 90 cm. Najlepiej jednak dostosować ją do użytkowników – dla osoby o wzroście 160 cm wygodna wysokość to 82 cm, a przy 200 cm wzrostu – 100 cm. Jeśli domownicy bardzo różnią się pod tym względem, można albo iść na kompromis, albo zrobić blaty na różnych wysokościach, np. wyspa może być wyższa niż zabudowa przy ścianie.

TROCHĘ DYSTANSU

Półwysep oddziela otwartą kuchnię od pokoju – dodatkowo wzrok zatrzymują ustawione na blacie dekoracje. Rustykalny styl szarych ikeowskich szafek z frezowanymi frontami (Bodbyn) dopełnia fornirowany dębem blat Karlby. Jego powierzchnię można szlifować!

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Niezwykle efektowne są blaty z drewna szczotkowanego albo postarzanego. Imitacji nie odróżnisz na pierwszy rzut oka…

PRZEMYŚLANA ZABUDOWA

Kuchenny blat, wnękę okienną oraz spody wiszących szafek i wnękę naszykowaną na ekspres do kawy wyłożono płytą z klejonki dębowej zabezpieczonej matowym lakierem. Nawet białe łączniki idealnie wpisują się w koncepcję kolorystyczną.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Projekt kuchni: Julian Franta/Franta & Franta Architekci
Ładnie na blacie

Dobrym pomysłem jest wydzielenie przestrzeni do przechowywania w postaci płytkich półek lub szafek, relingów na ścianie albo wpuszczanych w blat korytek. Dzięki temu słoiczki z przyprawami, oliwy, świeże zioła i kuchenne akcesoria są zawsze pod ręką, a nie mają tendencji do zajmowania miejsca, które z założenia ma służyć do pracy. Także sprzątanie blatu będzie dzięki temu łatwiejsze. Wystarczy, że ustawisz na nim efektowny ekspres do kawy, toster czy dwa, trzy ładne pojemniki na herbatę, kawę czy sól.

MODERN RUSTIC

Z nowoczesną białą zabudową na wysoki połysk (fronty Salsa i Sitio z przeszkleniem) kontrastuje laminowany blat Egger dąb hunton ciemny – jego struktura doskonale imituje sęki i pęknięcia w naturalnym drewnie, co przełamuje chłodną biel. By całość była spójna, warto dopasować parapet w tym samym odcieniu. Meble kuchenne Qubik, krzesła, stół, dodatki i dekoracje pochodzą z Salonów Agata.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata

PRZEPIS NA SPÓJNĄ KUCHNIĘ

Klasyczny styl nadają kuchni grafitowe, frezowane fronty Frame ze złotymi uchwytami Porto Gavi. Aby całość była lekka, „góra” ma gładkie fronty Barato w odcieniu kaszmirowym. Szarości i biele zostały ocieplone blatem Egger dąb hamilton naturalny, dobranym pod fornir stołu FENIX. Meble kuchenne Qubik, stół oraz dodatki i dekoracje dostępne są Salonach Agata.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata

Jeśli zabudowa obejmuje okno, warto zrezygnować z parapetu i podejść blatem pod samą framugę. Będzie ładniej, a równą powierzchnię łatwiej i zagospodarować, i sprzątać.

W TLE

Nic tak nie podkreśla naturalnej urody drewna, jak czysta biel – w tym wypadku ścian i kuchennej zabudowy. Nie ma obaw, że idealnie biały blat i panel ścienny Crystal Absolute White marki Technistone się zniszczą – są z ekstremalnie odpornego na zabrudzenia materiału.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Technistone

Zlewozmywak bez rantu, czyli podblatowy lub zintegrowany, to praktyczne rozwiązanie – łatwo ściera się wodę czy okruchy z blatu wprost do komory zlewu.

GAMA SZAROŚCI

Do blatu imitującego kamień (np. Technistone, M+Q, Cosentino) można wybrać zlew od niego jaśniejszy albo ciemniejszy, np. FXG z Fragranitu+ marki Franke. Razem będą tworzyć harmonijny komplet.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Franke

BLAT W KOLORZE

To pomysł na odświeżenie kuchni! Można też pomalować (np. farbą renowacyjną V33) część ściany, a nawet sufitu! Tu mocny błękit dodaje energii ciemnym szafkom i jasnej podłodze (Alpha Vinyl).

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step
Kontrastowy czy pod kolor?

Płaszczyzna blatu to wyrazisty element wyposażenia, co można wykorzystać do poprawy proporcji kuchni, np. w wąskiej kontrastowy blat na krótszej ścianie w głębi optycznie ją skróci. Blat przy dłuższej ścianie powinien być wówczas w tym samym kolorze, co ściana i zabudowa. Podobnie, jeśli chcemy, by aneks kuchenny nie zdominował salonu.

NISZA

Biała zabudowa zyskuje głębię dzięki wykończeniu wnęki i płytkich szafek płytą z tym samym co blat dekorem z surowego drewna (Dąb Giovanni, Swisskrono).

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski

W RYTMIE COUNTRY

Drewniany blat wymaga ochrony przed wodą, dlatego przy podwieszanej komorze stylową baterię zamontowano na stalowym panelu ochronnym. Klimat podkreślają rustykalne dodatki.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Sophie Allport

ODWAŻNIE I ZDECYDOWANIE

Czerń blatu (U999 PT) powtórzona w górnych szafkach, AGD i meblach nawiązuje do stolarki okiennej. Wyrazistości dodaje jej prosta krawędź blatu, a gładka struktura tonuje mocny rysunek drewna na korpusach.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy juan.pl

CHLAP DO WOLI

Blat z kolorowego lastryko ze zintegrowanym zlewozmywakiem i podwyższonym kołnierzem pozwala pozbyć się obaw, że woda coś tu zniszczy. Na barwnym tle efektownie odcina się czarna, matowa bateria.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy tapwarehouse.com

SENSOWNY PODZIAŁ

Dwie funkcje, dwie grubości, dwa dekory… Część roboczą wyspy i bar odróżnia rodzaj blatu – oba to laminaty Industrial i Dąb kamienny. Ten ostatni ma nieregularnie wyprofilowany rant (przypomina nierówną deskę) w nawiązaniu do modnego trendu, jakim jest eksponowanie drewna w formie organicznej.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Black Red White
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE