Historia naszych domów to w rzeczywistości opowieść o tym, z kim siadamy do stołu. Nieprzypadkowo stół jest kulturowo jednym z najważniejszych mebli znajdujących się w domu. Stał się również podstawą etymologiczną do słów takich jak stolarz czy (pokój) stołowy.

Stół drewniany – trendy aranżacyjne

Jednym ze współczesnych trendów aranżacyjnych jest nienakrywanie stołu obrusem, dzięki czemu blat staje się ważnym i eksponowanym elementem drewnianego stołu. Środkowy pas drewnianego stołu może zostać udekorowany bieżnikiem, tym samym wizualnie zmniejszamy powierzchnię użytkową stołu (naczynia możemy stawiać po obydwu stronach bieżnika). Równocześnie zaś honorujemy miejsca znajdujące się w szczytach stołu (kulturowo uznawane za ważniejsze), przez które bieżnik przebiega. Warto zaplanować umiejscowienie stołu drewnianego do jadalni jeszcze przed remontem tego pomieszczenia, tak aby nad blatem stołu mogły znajdować się lampy wiszące.

.. Lampa nad stół. Co wybrać, jak funkcjonalnie zawiesić? >>>

Stoły drewniane nie tylko z drewna

Stoły drewniane wykonane z litego drewna to rozwiązania stosunkowo drogie, jednak cieszące się dużą popularnością wśród kupujących, ponieważ służą domownikom na lata. Wśród gatunków drewna, z których wykonywane są stoły drewniane, niekwestionowanym liderem jest dąb – ze względu na wytrzymałość, twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z pozostałych gatunków wymienić należy jesion, buk, drewno tekowe, orzech europejski i amerykański. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie w powierzchni blatu obok pasa drewna żywicy epoksydowej w formie meandrującej wstęgi. Niektóre stoły drewniane mają wnękę, otwór z zagłębioną skrzynką w centralnej części blatu, która może posłużyć do ustawienia w niej półmisków, dekoracji, doniczek z ziołami czy świec.

Stoły drewniane rozkładane

Zgodnie z zasadami ergonomii blat znajduje się najczęściej na wysokości 72-78 cm mierzonej od podłogi, tak aby zapewnić komfort użytkownikom siedzącym wokół stołu. W większości polskich domów i mieszkań jego pełna powierzchnia jest wykorzystywana niezwykle rzadko – z okazji świąt, uroczystości rodzinnych i spotkań ze znajomymi. Bardzo dobrym i popularnym rozwiązaniem jest stół drewniany rozkładany lub rozsuwany. W jego blacie albo pod nim znajdują się dodatkowe segmenty, które zwiększają powierzchnię użytkową stołu drewnianego.

Stół drewniany z metalowymi nogami i inne ciekawe rozwiązania

W sprzedaży internetowej oraz sklepach meblowych dostępny jest szeroki wybór stołów pasujących do różnych stylów wnętrzarskich. Koneserom drewnianych stołów można polecić również sklepy z antykami oraz targi staroci organizowane w wielu miastach Polski. Dla szczególnie wymagających dobrym rozwiązaniem może okazać się zamówienie indywidualnego mebla u stolarza.

.. Stoły do salonu: co wybrać, jak ustawić? >>>

W ostatnim czasie możemy zaobserwować modę na stoły drewniane industrialne. Może być to stół drewniany z czarnymi nogami wykonanymi z metalu na przykład w formie dwóch ram, na których opiera się blat, albo w formie prętów. Drewniany stół z metalowymi nogami pasuje nie tylko do aranżacji industrialnych i loftowych. Dobrze wkomponuje się również we wnętrza nowoczesne, rustykalne i eklektyczne.

Miłośnikom wnętrz utrzymanych w aranżacjach klasycznych przypadną do gustu stoły drewniane w stylu Ludwika XV z nogami kabriolowymi, czyli esowato wygiętymi z rozszerzeniem przypominającym kulę lub kopytko na dole.

Forma stołu może być przejawem stylu lub epoki, z której pochodzi. W pewnych latach modne są stoły drewniane prostokątne, w innych owalne. Okrągły stół od czasów legendy o królu Arturze przypomina o idei równości wszystkich przy nim zasiadających. W naszym kraju stanowi również symbol rokowań przeprowadzonych przy okrągłym stole.