Nazwy kolorów: wybieramy fronty kuchenne drewniane

Wybierasz meble kuchenne? Rodzaje wybarwień frontów do kuchennej zabudowy potrafią przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Jak właściwie operować nazwami okładzin, kolorami fornirów i naturalnych desek? Skorzystaj z naszej ściągi! 

Fronty kuchenne drewniane: rodzaje, gatunki, nazwy
Fronty kuchenne drewniane: rodzaje, gatunki, nazwy
Fronty kuchenne drewniane: rodzaje, gatunki, nazwy
Fronty kuchenne drewniane: rodzaje, gatunki, nazwy
Fronty kuchenne drewniane: rodzaje, gatunki, nazwy

Każda okleina, fornir i deska charakteryzuje się swoistymi cechami, kolorem i trwałością ze względu na gatunek drewna z jakiego jest zrobiona bądź  którym była inspirowana. Poznaj cechy charakterystyczne i właściwości kolorystyczne poszczególnych rodzajów drewna i wybierz ten odcień drewnianych frontów kuchennych, który spełni Twoje oczekiwania.

Nazwy kolorów frontów kuchennych drewnianych

Brzoza – wybarwienia jasne, od prawie białego po żółtobeżowy, z gęsto ułożonym falistym usłojeniem (naturalna deska brzozowa pod wpływem pary staje się bardzo elastyczna). Brzoza karelska często występuje z tzw. czeczotą, czyli charakterystycznym obrzękiem drewna. Wieloletnie obrzęki na brzozie (czeczota) i jaworze (zwane ptasim oczkiem) są niezwykle cenne i żywo poszukiwane do produkcji drogich oklein.

Buk – wybarwienie żółtobrązowe z cętkowym wzorem (naturalna deska bukowa różowieje pod wpływem pary wodnej), drewno twarde, idealne do malowania.

Cedr – wybarwienie bladopomarańczowe, charakterystyczny pasiasty i nieregularny wzór, szerokie usłojenie i charakterystyczny zapach (przy drewnie naturalnym).

Dąb – wybarwienie od żółtobrązowego po brązowy, struktura porowata, wzdłużna, bardzo mocne i trwałe drewno. Znakomity po wypolerowaniu woskiem pszczelim (drewno naturalne).

Jesion – wybarwienia kolorów od mleczno białego po płowobrązowy, bardzo mocne ale elastyczne drewno, można je wypolerować na wysoki połysk.

Mahoniowiec właściwy – wybarwienie ciemne, czerwonobrązowe, z efektem mglistego przenikania się słoi, o wyraźnym wzorze, czasem z białymi wtrętami między słojami.

Mahoń afrykański – naturalna deska ma różowawy odcień, drewno silnie porowate, lekkie. Jest znacznie tańszy i łatwiejszy do zdobycia od mahoniowca właściwego.

Mahoń amerykański – wybarwienie pomarańczowobrązowe, wyraźne ziarniste usłojenie, chropowata struktura. Drewno miękkie, lekkie, nie ma tendencji do pękania czy wyginania, dobrze się poleruje.

Makassar – wybarwienie prawie czarne lub czarnobrązowe, z szarymi, żółtymi lub czerwonawymi smugami, o zwartej fakturze. Rzadkie, niezwykle dekoracyjne drewno egzotyczne, bardzo dekoracyjne.

Orzech amerykański – ciemniejszy od orzecha europejskiego, ciekawy wzór usłojenia, czasem w wersji z obrzękiem czyli wzorem „w wiry” z oczkami powstałymi na skutek czynników zewnętrznych (w przypadku desek naturalnych). Ciekawy i dekoracyjny.

Orzech europejski – wybarwienie od jasnego po ciemne szarobrązowe, jedne z najpiękniejszych wzorów drewnianego usłojenia. Często też występuje w wersji z obrzękiem (podobnym do czeczoty) z oczkami powstałymi na skutek czynników zewnętrznych (w przypadku desek naturalnych). Niezwykle dekoracyjny o ciepłej barwie.

Palisander – wybarwienie od jasnobrązowego z czarnymi smugami (palisander brazylijski) po śniadobrązowy z pasami wpadającymi w fiolet (tulipanowiec). Oleista struktura, chropowate pory, bardzo twarde.

Sosna – wybarwienie od prawie białego po pomarańczowobrązowy, bardzo miękkie drewno, łatwe w obróbce i niezwykle popularne (nie drogie).

Wenge - drewno tropikalne o bardzo ciemnym wybarwieniu, charakterystycznej budowie oraz mocnym deseniu przypominającym upierzenie kuropatwy. Jest ciężkie i twarde.

Wiśnia – wybarwienie od kremowożółtego po czerwonawy. Proste usłojenie. Najcenniejsze drewno spośród drzew owocowych.

Żółtodrzew żółty – niespotykane złote wybarwienie, blisko ułożone usłojenie, unikatowa i delikatna faktura, drewno dosyć tłuste (wysoka zawartość oleju i zapach kokosa w deskach naturalnych), rzadkie i raczej drogie.

Jakie fronty wybrać? Zobacz różne propozycje

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Inspiracja / Źródło: Julia de Bierre, James Bain Smith "Renowacja" Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY