Planujesz generalny remont kuchni? A może czeka cię urządzanie kuchni od nowa? Poznaj zasady projektowania kuchni, by uniknąć błędów. Zastanów się, do czego kuchnia będzie ci służyć. Do szybkiego przygotowywania posiłków? Czy rodzinnych spotkań? Opracowując projekt kuchni, weź pod uwagę wielkość wnętrza i istniejące przyłącza.

Projektowanie KUCHNI: bez błędów

Zanim zaczniesz pracę, przygotuj projekt kuchni i plan działania.
1. Przemyśl, jaka kuchnia ci się marzy. Określ styl w aranżacji kuchni, który ci się podoba. Pamiętaj, że wystrój kuchni nie powinien odbiegać od charakteru mieszkania.
2. Ustal, jakim budżetem dysponujesz na urządzanie kuchni.
3. Wykonaj projekt kuchni. Samodzielnie, za pomocą programów internetowych, np. IKEA Planner 3D. Ewentualnie zasięgnij porady projektanta wnętrz (lub specjalisty w salonie meblowym).
4. Przejrzyj ofertę mebli kuchennych, AGD i elementów wykończeniowych. Skonsultuj się z dostawcą mebli. Przedstaw mu swój projekt kuchni. Zamów meble kuchenne i wyposażenie kuchni.
5. Przygotuj wnętrze kuchni do montażu mebli. We własnym zakresie lub z pomocą fachowca odśwież ściany (podłogę), wymień baterię.

Projektowanie kuchni

Zastanawiasz się, czy zmienić dotychczasowy układ zabudowy w kuchni, by wygospodarować więcej miejsca? Zanim zaczniesz działać, pamiętaj o projekcie kuchni. W kuchni powinno znaleźć się pięć stref: 1. zapasów (lodówka, szafka spiżarniana), 2. przechowywania (talerzy, sztućców), 3. zmywania (zlewozmywak), 4. przygotowywania posiłków (roboczy blat), 5. gotowania i pieczenia (piekarnik). Dobrze, gdy strefy rozmieszczone są w powyższej kolejności, a odcinki od lodówki do zlewozmywaka, od zlewozmywaka do kuchenki oraz od kuchenki do lodówki tworzą trójkąt. Takie ustawienie ułatwia pracę i poruszanie się w kuchni. Na koniec ustal układ zabudowy pasujący do twojej kuchni.

Urządzanie kuchni: gdzie postawić meble i AGD

Aby kuchnia była funkcjonalna, odległość lodówki od zlewozmywaka powinna wynosić 120–210 cm, zlewozmywaka od płyty grzewczej 90–210 cm, płyty od lodówki 120–270 cm. Zlewozmywak nie może znajdować się dalej niż 300 cm od pionu kanalizacyjnego. Pomiędzy oknem a kuchenką gazową zachowajmy odległość minimum 50 cm. Jeśli w kuchni ma stać stół z krzesłami, potrzebna jest wystarczająca ilość miejsca umożliwiająca odstawianie krzesła podczas wstawania.

Remont kuchni: jak szybko odświeżyć ściany, fronty i blaty kuchenne

Fronty szafek kuchennych pomaluj farbą (przeznaczoną do drewna lub laminatu, odporną na wilgoć i ciepło) albo naklej tapetę winylową. Ściany w kuchni: fugi między płytkami wyczyść roztworem wody i sody lub urządzeniem parowym. Tłuste plamy z glazury lub ściany usuń płynem do naczyń albo mydłem technicznym. Bez rezultatu? Zetrzyj wierzchnią warstwę tynku, pomaluj ścianę farbą odporną na zabrudzenia. Blaty kuchenne: drewniany blat zeszlifuj papierem ściernym i zaimpregnuj. Kamienny wypoleruj. Ubytki laminowanego wypełnij specjalnym woskiem do retuszu (dostępny m.in. w marketach budowlanych).