Lampy do kuchni: jak wybierać? Poradnik aranżacyjny

2019-09-05 17:56

Dobrze dobrane lampy do kuchni ułatwiają przygotowanie posiłków oraz uprzyjemniają ich spożywanie. Powinny właściwie oświetlać wszystkie strefy funkcjonalne – zwłaszcza blat roboczy oraz stół. Każda lampa do kuchni może być również praktyczną dekoracją, jeśli spójnie włączymy ją w wystrój. Jak to wszystko zgrać i osiągnąć aranżacyjny sukces? O tym w naszym poradniku.

Spis treści

 1. Lampy do kuchni – trzy rodzaje oświetlenia
 2. Dobry projekt oświetlenia kuchni to podstawa
 3. Lampa do kuchni nad stół
 4. Lampy do kuchni a wyspa kuchenna
 5. Oświetlenie blatu w kuchni
 6. Kinkiety do kuchni – kiedy się przydają?
 7. Lampy do kuchni – współczesne rozwiązania

Urządzanie kuchni zawsze stanowi nie lada wyzwanie. Należy bowiem bardzo umiejętnie połączyć estetykę z codzienną wygodą użytkowania. Oprócz mebli, wykończenia ścian i podłóg, sprzętu AGD ważne jest oświetlenie kuchni.

Lampy do kuchni – trzy rodzaje oświetlenia

Zdaniem projektantów wnętrz najwygodniejsza w kuchni jest kombinacja trzech rodzajów oświetlenia:

 • ogólnego – dającego światło z centralnego miejsca na suficie (lampa wisząca do kuchni przydatna np. podczas sprzątania, ale nie gotowania, bo zasłaniamy ją sobie plecami);
 • punktowego – lampy skierowane w konkretne miejsca (ułatwiają prace przy blacie i kuchence; np. lampy kuchenne LED-owe i halogenowe);
 • dekoracyjnego – lampy tworzące nastrój (np. kinkiety).

Dobry projekt oświetlenia kuchni to podstawa

Projektując oświetlenie kuchni, warto nie tylko podzielić je ze względu na funkcje, lecz także odpowiednio dobrać moc, rodzaj i lokalizację źródła światła. Pamiętajmy, że zbyt ostre światło lampy umieszczonej nad blatem szybko męczy wzrok, a za słabe – zmniejsza komfort pracy. Jeśli w kuchni znajduje się miejsce do jedzenia lub jest ona połączona z jadalnią, źródło światła powinno znajdować się nad stołem czy blatem. Nad okrągłym stołem może to być jedna powieszona centralnie lampa, nad podłużnym kilka mniejszych, w zależności od jego długości.

W kuchni, zwłaszcza połączonej z jadalnią, warto zadbać również o atmosferę sprzyjającą spożywaniu posiłków. Wzbogaćmy więc wystrój o dekoracyjne lampy dające rozproszone światło: kinkiety, halogeny, lampy stojące kierujące światło ku sufitowi.

Lampa do kuchni nad stół

Lampa kuchenna nad stołem to właściwie konieczność. Przydaje się podczas spożywania posiłków, a także wtedy, gdy stół zamienia się w blat roboczy. Jak wysoko powinien znajdować się klosz, by lampa dobrze oświetlała stół, a jednocześnie nie przeszkadzała? Optymalna jest odległość 55-60 cm od blatu. Jednak jeśli lampa kuchenna jest okazała i ma za zadanie zjawiskowo dekorować wnętrze, powinna wisieć wyżej – najlepiej 75-90 cm nad stołem.

Lepsze będą lampy kuchenne z otwartym czy zamkniętym abażurem? Dobrze sprawdzą się modele, które mają abażur zamknięty od góry, a na dole przesłonięty szybą lub tworzywem. W ten sposób światło nie „ucieka” do góry (niepotrzebny efekt), a niżej się dobrze rozprasza, oświetlając równomiernie stół.

Warto też pamiętać, by zarówno formę, jak i liczbę lamp dobierać do danego stołu. Pełną harmonię aranżacyjną zapewni okrągły kształt lampy do kuchni nad stołem okrągłym albo bardziej prostokątny lub kwadratowy nad kwadratowym. Z kolei stół prostokątny lepiej oświetlić większą liczbą lamp, rozmieszczonych wzdłuż blatu. Jedna nie poradzi sobie z oświetleniem całości stołu – chyba że będzie wąska i długa.

W przypadku kilku lamp nad stołem niejako najbezpieczniej wybiera się takie same abażury. Tyle że nie jest to rozwiązanie obowiązkowe, a nawet lepiej nieco pobawić się formami (różne lampy, ten sam kolor lub jego odcienie) albo kolorami (takie same kształty, wiele barw). Sporą popularnością cieszą się proste lampy kuchenne składające się jedynie z przewodów i oprawek, do których dobieramy dekoracyjne żarówki. Ważne, by te ostatnie nie raziły w oczy i rzucały delikatne światło, ponieważ nie są osłonięte przez abażur.

Lampy do kuchni a wyspa kuchenna

Podłużna wyspa kuchenna wymaga najczęściej kilku źródeł światła, rozmieszczonych wzdłuż blatu. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie odpowiednie oświetlenie podczas prac kuchennych i jedzenia. Obowiązują tak naprawdę te same zasady co w przypadku stołów prostokątnych (opisane wyżej). Wyspa kuchenna to rozwiązanie nowoczesne, które aż się prosi o ciekawe podejście do oświetlenia. A jak wysoko nad wyspą powinny znajdować się klosze? Zalecana jest odległość ok. 80-90 cm. Warto też pamiętać, że designerskie, wyróżniające się lampy nie powinny wisieć nisko, bo skradają uwagę i wyspa optycznie może „zginąć” w strefie dziennej.

Dobra rada: nad wyspą świetnie prezentują się okapy kuchenne będące jednocześnie designerskimi lampami.

Oświetlenie blatu w kuchni

Do oświetlenia powierzchni roboczej w kuchni najlepiej wybrać źródła o zimnej barwie światła i dużym natężeniu, dzięki którym lepiej dostrzegamy detale i wszystko widzimy wyraźnie. To, jakie lampy do kuchni wybrać do oświetlenia blatu roboczego, zależy od jego usytuowania.

 • Blat przy oknie: w ciągu dnia problemu nie ma, bo przez okno wpada światło. Wieczorem zaś dobrze sprawdzą się lampy wiszące do kuchni lub inne oświetlenie punktowe zamontowane na suficie. Liczbę punktów świetlnych warto dobrać do długości blatu, tak by był równomiernie oświetlony.
 • Blat pod szafkami górnymi: bodaj najczęściej spotykane rozwiązanie w polskich kuchniach. W tej sytuacji najlepsze są lampy kuchenne podszafkowe. Mogą to być pojedyncze punkty świetlne lub też taśmy LED-owe, które oświetlają blat na całej długości. Wiele praktycznych rozwiązań podszafkowych oferuje linia Loox LED marki Häfele.
 • Blat i brak górnej zabudowy: taki typ blatu daje najwięcej opcji aranżacyjnych, jeśli chodzi o oświetlenie. Mogą to być lampy sufitowe płaskie, punktowe halogeny, lampy wiszące, a nawet kinkiety (najlepiej z regulowanymi ramionami). Oczywiście ponownie – punktów świetlnych powinno być kilka, jeśli blat jest długi. Jedna lampa rzadko wystarczy do oświetlenia całości.

Kinkiety do kuchni – kiedy się przydają?

Wbrew pozorom kinkiety mogą się bardzo przydać także w kuchni. Na przykład jeśli rezygnujemy z górnej zabudowy, można je zamontować na ścianie nad blatem i zrezygnować z lamp sufitowych. A jeśli kuchnia jest obszerna i połączona z jadalnią, przydadzą się też do celów dekoracyjnych. Za pomocą miękkiego światła rzucanego przez kinkiety kuchenne ładnie uda się podświetlić grafiki, obrazy, plakaty czy inne dekoracje ścienne. W jadalni zaś zadbają o przyjemny nastrój podczas spożywania posiłków.

Lampy do kuchni – współczesne rozwiązania

Obecnie – zwłaszcza w małych pomieszczeniach – często rezygnuje się z ogólnego oświetlenia kuchni (lampy sufitowe) na rzecz większej liczby świateł punktowych i lamp dla nastroju. Oświetlenie montowane nad kuchennym blatem roboczym, np. halogenowe albo LED-owe w odległościach co 40-70 cm (zależnie od tego, na ile wnętrze jest widne), zapewnia najlepsze warunki do pracy.

Funkcję punktowego źródła światła mogą też pełnić lampy wiszące (jedna lub kilka bliźniaczych), np. nad blatem, wyspą czy stołem, przy którym spożywamy posiłki. Warto też wiedzieć, że umiejętne operowanie źródłem światła może także optycznie powiększyć małe kuchnie lub podwyższyć zbyt niskie wnętrza.

Ważne: pamiętajmy, że lampy w kuchni powinny być także bezpieczne: odporne na kontakt z wodą i uniemożliwiające oparzenie się.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE