Mała kuchnia. Metamorfoza

2008-10-14 2:00 Małgorzata Markowska

Małe rozmiary kuchni sprawiły, że nie mogła funkcjonować jako odrębne pomieszczenie. Została otwarta na pokój dzienny, co sprzyja życiu rodzinnemu. Ozdobą kuchni stała się różowa ściana.

Mankamentem naszej kuchni był kształt i małe rozmiary - długa, wąska przestrzeń i niestety tylko 7,5 m2. Postanowiliśmy, że nie może pozostać w takiej formie. Połączona z pokojem dziennym zyskała oddech, a wszyscy domownicy większą swobodę - nie tylko podczas przygotowywania posiłków. Dzięki żywej kolorystyce, gładkim i błyszczącym powierzchniom sprzętów AGD i frontów szafek, a także przestrzennej dynamice kuchnia stała się dekoracyjną strefą mieszkania.

 

Przed remontem

  • Niewłaściwie rozplanowana przestrzeń. Wąskie pomieszczenie wymuszało usytuowanie ciągu kuchennego przy jednej ścianie. Brakowało miejsca do przygotowywanie posiłków i przechowywania naczyń.
  • Ściany nad blatem pokrywały stare płytki.
  • Na podłodze leżały niezbyt ładne drewnopodobne panele.
  • Zniszczone szafki, zlewozmywak i kuchenka odziedziczone po poprzednich właścicielach.

Remont - krok 1

Z dawnej kuchni nie pozostało prawie nic. Wyjątek zrobiono dla oryginalnej szafki spiżarnianej z lat 50. usytuowanej pod okiennym parapetem. Z założenia kuchnia i pokój dzienny miały meć tę samą podłogę - deski pomalowane na biało. Trzeba było więc wyrównać poziomy w obu pomieszczeniach.

Krok 2

Ściany pomalowane farbą w intensywnym malinowym kolorze stały się dominującym akcentem w pomieszczeniu, nadając mu zdecydowany charakter. A zamontowane nad blatem błyszczące płytki glazury w ciepłym żółtym odcieniu stanowią przeciwwagę dla chłodnej szarości frontów szafek.

Krok 3

Dość skomplikowanym zadaniem było rozmieszczenie urządzeń kuchennych w jednej linii. A to z powodu pralki, dla której też tutaj musiało się znaleźć miejsce.

To nam się podoba

  • Otwarcie kuchni na pokój dzienny. Pozwoliło nie tylko powiększyć jej przestrzeń, lecz także odpowiednio ją doświetlić.
  • Neutralne kolorystycznie, szare fronty szafek o gładkich powierzchniach. Ich minimalistyczna stylistyka pozwala na wprowadzenie do wnętrza elementów w odważniejszych barwach.
  • Zdecydowany kontrast malinowej barwy ścian z jasnym odcieniem glazury.

Krok 4

Błyszczące fronty kuchennych szafek stały się efektowną dekoracją pomieszczenia. Liczba szafek wiszących została znacznie ograniczona. Zastąpiły je otwarte półki zamocowane po obu stronach okapu. Dzięki temu ściana z kuchenną zabudową zyskała na lekkości. Granica między kuchnią a pokojem dziennym to idealne miejsce dla dużego rozkładanego stołu.