Piłkarzyki w jadalni? Czemu nie! Ta kuchnia to połączenie stylu loftowego i lat 60.

2022-08-26 13:05

Projektantka miała przed sobą dość trudne zadanie: zdalny kontakt z właścicielem mieszkania i zaledwie dwa miesiące na wykonanie remontu. Na prośbę klienta musiała też balansować między różnymi stylami we wnętrzach. Do otwartej przestrzeni – kuchni połączonej z przedpokojem i salonem – wybrała industrial z domieszką lat 60. oraz spełnienie chłopięcych marzeń: stół do gry w piłkarzyki.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki VINTAGE NA NOWO Stare krzesła (kupione głównie w internecie) zostały odświeżone, przetapicerowane tkaniną w pepitkę. Blat stołu stolarz wykonał z grubej sklejki, a projektantka dobrała do niego metalowe nogi, tzw. kobyłki, z marketu budowlanego. Matowe płytki Vives tworzą na podłodze efekt 3D. – Aluminiowa listwa oddziela je od parkietu, jednocześnie niwelując drobne nierówności posadzek – wyjaśnia Zuzanna. GDZIE KUPIĆ: torba – Refabric; czerwony fartuch, miseczki, podkładki pod talerze – NAP; lampy wiszące Brunsta – IKEA

Klucze do mieszkania Andrzeja dostałam od osób trzecich – wspomina z uśmiechem architektka Zuzanna Dziurawiec z pracowni Sic Architektura. – Właściciel przebywał wtedy za granicą, jednak zapowiedział już powrót do kraju. By doprowadzić lokum do stanu świetności, musiałam stoczyć walkę z czasem. A do zrobienia było naprawdę dużo – dodaje.

Kuchnia stanowiła zamknięte pomieszczenie, całe w bieli. Wyglądała dość smutno, bez wyrazu. Stała w niej pralka i niskie stare szafki, także pod oknem. – Namówiłam pana domu, by otworzyć strefę gotowania na salon i przedpokój oraz całkowicie zmienić jej układ – wyjaśnia projektantka. Andrzej nie potrzebował takich udogodnień jak zmywarka, wyspa czy lodówka Side by Side. Bardziej zależało mu na dużym stole, przy którym mógłby miło spędzać czas ze znajomymi i rodziną.

– Jeśli chodzi o charakter całego mieszkania, tu sprawa była od początku jasna: wnętrza miały nieść ze sobą chłopięcą radość, luz – mówi architektka. Poważne, dorosłe aranżacje nie interesowały Andrzeja. Zapragnął mieć w domu replikę neonu „Łódź Fabryczna”. Projektantka dodała do niego stół do gry w piłkarzyki, sklejkę, posadzkę z efektem 3D, a w salonie… hamak. Industrialne elementy, o które właściciel poprosił w kuchni, Zuzanna uchwyciła w formie tynku imitującego beton, bruzd w suficie oraz widocznych gołym okiem instalacji. Odważnie, efektownie, z pomysłem

NA PODOBIEŃSTWO

Beton na ścianie i blacie? Nic z tego. Pierwszy to tynk dekoracyjny, a drugi laminat (IKEA). Oba efektowne. By zapewnić ścianie w strefie gotowania lepszą ochronę przed zabrudzeniami, zamontowano na dystansach ekran ze szkła hartowanego. Czarna ramka spina go optycznie z blatem.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki

SPÓJRZ DO GÓRY

Bruzdy w suficie są śladami po wyburzonych ścianach. Zabezpieczono je bezbarwnym lakierem. – Nie chcieliśmy ukrywać wcześniejszego układu pomieszczeń. Wręcz przeciwnie. Odniesienia do przeszłości, widoczny strop i nierówności odpowiadały naszej koncepcji loftu – opowiada Zuzanna.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki

DYSKRETNE OTWARCIE

W tej kuchni nie znajdziecie typowych uchwytów, które zaburzałyby estetykę zabudowy. Fronty szafek wiszących są wydłużone w dolnej części (łapie się je od spodu), natomiast szafki stojące wyposażono w dodatkowe listwy ze sklejki.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki

PRZERWA NA ZMIANĘ

Między ciągiem dolnych szafek kuchennych a szafką na buty w przedpokoju znajduje się… wnęka. Oddziela dwie strefy pomieszczenia. Sprawdza się też podczas odstawiania toreb z zakupami.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki
Aby neon mógł świecić
Zuzanna Dziurawiec, Sic Architektura, sic-architektura.pl
Zuzanna Dziurawiec, Sic Architektura, sic-architektura.pl

Prostym i tanim typem podłączenia jest mały zasilacz, ukryty bezpośrednio za neonem, w tzw. podbudowie (jak w prezentowanej kuchni). Gdy takie rozwiązanie psuje nam efekt graficzny lub strukturalny ściany, możemy zdecydować się na transformator – nieduży, do schowania w meblu czy za zasłoną, nawet półtora metra dalej, podłączany do gniazdka jak lampa. Od transformatora do neonu prowadzą cienkie przewody. Najlepiej, by wchodziły dokładnie w miejsca spawów dekoracji ściennej. Gdy wykonujemy neon na zamówienie, warto uzgodnić z producentem wszystkie detale, również podłącza. Poza tym polecam też funkcję ściemniacza – gwarantuje nastrojowe światło.

MIŁA DLA OKA RÓWNOWAGA

Zarówno sklejka blatu stołu, jak i szafek kuchennych, została pomalowana przez stolarza bezbarwnym matowym lakierem. Z jasnym kolorem drewna ładnie kontrastuje ciemna zastawa stołowa.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Miseczki i podkładki NAP, talerze maki Zara Home.

I POMALOWANE!

– Nie mogliśmy zabudować rur c.o., gazowych oraz grzejnika, postanowiliśmy więc uczynić z nich atut. Pokryliśmy je czarną farbą, dzięki czemu kuchnia zyskała dodatkowy loftowy akcent – mówi projektantka.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki
Kosztorys

zabudowa na zamówienie 7000 zł

płyta gazowa PCP 615B90E Bosch 1259 zł

piekarnik Tjänlig IKEA 1000 zł

okap Utdrag IKEA 399 zł

zlewozmywak Standard Teka 239 zł

bateria Ringskar IKEA 248 zł

lodówka KIL 18NSF0 Bosch 1448 zł

płytki podłogowe Guell 1900 Vives 507 zł

lampy wiszące Brunsta IKEA 124 zł

razem 12 224 zł

Plan
Autor: Norbert Suchorzewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE