Justyna marzyła o wielkiej kuchni. Nietypowa zabudowa sprawdza się zwłaszcza podczas imprez

2022-12-23 15:14

Od jakiegoś czasu Justyna z mężem nosili się z zamiarem przebudowy parteru swojego domu. Zwłaszcza kuchnia potrzebowała zmiany, głównie poprawy funkcjonalności. Ale i styl domagał się odświeżenia. Z pomocą przyszła trójka architektów. Ich projekt doskonale wpisał się w życie domowników.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Justyna. Z zawodu jest psychologiem, prywatnie mamą dwójki chłopców (jeden to już nastolatek). W wolnych chwilach uwielbia zagłębiać się w lekturze, najchętniej w fotelu w salonie przy oknie w wykuszu. W czasie wakacji Justyna wraz z mężem i dziećmi ruszają w świat. W ubiegłym roku miejscem wspaniałych wrażeń i przygód była dla nich Tajlandia.

– Lubię i muszę gotować, bardzo dużo czasu spędzam w kuchni. Poprzednia zabudowa stała się dla naszej czteroosobowej rodziny za mała – opowiada Justyna. Kuchnia mieściła się we wnęce z oknem, układ szafek tworzył kształt litery L.

– Szerokość wnętrza to 209 cm, więc przy założeniu, że przedłużylibyśmy ciąg roboczy o część pod oknem, w środku zostawałaby zbyt wąska przestrzeń (89 cm) na manewrowanie. Niewygodna dla jednej osoby, a co dopiero mówić, gdyby mieli tam urzędować dwaj domownicy na raz – tłumaczą autorzy projektu, współtwórcy studia 081 Architekci.

Sięgnęli po niestandardowe rozwiązanie. Zaprojektowali zabudowę „wychodzącą” poza wnękę, okalającą jej róg na granicy z aneksem jadalnianym. Rozkład zabudowy przypomina teraz literę S.

– Miejsca do gotowania i przechowywania jest wystarczająco dużo, wszystko się mieści. Jednak najważniejsze jest to, że kuchnia połączona z jadalnią i salonem przyciąga całą naszą czwórkę i psa. Nie zamykamy się w swoich pokojach, tu się toczy życie rodziny – mówi Justyna.

FUNKCJONALNIE

Szafki górne sięgają do sufitu. Ten prosty zabieg sprawił, że miejsca do chowania rzeczy znacznie przybyło. W bezpośrednim sąsiedztwie z kuchnią mieści się aneks jadalniany, który od salonu oddziela regał z czarno-drewnianą szachownicą półek. Ścianę przy stole chroni boazeria z desek. Takich samych jak na podłodze.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

W OPOZYCJI

Ciąg roboczy przy oknie zamyka wysoka szafa (w kolorze drewna, zainstalowano w niej lodówkę). Na drugim końcu ciągu została usytuowana wysoka czarna szafa gospodarcza. Fronty zabudowy są laminowane, blat to drewniana klejonka. Ścianę nad nim pokrywają czarne płytki. W podobnym – nowoczesnym i prostym stylu urządzono również jadalnię i salon.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

KILKA RÓL

Zabudowa od strony jadalni stanowi nie tylko dodatkowy ciąg roboczy i przestrzeń magazynową, lecz także miejsce pomocnicze – na wystawianie posiłków. W trakcie imprez sprawdza się jako szwedzki stół.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Plusy otwartego planu
Sebastian Łucjan, Przemo Metko, Patryk Turewicz, 081 ARCHITEKCI, 081.com.pl
Sebastian Łucjan, Przemo Metko, Patryk Turewicz, 081 ARCHITEKCI, 081.com.pl

Dzięki umiejętnemu zespoleniu pomieszczeń w jedną strefę dzienną można zyskać więcej przestrzeni oraz, jako wartość dodaną – lepsze doświetlenie wnętrz czy profit w postaci znacznie większych możliwości aranżacyjnych (np. ściana wydzielająca pomieszczenia nierzadko udaremnia plany lokalizacji dużego stołu jadalnianego). W otwartej kuchni łatwiej ustawić dodatkowy blat (w zamkniętej często to niewykonalne). Dobrze też się wspólnie gotuje, przyjmuje przyjaciół.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE