Kuchnia jak marzenie

2011-10-13 20:02

Kuchnia dobrze urządzona, ma być reprezentacyjna i wygodna. Przedstawiamy pomysły i projekty kuchni do zastosowania na dużych oraz mniejszych powierzchniach. Kuchnia z salonem to już nie jest kwestia mody, ale trwała zmiana w dziedzinie urządzania wnętrz.

Modułowość: meble kuchenne

Modułowość to trend 2011 roku, również w urządzaniu kuchni. Producenci mebli kuchennych proponują serie składające się z wielu części, które możemy dowolnie ze sobą zestawiać. Modułowe meble kuchenne to duża wygoda. W ramach jednej kolekcji mebli mamy z reguły do wyboru kilka opcji wykończenia frontów (a nawet nadrukowania na nich wszystkiego, co chcemy - od reprodukcji ulubionego dzieła sztuki do listy zakupów). Dzięki temu nasza kuchnia, choć firmowa, może być jedyna w swoim rodzaju - niepowtarzalna. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem przestrzennym są nadal kuchnie otwarte na salon. Natomiast najmodniejsze obecnie projekty kuchni to układ przestrzenny - wyspa plus zabudowa kuchenna ze sprzętem i szafkami zlicowanymi ze ścianą.

Kuchnia z salonem

Kuchnia z salonem to już nie jest kwestia mody, ale trwała zmiana sposobu myślenia - twierdzi architekt Mikołaj Wierszyłłowski z pracowni Wierszyłłowski i Projektanci. - Nie damy już zapędzić się do kuchni jako osobnego pomieszczenia, by tam z dala od domowników i przyjaciół przygotowywać posiłek. Architekt Rafał Darski z firmy Recamiere zauważa, że otwarty plan kuchni pociągnął za sobą zmianę zarówno formy zabudowy kuchennej, jak i materiałów. Kuchnia naśladuje teraz meble salonowe. Spełnia swoją funkcje, ale na pierwszy rzut oka nie odróżnia się od pokoju. Ma chowane sprzęty, m.in. wsuwane i wysuwane okapy. Za to eksponowane są wbudowane w mebel telewizory, a nawet akwaria.

 

Modna kuchnia mała i duża - pomysły architektów i nowinki techniczne dotyczące urządzania kuchni prezentujemy w listopadowym numerze Dobrego Wnętrza.