Jak żyło się w czasach PRL-u? Tak wyglądały kuchnie w latach 60., 70., 80. Zdjęcia wnętrz z minionej epoki

2023-09-07 12:46

Kuchnie z PRL-u, podobnie jak inne wnętrza z tamtych lat, wiele osób wspomina dziś z nostalgią. Choć były do siebie podobne, każda miała swój charakter. Jak wyglądała ta część mieszkania czy domu w latach 60., 70., 80.? Jak żyło się w czasach PRL-u? Zobacz wystrój wnętrz z czasów PRL-u.

Spis treści

  1. Kuchnie z PRL-u – podobne, a jednak wyjątkowe
  2. Kuchnia PRL także w roli jadalni i… pralni
  3. Co gotowano w czasach PRL-u?
  4. Kuchenne przedmioty z PRL-u

Kuchnie z PRL-u – podobne, a jednak wyjątkowe

Wystrój wnętrz z czasów PRL na ogół rozpoznaje się natychmiast – w tamtych czasach wszyscy urządzali się podobnie, dzięki czemu ówczesne mieszkania i domy miały charakterystyczny styl. Nie znaczy to jednak, że był on niezmienny – każda dekada przynosiła własne trendy, jeśli chodzi o wygląd mebli, wyposażenie kuchni czy sprzęt AGD. Kuchnie różniły się także między sobą w zależności od tego, czy chodziło o dom na wsi, czy o mieszkanie w mieście.

Podobieństwo ówczesnych kuchni do siebie wynikało oczywiście z ograniczonej oferty w sklepach – wybór był bardzo niewielki i kupowało się to, co udawało się zdobyć. Mimo to Polacy starali się nadawać wnętrzom indywidualny charakter za pomocą dekoracji takich jak m.in.:

  • ceramika,
  • makatki,
  • figurki,
  • własnoręcznie przygotowane pojemniki na przyprawy,
  • kilimy (tkaniny dekoracyjne).

Dziś podobny wygląd zdjęć kuchni z PRL-u sprawia, że zdjęcia te budzą nostalgię – tym, którzy pamiętają tamte czasy, łatwiej jest przypomnieć sobie sceny z własnego dzieciństwa czy dorastania w podobnej „scenografii”.

Kuchnia PRL także w roli jadalni i… pralni

Z racji niewielkich metraży mieszkań w PRL-u większość osób miała niewielkie, ślepe kuchnie lub coś, co dziś nazywa się aneksem kuchennym. Brak okna sprawiał, że pomieszczenie trudno było wywietrzyć, a niewielki metraż powodował, iż trzeba było umieć dobrze wykorzystać każdy skrawek przestrzeni. A trzeba pamiętać, że kuchnia zwykle pełniła zarazem funkcję jadalni i musiał się w niej zmieścić także stół – oczywiście obowiązkowo przykryty ceratą. Zdarzało się również, że z powodu braku miejsca w kuchni lądowała także pralka.

Mimo tak niewielkich rozmiarów kuchnia często stawała się w tamtych czasach centrum domowego życia. Wspólne spożywanie posiłków było okazją do rozmowy, a kuchenny stół nieraz służył także do przygotowania herbaty czy kawy dla gości. W kuchni eksponowało się też niekiedy elegancką zastawę stołową czy kryształy.

Co gotowano w czasach PRL-u?

Gospodynie z lat 60., 70. i 80. serwowały swoim gościom wyborne dania, które znamy i uwielbiamy do dziś! Do kultowych potraw z tego czasu należały m.in.:

  • Fasolka po bretońsku,
  • paprykarz szczeciński,
  • mortadela,
  • sałatka jarzynowa,
  • śledziki m.in. w śmietanie,
  • nóżki w galarecie.

Kuchenne przedmioty z PRL-u

Z pewnością niektórzy z nas pamiętają kultowe przedmioty z tamtych lat, które musiały znajdować się w każdej kuchni. Poza zastawami kuchennymi typu Włocławek czy Bolesławiec albo kryształów dumnie prezentujących się w PRL-owskich meblościankach, w domu musiały znaleźć się użyteczne przedmioty takie, jak:

  • Młynek do kawy (ręczny lub elektryczny, który nierzadko wytwarzał cukier puder),
  • maszynka do mielenia mięsa (w której powstawała też bułka tarta),
  • prodiż (do pieczenia ciast, mięsa, a nawet pizzy).

Czytaj też:

Quiz PRL. Kultowe Przedmioty

Pytanie 1 z 10
Mydło, które miało nazwę dobranocki:

Zobacz też: Moda na PRL, czyli polski design sprzed lat wraca do łask

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE