Izabela zaprojektowała kuchnię dla swojej mamy. Kolor szafek dobrała pod ulubiony sweter siostry

2022-12-23 11:31

– Gdy Iza zaproponowała, że zaprojektuje nam nowe mieszkanie, poczułam, że łatwiej uporamy się z kolejną przeprowadzką – mówi Domicela. – Wiedziałam też, że trafi w nasz gust i potrzeby. Dobrze przecież zna swoich rodziców i jest profesjonalną architektką wnętrz. Najwięcej uwagi poświęciłyśmy kuchni, mojemu królestwu…

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Domicela i Marian już parę razy zmieniali miejsce zamieszkania. Niedawno postanowili przenieść się bliżej rodziny – do mieszkania z małym ogródkiem, położonego na nowo wybudowanym lubelskim osiedlu. Projektem i wykończeniem wnętrz zajęła się ich córka Iza Szewc, która prowadzi pracownię Fabryka Nastroju.

– Koordynowałam prace trochę na odległość z Warszawy i trochę mieszkając w Lublinie. Jeszcze na etapie budowy domu wprowadziliśmy zmiany lokatorskie – mówi projektantka. W planie deweloperskim kuchnia była całkowicie otwarta na salon. Domiceli i Marianowi kompletnie się to nie podobało. Chcieli zasłonić strefę gotowania, jednocześnie zależało im na wygodnym wejściu. Iza zaproponowała postawienie półtorametrowej ścianki z wykonanym na zamówienie kredensem.

– Niestety w tej sytuacji zabrakło w kuchni miejsca na stół. Nasza córka wpadła więc na pomysł, by w jednej z szuflad, tej pod płytą indukcyjną, zamontować dodatkowy wysuwany blat, w roli podręcznego stolika. Większy stół jadalniany przewidziała tuż obok, w salonie – wyjaśniają. – Gdy pokazałam mamie projekt i wizualizacje, trudno jej było wyobrazić sobie, jak to dokładnie będzie wyglądać. Ale zaufała mi.

Uzgodniłyśmy, że w zabudowie na planie litery L znajdzie się dużo szuflad i długi blat. Zielony kolor dolnych szafek zaczerpnęłyśmy ze… swetra mojej siostry. Mama widząc głęboką zieleń na dużej płaszczyźnie, zaakceptowała ją. A ja mogłam się tylko cieszyć, bo była również w moim guście – wspomina Iza.

Domicela

Jest emerytowaną księgową, wzorową gospodynią i mistrzynią kuchni. Jej rosół, zupa pomidorowa, kotlety mielone i szarlotka robią furorę w całej rodzinie. Mąż Marian, zawodowy mechanik, na emeryturze „przestawił się” na budownictwo. Czerpiąc wiedzę z magazynu „Murator”, samodzielnie wybudował domek na wsi. Jego pasją jest też historia. Razem z Domicelą interesują się polityką.

Domicela
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Idealny efekt

Styl kuchni to połączenie klasyki z nowoczesnością. Laminowany blat imituje drewno, a płytki ścienne – modne cegiełki. Wykonane z MDF-u szafki mają delikatne frezowania. – Wszystko jest tak, jak być powinno. Wprowadziliśmy się do wykończonego mieszkania – mówi para. Choć przeprowadzkę opóźniły im nieco mrozy, utrudniające wysychanie ścian. Co zrobili? Pojechali do sanatorium w Nałęczowie, a stamtąd już bezpośrednio do nowego M.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Według potrzeb

– Rodzice poprosili o uwzględnienie w projekcie lodówki wolnostojącej. Jest większa niż te do zabudowy, więcej się w niej mieści. Choć wcześniej mieli kuchenkę gazową, wspólnie wybraliśmy płytę indukcyjną. Szybko się do niej przyzwyczaili. Nie mogą się jednak przekonać do zmywarki. Twierdzą, że dla nich dwojga jest niepotrzebna. Przydaje się za to podczas uroczystości rodzinnych – śmieje się Iza Szewc.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Tu się piecze

– Jestem zachwycona nowym piekarnikiem. Nie tylko jego klasycznym wyglądem i dobrym działaniem, ale też miejscem, w którym się znajduje. Na wysokości rąk. Nie muszę się schylać, gdy z niego korzystam. To bardzo wygodne rozwiązanie – mówi pani domu.

Piekarnik
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

Nowoczesny kredens

Pomiędzy kuchnią a salonem Iza zaplanowała zabudowę stylizowaną na kredens (o szer. 147 cm i głęb. 45 cm). W górnych szafkach Domicela trzyma szklanki i szkło, a pod blatem talerze i sztućce. Dzięki specjalnym wspomaganiom szuflady łatwo się wysuwają i zamykają. Korzystanie z kredensu ułatwiają też metalowe uchwyty z IKEA.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Z myślą o seniorach
Izabela Szewc, Fabryka Nastroju, fabrykanastroju.pl
Izabela Szewc, Fabryka Nastroju, fabrykanastroju.pl

Projektując kuchnię dla osób starszych, pamiętajmy przede wszystkim o zapewnieniu dobrego dostępu do zawartości szafek. W dolnej zabudowie najlepiej sprawdzą się szuflady z tzw. pełnym wysuwem – wytrzymałe, idealne do przechowywania ciężkich garnków czy naczyń. Piekarnik umieśćmy w słupku na wysokości 70–80 cm. Dzięki temu nie trzeba będzie się do niego schylać. Do szafek górnych możemy użyć zaawansowanych systemów z „windą”, umożliwiającą opuszczenie zawartości. Postawmy na maksymalną prostotę, wybierając sprzęty. Skomplikowane funkcje, elektroniczne wyświetlacze czy programatory są dobre dla nas, ale niekoniecznie dla naszych rodziców.

Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE