Decydując się na aranżacje kuchni nasza uwaga skupia się w pierwszej kolejności na zabudowie kuchennej. To meble zawsze są najważniejsze. Muszą one być zgodne z naszym gustem, praktyczne i funkcjonalne. W końcu zabudowa kuchenna należy do mebli, które poddajemy częstej eksploatacji. Kolejnymi elementami każdego projektu kuchni są dodatki, bez których nie byłaby ona w pełni funkcjonalna. Należy do nich zlew, blat kuchenny, i oświetlenie.

Urządzamy kuchnię: powierzchnia robocza czyli blat kuchenny

Blat kuchenny to nie tylko miejsce do pracy, ale również stylowa oprawa zlewu czy szafek. Powinien być nie tylko odporny na wysokie temperatury i zarysowania, ale również musi pasować do aranżacji całego wnętrza. Do wyboru mamy blaty laminowane, najczęściej metodą postformingu, kamienne i z konglomeratu. Coraz większą popularnością cieszą się też blaty kuchenne z betonu architektonicznego, aluminium i ze stali. Pasują one do surowych kuchni urządzonych w stylu minimalistycznym.

Urządzamy kuchnię: jaki zlew wybrać?

Strefa zmywana jest niewątpliwie jedną z najważniejszych w projekcie każdej kuchni. Nawet jeśli mamy zmywarkę i z niej korzystamy, zlew jest nam niezbędny podczas przygotowywania posiłków. Ten element każdej kuchni już dawno przestał być najmniej efektownym miejscem w kuchni z pietrzącą się stertą naczyń. Teraz zlewy, dzięki istnieniu zmywarek mogą być mniejsze i zgrabnie wkomponowane w blat. Najpopularniejszymi modelami zlewozmywaków w polskich domach są stalowe, kamienne oraz ceramiczne, jeśli ktoś decyduje się na kuchnię w stylu retro czy prowansalskim.

Urządzamy kuchnię: dekoracyjne witryny

Przeszklone witryny wracają do łask. Przełamują one monotonię zabudowanych szafek i są idealnym miejscem do wyeksponowania zastawy stołowej czy kryształów. Coraz częściej montowane są w nich podświetlenia, co wzmacnia ich funkcję dekoracyjną. Witryny idealnie sprawdzają się w kuchniach w stylu retro, prowansalskim czy eklektycznym.