Ściana nad blatem w kuchni: 10 nowoczesnych inspiracji. Szkło, kamień, cegła, zdjęcie

Ściana nad blatem w kuchni może okazać się najbardziej efektowną dekoracją wnętrza. Szkło, cegła, kamień, płytki, a może zdjęcie? Zobacz, co najlepiej sprawdzi się w aranżacji kuchni, na ścianie nad blatem. Wybraliśmy 10 ładnych inspiracji w galerii zdjęć.

10 pomysłów na nowoczesną ścianę w kuchni nad blatem
10 pomysłów na nowoczesną ścianę w kuchni nad blatem
10 pomysłów na nowoczesną ścianę w kuchni nad blatem
10 pomysłów na nowoczesną ścianę w kuchni nad blatem
10 pomysłów na nowoczesną ścianę w kuchni nad blatem

Najczęściej spotykaną formą dekoracji ściany nad blatem w kuchni są płytki. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, ponieważ kafelki można łatwo wyczyścić, gdy ulegną zabrudzeniu, ale też umiejętnie dobrane, podkreślą aranżację kuchni. Coraz częściej możemy w kuchni nad blatem spotkać białe płytki typu metro, które doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim, industrialnym i retro. Ciekawym trendem jest także montowanie nad blatem w kuchni płytek patchworkowych. Taki rodzaj płytek sam w sobie jest już bardzo dekoracyjny, dlatego wybierając ten materiał na ścianę, warto oszczędniej potraktować resztę aranżacji kuchni, aby nie wprowadzić kolorystycznego nadmiaru.

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

Grube szkło nad blatem  w kuchni

Ciekawym rozwiązaniem na ścianę nad blatem w kuchni jest szkło, a właściwie tafla szkła. Należy jednak pamiętać, że powinna być ona dość gruba i najlepiej ze szkła hartowanego. Będzie wówczas bardzo trwała i efektowna. Szkło nad blatem w kuchni może być przezroczyste lub kolorowe. Decydując się na szkło przezroczyste, możemy umieścić pod nim ładne zdjęcie, tapetę lub fototapetę. Szkło zapewni  wówczas takiej dekoracji ściany ochronę przed zabrudzeniem i zachlapaniem i zapobiegnie niszczeniu.  A kiedy się znudzi, można ją wymienić na inną. Tafla grubego szkła nad kuchennym blatem ładnie odbija światło, a  dzięki temu kuchnia będzie się wydawać większa i jaśniejsza.

Przeczytaj: Blaty kuchenne drewniane - jakie plusy i minusy mają blaty drewniane [PORADNIK]>>

Kamień i masa dekoracyjna na ścianie w kuchni

Ciekawy efekt na ścianie nad blatem w kuchni uzyskamy pokrywając ją masą dekoracyjną. Jest to rozwiązanie trwałe, a jednocześnie niedrogie. Podobnie, ale już bardziej ciężko i dostojnie, będzie wyglądał kamień. Na ścianie nad blatem w kuchni sprawdzi się doskonale – dzięki swoim właściwościom będzie ją chronił i zdobił przez lata. Kamień dobrze nadaje się także na powierzchnie nablatowe, więc na ścianie może się znaleźć przedłużenie takiej aranżacji.  

W kuchni dobrze sprawdzi się granit, który nie wchłania tłuszczu i jest odporny na działanie związków chemicznych. Wykorzystując trawertyn nad kuchennym blatem, należy go zaimpregnować oraz wypełnić masą kamienną otwory. Impregnujemy także marmur, jeśli chcemy go umieścić w kuchni nad blatem.

Surowa cegła na ścianie w kuchni

W aranżacji wnętrz w stylu vintage lub loftowym, na ścianie w kuchni dobrze zaprezentuje się cegła. W zależności od projektu możemy wykorzystać cegłę surową, w pomarańczowym mocnym odcieniu lub bieloną. Cegłę na ścianie nad blatem należy koniecznie zaimpregnować, aby łatwiej była ją czyścić. Biała cegła w kuchni nad blatem będzie ładnie odbijała światło, natomiast cegła surowa, zdecydowanie ociepli wnętrze – zwłaszcza jeśli połączymy ją z drewnem.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY