Na projekt kuchni wpływa wiele czynników: styl życia użytkownika, budżet, rodzaj pomieszczenia, ale także trendy. To wszystko biorą pod uwagę projektanci oraz architekci, tworząc pomieszczenie, z którego korzystamy przez lata. Ile dokładnie? Według badań (np. IKEA, Leroy Merlin) Polacy przeprowadzają kompleksowy remont kuchni co 8 lat. Do naszego zestawienia wybraliśmy kuchnie oryginalne, pełne inspirujących i funkcjonalnych rozwiązań.

Styl kuchni: kolory i materiały

Polacy najczęściej stawiają na nowoczesny lub skandynawski styl kuchni. Najchętniej wybierane kolory to biel, szarość, naturalne barwy – nie tylko w postaci frontów zabudowy kuchennej, ale także okładzin na ścianach. Przy doborze materiałów wykończeniowych konsumenci kierują się jakością oraz odpornością na wodę oraz zabrudzenia. Na podłogi często wybieramy płytki ceramiczne oraz gres – stawiamy na wyposażenie łatwe w czyszczeniu. W prezentowanych projektach dominuje również drewno – na podłogach, w okładzinach, na blatach. Nad blatem zaś bardzo polubiliśmy płytki tzw. metro (inspirowane francuskimi stacjami metra) lub okładziny imitujące cegłę, ale także łatwy w utrzymniu lacobel. Hit roku? Płytki azulejo, które zdobią kuchnie w stylu nowoczesnym, loft lub rustykalnym.

Trend do kuchni: ekologia

Zaczęliśmy także zwracać uwagę na ekologię w kuchni. Urządzając kuchnię, mamy na uwadze środowisko, o które można zadbać już we własnym domu, przy okazji oszczędzając pieniądze. Znaczenie nabrała segregacja śmieci, która wiąże się z organizacją miejsca na dodatkowe kosze czy urządzenia. Polacy zaczęli także inwestować w AGD o najwyższej klasie energetycznej. Coraz chętniej decydujemy się na urządzenia kuchenne, które mają funkcje oszczędzania energii, czy baterie wyposażone w perlatory, pomagające zaoszczędzić zużycie wody nawet o 50%. To samo dotyczy oświetlenia. Wybieramy nowoczesne oświetlenie LED, które jak przekonują producenci, zużywa do 85% mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Najciekawsze projekty kuchni: ulubiony układ pomieszczenia

Rozwiązaniem coraz częściej stosowanym przy projekcie kuchni jest otwarcie jej na salon – nierzadko też połączony z jadalnią. Przy takim układzie kuchnia staje się reprezentacyjną częścią naszego mieszkania lub domu. Cenimy sobie czas spędzony wspólnie z rodziną. Nasze życie nieustannie przyspiesza, dlatego lubimy być z nią w stałym kontakcie, nawet gotując. Stąd też utrzymująca się moda na wyspę kuchenną, o której marzy wiele osób. W realizacjach projektów najczęściej wyznacza granicę pomiędzy częścią kuchenną a salonem.Zobacz także: NAJPIĘKNIEJSZE SALONY 2016