Kuchnia, w której można poszaleć z designerskimi rozwiązaniami, nie zdarza się często. Jasne i przestronne kuchnie znajdziemy we wnętrzach miejskich kamienic czynszowych lub w ekskluzywnym budownictwie nowoczesnym. Przeciętna "mieszkaniówka" to zazwyczaj królestwo salonów z kuchnią, aneksów kuchennych lub wąskich kuchni. Dlatego, jeśli już mamy taką możliwość, wykorzystanie wszelkich walorów jasnej kuchni w kamienicy potraktujmy jak przygodę i wyzwanie. Satysfakcja bowiem z użytkowania takiej kuchni jest nie do przecenienia. Dlaczego?

Jasna kuchnia w kamienicy: miękkie kontrasty

Kontrastowe rozwiązania w aranżacji wnętrz to propozycja nie na każdy metraż. Jasne i wysokie przestrzenie kamienicy dają zdecydowanie większe pole do eksperymentów z silnymi kolorami. Mocny kontrast czerni i bieli w aranżacji kuchni staje się dzięki temu bardziej czytelny, nie tłumiąc jednocześnie komfortu przestrzeni. Ciężar czerni w zabudowie kuchni równoważy jednolita biel wysokich szafek kuchennych na całej wysokości ściany i światło wpadające z przestronnego okna. Światło dzienne to największy walor kuchni w kamienicy - kreuje przestrzeń, wydobywa głębię i buduje komfortową, "ludzką skalę" pomieszczenia.

Czarno-biała kuchnia: przepis na DESIGN

Nie bez znaczenia w udanej aranżacji jasnej kuchni w kamienicy jest także konsekwentny podział płycin szafek i szuflad: klarownie wertykalny i horyzontalny, nawiązujący do podziałów spektakularnego okna skrzyniowego. Dzięki temu, mimo iż szafek i miejsc do przechowywania jest wiele, otrzymujemy wrażenie ładu i uporządkowania. Uchwyty i podchwyty mebli kuchennych w formie wyoblonych zagłębień w płycinach, budują nienachalne światłocienie pod wpływem dziennego światła. Matowe wykończenie zyskało również oryginalne oświetlenie górne w formie odwróconej rynienki z oświetleniem punktowym, malowanej proszkowo na biel. Matowe są oparcia i siedziska lekkich, czarnych krzeseł z tworzywa (na chromowanych podstawach) oraz wykończenie ciekawego, bielonego stołu na industrialnych kołach. Matowe wykończenie wreszcie zyskała także klasyczna drewniana podłoga ułożona w jodełkę. Dzięki temu światło dzienne wpadające zza wielkiego okna może miękko rozlać się po wnętrzu eleganckiej, czarno-białej kuchni. Poranna kawa w takim miejscu? Wiemy, że wiecie o czym mówimy...

Czytaj więcej: Mieszkanie w kamienicy z przeszkleniem w stylu loft