Wystrój wnętrz: ściany. Poradnik jak wykończyć ściany

Współczesne wnętrza coraz częściej mają wyjątkowe kolory ścian czy dekoracyjne ściany. Rozrzeźbiają je półki, wnęki, przesłony z płyt gipsowo-kartonowych czy drewnopochodnych. Wystrój wnętrz to już nie tylko malowanie ścian czy przyklejanie tapety. Wykańczając ścianę coraz częściej sięgamy po takie środki jak faktura czy wzór. Jak więc i czym wykończyć powierzchnię ściany tak, by osiągnąć ciekawy wystrój wnętrz.

Dekoracja ścian
Dekoracja ścian
Dekoracja ścian
Dekoracja ścian
Dekoracja ścian

Wystrój wnętrza: dekoracyjne ściany

Dekoracja ścian to nasza osobista decyzja. Można ją ułatwić tendencją do otwierania wnętrz - ściany połączonych ze sobą pomieszczeń muszą tworzyć spójny wystrój wnętrz. Gdy w pokoju jest duże przeszklenie, nie bez znaczenia jest materiał, jakim pokryta jest ściana - usytuowana na wprost okien od południa lub zachodu może pełnić nawet funkcję akumulatora ciepła. Wykończenie ścian może też ułatwić izolację akustyczną wnętrza lub uczynić je cieplejszym w odbiorze - np. okładzina z korka zarówno ociepli, jak i wyciszy wnętrze. Malowanie ścian powinno być dobrze przemyślane. Kolory ścian mogą zostać wybrane w aspekcie praktycznym - warto o tym pamiętać, wykańczając ściany w miejscach, gdzie mocniej się brudzą lub są bardziej narażone na wytarcia i obtłuczenia. Coraz częściej docenia się też walory plastyczne ściany - to zwykle duże płaszczyzny, które można potraktować jedynie jako tło dla mebli i sprzętów, albo wprost przeciwnie, uczynić z nich samodzielną dekorację, tworząc dekoracyjne ściany. Podejmując decyzje dotyczące koloru ścian, ich wykończenia czy doboru materiału, rozważmy też efekty, jakie daje ich oświetlenie.

Wystrój wnętrz: malowanie ścian jako tańszy zamiennik

Malowanie ścian farbami to nadal jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ich wykończenia. Biorąc pod uwagę nakład prac i efekt, pokrycie ścian farbami pozwala na częste zmiany - można je przemalować nawet samodzielnie i dostosować do nowej aranżacji i wystroju wnętrza. Współczesne farby są łatwe do nałożenia, a wykorzystywane do ich produkcji nowoczesne technologie sprawiają, że bez problemu dopasujemy je do potrzeb wnętrza. Można wybrać farby odporne na zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć, łatwe do umycia, a nawet dobrze znoszące wielokrotne szorowanie. Nowoczesne farby mają także znacznie większe niż ich poprzedniczki walory dekoracyjne. Dlatego tak łatwo samemu zrobić swoją własne, unikatowe, dekoracyjne ściany. Strukturalne naśladują stiuki, trawertyn czy marmur, można im nadać fakturę modnego we wnętrzach industrialnych betonu. Są więc tańszym zamiennikiem kosztownych okładzin.

Wystrój wnętrz: sposób na wykończenie ścian

Wykańczając ściany farbami, nie należy oszczędzać na warstwach farby – zwykle malowanie ścian odbywa się dwukrotnie: pierwszy raz po położeniu tynków, zrobieniu wylewki i ułożeniu glazury czy innych okładzin, drugi raz po ułożeniu posadzek – ich wycyklinowaniu, polakierowaniu lub zaolejowaniu. Pomieszczenia suche wykończone tynkami mineralnymi malujemy zwykle farbami emulsyjnymi akrylowymi, które mają dobrą elastyczność i przyczepność do podłoża, lub lateksowymi, które są paroprzepuszczalne i odporne na ścieranie. Do pomieszczeń mokrych – takich jak kuchnie i łazienki – warto wybrać farby lateksowe, które są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Farba z połyskiem zapewni większą odporność na ścieranie, co oznacza, że pokrytą nią ścianę można myć wielokrotnie. Nowością są farby akrylowe ceramiczne – doskonale kryjące, elastyczne, odporne na wilgoć i ścieranie. Wybierając kolor, należy pamiętać, że odcień farby będzie ciemniejszy na dużej powierzchni. Weźmy też pod uwagę, że kolor różnie się prezentuje na jasno oświetlonej ciemnej ścianie. Inaczej wygląda pomalowana ściana wykończona gładzią gipsową, a inaczej chropawym tynkiem.

Wystrój wnętrz: tapety na ściany

Atutem tapet jest nie tylko trwałość, ale także atrakcyjne wzornictwo – często naśladują one np. kosztowne tkaniny. Co stwarza ciekawy efekt i naprawdę dekoracyjne ściany. Jeśli dobierzemy je odpowiednio do funkcji pomieszczenia, mamy gwarancję ładnej okładziny, która będzie nam długo służyć. W pokojach układa się tapety papierowe, winylowe oraz przeznaczone do malowania raufazy, w łazienkach i kuchniach – winylowe, które są odporne na wilgoć, można je myć i szorować. Jednowarstwowe tapety papierowe oraz winylowe płaskie nakleja się na powierzchnie gładkie, gdyż są one cienkie i na ścianie będą widoczne wszelkie nierówności. Tapety papierowe dwuwarstwowe oraz winylowe spienione można naklejać na mniej równe podłoże. Jednak niezależnie od miejsca, w którym użyjemy tapety, dekoracja ścian może być bardzo interesująca.

Wystrój wnętrz: fornir na ściany

To atrakcyjna propozycja dla osób, które cenią szlachetne drewno. Fornirowane płyty zajęły miejsce dawnych boazerii. Pasy forniru grubości od 0,1 do 1,5 cm przyklejone do płyt ze sklejki lub MDF mocuje się do stelaża lub bezpośrednio do ściany. Cienki fornir jest znacznie tańszy od litych elementów drewnianych. Wykorzystując go, mamy efektowny wystrój wnętrz za mniejsze pieniądze. Można z niego wykonać ładną obudowę mebli, ścian i drzwi.

Dekoracja ścian: kamień i płytki ceramiczne

Okładziny kamienne są modne i efektowne, chociaż kosztowne. Usytuowane na ścianie, na którą pada światło południowe lub zachodnie, akumulują ciepło – tę właściwość wykorzystuje się w budownictwie energooszczędnym. Na ściany łazienek, kuchni i pomieszczeń gospodarczych stosuje się glazurę i gres. Swoją popularność zawdzięczają trwałości oraz łatwej pielęgnacji. Płytki ceramiczne i kamienne przyklejamy do ściany nieotynkowanej lub pokrytej tynkiem. Podłoże musi być suche, równe, oczyszczone oraz odtłuszczone. Płytki o małym formacie przykleja się do podłoża po pokryciu klejem 65-80% powierzchni płytki, te o większych formatach pokrywa się klejem w 100%. Jeśli ściany są nieotynkowane, gruntuje się je, a w pomieszczeniach wilgotnych zabezpiecza folią w płynie i dopiero po ich wyschnięciu można układać płytki.

Malowanie ścian: poradnik domowego malarza

Pomalować ściany możemy sami, należy jednak dobrze przygotować warsztat pracy - niezbędne są pędzle, wałki, drabina, folie do okrycia podłogi, schodów, drzwi i okien. Jeśli zatrudniamy fachowca do malowania ścian, musimy się umówić, kto dostarczy materiały.
Farby kupujemy gotowe (są tańsze, ale nie każdy kolor jest dostępny) albo z mieszalnika (takie są w wielu tysiącach kolorów) w salonach firmowych lub marketach budowlanych. Przed drugim malowaniem należy zabezpieczyć schody, ściany i drzwi, oklejając je folią. Opaski montuje się raczej po pomalowaniu ścian. Ściany malować można o każdej porze roku - nowoczesne farby schną szybko, a zapachy, które wydzielają, nie są przykre ani szkodliwe. Malowanie sufitu wymaga najwięcej wprawy - pracę można sobie ułatwić, korzystając z wałka na teleskopowym kiju.

Ocena: 0
Tekst: Anna Wojciechowska Zdjęcia: Photos.com

POLECANE ARTYKUŁY