Klimat kolekcjonerskich kunstkamer (inaczej „gabinetów osobliwości”) w połączeniu z tajemniczą przestrzenią buduarów to efekt, jaki możemy uzyskać we wnętrzu za pomocą burgundu na ścianie. Głęboki, wręcz mistyczny kolor ścian w odcieniu najlepszego wina to preludium do dalszych eksperymentów z nietuzinkowym wnętrzem. Do jakiego stylu i klimatu wnętrz burgund na ścianie pasuje najlepiej?

Kolor burgund na ścianie: dla kogo?

Kolor głębokiego wina, czyli burgund (według kodu szesnastkowego: #600201) jako kolor ścian zazwyczaj wybierają osoby towarzyskie, kochające podróże, zmysłowe oraz wrażliwe na piękno. Siłą osób kochających ten głęboki odcień czerwieni są emocje. W zależności od ich kolorytu, potrafią porwać za sobą tłumy bądź rozsiewać gniew i upór. Miłośnicy burgunda to osoby władcze, którym bycie liderem przychodzi z niezwykłą łatwością. Kochają życie, z którego czerpią pełnymi garściami. Ogromną rolę przywiązują do uczuć, nie potrafią skrywać emocji. Są niezwykle zdeterminowane – jeśli wytyczą sobie wyraźny cel, zrobią wszystko, by go osiągnąć.

Kolor burgundowy we wnętrzu: porady

Intensywne, wyraziste i ciemne odcienie kolorów ścian we wnętrzach należy stosować niezwykle rozważnie, łatwo bowiem o przytłoczenie wnętrza. Jak burgund na ścianie, czyli głęboki odcień czerwieni, by wydobyć z niego pełnię urody? Dawna architektura wnętrz, zakładająca o wiele wyższe stropy i powierzchnie okien, łatwiej absorbowała głębokie i nasycone kolory ścian we wnętrzu. Obecnie, dysponując odpowiednio mniejszymi powierzchniami mieszkań i węższymi, niższymi oknami, ciemne kolory powinniśmy stosować na ścianach najlepiej doświetlonych światłem dziennym – znajdujących się naprzeciw okna bądź na ścianie sąsiedniej.

Nie przegap: Kolor czerwony we wnętrzach - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Warto położyć ten piękny, rubinowy odcień czerwieni na dwie ściany obok siebie (np. dłuższą i krótszą), tworząc ciekawy kącik do pracy - z miejscem na sekretarzyk, galerię zdjęć czy ekspozycję pamiątek - np. w szklanej gablocie bądź na ażurowym, otwartym regale. Ściana w kolorze burgund to doskonałe tło dla galerii grafik i obrazów. Kompilacja rodzinnych zdjęć, dziecięcych rysunków i ulubionych grafik może być oprawiona w złote ramy o różnorodnych formach.

Kolor burgundowy na ścianie świetnie sprawdza się we wnętrzach w stylu klasycznym. Na jego tle warto eksponować fornirowane meble, a także dekoracyjne tkaniny: zwłaszcza wracające do łask gobeliny. Kolor burgund lubi także eksperymenty spod znaku wnętrz eklektycznych.

Sprawdź też: Jak samodzielnie odnowić stare ramy? >>>

Burgund na ścianie a meble i dodatki

Burgund na ścianie to kolor głęboki i wyrazisty, na tle którego doskonale prezentują się ażurowe meble, a także komody na lekkich nóżkach. Kolorystyka mebli również powinna być ciepła. Ciemniejsze odcienie drewna, czyli orzecha, dębu, jesionu czy palisandru, to strzał w dziesiątkę. Burgundowe ściany doskonale odnajdują się w eklektycznej stylistyce wnętrz, stąd warto puścić wodze fantazji i wybierać oryginalne dodatki. Proste i lekkie komody stylizowane na najlepsze lata designu meblarskiego (50.-60. XX wieku) łączyć możemy z tapicerowanymi fotelami uszakami, ludwikowskimi krzesłami i ażurowymi konsolkami z marmurowym blatem. Na konsolkach warto wyeksponować ciekawe kwiatowe kompozycje w szkle, egzotyczne muszle czy ciekawe rośliny pod szklanym kloszem.

Burgund i inne odcienie czerwieni - GALERIE ZDJĘĆ

Elegancka czerwień ma wiele odcieni! Możesz postawić na burgund, ale też inne ciekawe jej wcielenia.