Płytki, panele czy okładziny ścienne jeszcze nigdy nie były dostępne w tylu wzorach, co obecnie. Nie dotyczy to wyłącznie barw i deseni, lecz także faktur. Te z kolei nie ulegają trendom tak często jak kolory. Materiały w naturalnych odcieniach, beżu, bieli, szarości, kremów i brązów tworzą dość neutralną bazę aranżacji wnętrz, a dzięki oryginalnej strukturze - ściany nabierają wyrazistości. Ze względów praktycznych fakturowane powierzchnie lepiej planować na ścianach niż podłogach (porowata czy nierówna struktura jest dość trudna do utrzymania w czystości). Ponadto faktura na ścianie prezentuje się okazalej i bardziej niż kolor narzuca wnętrzu styl – drewniana boazeria czy stalowa płyta bez względu na odcień nie są bowiem neutralne. Fakturą nie trzeba wykańczać wszystkich ścian, by spełniła swoją dekoracyjną rolę, powinno się jednak znaleźć dla niej dobrze wyeksponowane miejsce.

Dekoracje ścian: faktury na ścianę

Wybór materiału do dekoracji ścian warto skonsultować z fachowcem. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę możliwości nowoczesnych materiałów. Nie każda struktura na ścianie uniesie bowiem ciężar hartowanego szkła czy naturalnego kamienia. Jeśli trudno nam zrezygnować z jakiegoś rozwiązania, można zastosować je w połączeniu z innym. Ciekawe efekty w dekoracji ścian daje zestawienie różnych materiałów, np. piaskowca i drewna. Surową, betonową ścianę można ożywić elementami z miedzi czy stali. Popularnym pomysłem w dekoracj ścian jest też pokrycie trójwymiarową tapetą strategicznego fragmentu ściany, np. za wezgłowiem łóżka w sypialni.
Pamiętajmy jednak, że nie każde zestawienie jest udane. W dekoracji ścian bezwzględnie należy unikać połączenia materiałów o wyrazistych fakturach np. pokrytego gęsto siecią żyłek kamienia i sękatego drewna. Ponadto struktura ścian powinna dobrze harmonizować z podłogą oraz stolarką okienną i drzwiową.

Faktury ścienne: wybieramy płytki na ścianę

Płytki to nadal najpopularniejszy materiał na ściany i podłogi. Najczęściej są wytwarzane z materiałów ceramicznych, gresu, a nawet betonu. Wymarzone propozycje znajdą dla siebie zarówno miłośnicy motywów przyrodniczych – kwiatów, liści, zwierzęcych skór czy morskich fal, jak i popartowskich, geometrycznych dekorów. Płytki ścienne mogą mieć tak ukształtowaną powierzchnię, by wyglądały jak złożone z mniejszych elementów. Subtelną fakturę na ścianie tworzy mozaika kwadratowa, wielokątna, a nawet powstała z okrągłych czy obłych elementów. Wybór płytek jest jednak znacznie większy. Przybierają one niezliczone kształty, wymiary i faktury, z naśladowaniem naturalnych materiałów włącznie. Popularne w dekoracji ścian są płytki w kształcie desek, odwzorowujące rysunek drewna wraz z jego usłojeniem i włóknami. Podobnie jak płytki ścienne imitujące kamień, są na ogół przeznaczone do większych wnętrz. Kafelki o nieregularnych brzegach dobrze harmonizują z wyposażeniem w stylu prowansalskim czy antycznym. Ich fakturę wydobywa dopiero położenie fugi, która w tym przypadku zawsze jest nieregularna. O ile kontrastowe spoiny akcentują kształty płytek i sposób ich ułożenia, tak zharmonizowane z nimi kolorystycznie podkreślają właśnie rysunek faktury.

Faktury ścienne: strukturalne tynki i farby

Strukturalne tynki i farby to niedrogie i dające dobre efekty rozwiązania w dekoracji ścian. Jedne tynki strukturalne zawierają rozmaitej wielkości granulaty, inne zbrylają się podczas nakładania lub pozostawiają wyraźne ślady zaciągnięć po szpachlowaniu. Jeszcze inne tuż po nałożeniu tworzą strukturę na kształt spękań. Faktury tynków dekoracyjnych stylizowane na stare pasują do aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym i romantycznym, ale równie dobrze mogą być ciekawym akcentem w nowoczesnych pomieszczeniach. Uwagę w dekoracji ścian przykuwają tynki nakładane specjalnymi pacami, np. takimi do robienia fal czy rowków.

Farby strukturalne dają na ogół delikatniejsze efekty w dekoracji ścian. Można je także stosować nietypowo, np. jako wykończenie obudowy kominka. I w tym przypadku efekt w dekoracji ściany zależy nie tylko od użytego preparatu, lecz także zastosowanego narzędzia. Fakturę farb strukturalnych można formować wałkiem, pędzlem lub poprzez zastosowanie szablonów.

Dekoracje ścian: kamień na ścianę

Praktycznie każdy rodzaj okładziny kamiennej nadaje się do wykończenia ścian, o ile jest odpowiednio zaimpregnowany. Najbardziej odporny kamień na zarysowania, uderzenia czy zaplamienia jest niewątpliwie granit. We wnętrzach rustykalnych dobrze sprawdzają się w dekoracji ścian łupki czy trawertyn o porowatej strukturze, a na salonach dostępny w bogatym wyborze struktur marmur czy onyks. Okładziny kamienne są stosunkowo ciężkie. Ich zastosowanie w dekoracji ścian wymaga więc od murów odpowiedniej nośności. W przepadku ścian działowych z planowanym kamieniem, warto wzmocnić uprzednio ich konstrukcję.

Lżejsze są okładziny imitujące kamień. Wykonuje się je bowiem na ogół z masy gipsowej lub betonowej. Takie okładzinny ścienne wiernie naśladują zarówno nowe, jak i stare materiały kamienne. Zazwyczaj w ramach tej samej kolekcji oprócz standardowych elementów są dostępne także takie o nietypowych kształtach, np. fabrycznie produkowane narożniki, ułatwiające układanie okładziny na stykach ścian. Niektóre serie dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu można montować bezfugowo. Pofałdowana powierzchnia i brzegi z naturalnie wyglądającymi wyszczerbieniami czynią z okładzin kamieniopodobnych idealne kopie dzieł matki natury. (...)

Więcej w katalogu Urządzamy dom i mieszkanie 2015/2016.