Szybka zmiana wystroju czy generalny remont? Na co zwracać uwagę w aranżacji pokoju dziecka?

Pokój dziecka czasem wymaga tylko drobnej zmiany wystroju pokoju czasem jednak malowanie ścian to dopiero początek zmian. Lato i wakacje to idealny moment do przeprowadzenia drobnego remontu. Dzieci wyjeżdżają z domu, dni są długie i ciepłe. Nowy wystrój pokoju zawsze zachęci dziecko do spędzania w nim czasu. Jak myślicie: lepiej zrobić dziecku niespodziankę czy skonsultować z nim zmiany w wystroju pokoju?

Wybieramy meble bezpieczne dla dziecka
Lampka LED do czytania
Strefa zabawy w pokoju dziecka
Jak ustawić łóżko w pokoju dziecka
Kolorowy dywan do pokoju dziecka

Lato i wakacje to dobry moment na odświeżenie lub zupełnie nową aranżację pokoju dziecka. Możemy zadbać tylko o nowy wystrój pokoju dziecka, kupno nowych mebli, dodatków dekoracyjnych lub naklejek ściennych. Ale możemy też przeprowadzić malowanie ścian, wymianę okien, podłóg i drzwi. Wszystko zależy od potrzeb dziecka, czy już kompletnie wyrosło z dotychczasowego wystroju pokoju i wystarczy tylko lifting pokoju czy potrzebny jest gruntowny remont w łącznie z malowaniem ścian?

Pokój dziecka: malujemy ściany w pokoju dziecka

Często to co najbardziej rzuca się w oczy to ściany, noszące ślady użytkowania: poobijane przez zabawki, chodziki itp. Często też ściany w pokoju dziecka noszą ślady twórczości plastycznej naszych dzieci. Dlatego malowanie ścian to pierwsza czynność, która przychodzi nam do głowy podczas odnawiania pokoju dziecka. Teraz powstaje pytanie jaką farbę wybrać? Do malowania ścian w pokoju dziecka najlepiej stosować farby ze znakiem bezpieczeństwa, które wyróżniają się małą zawartością LZO (lotnych związków organicznych), brakiem metali ciężkich, oraz substancji groźnych dla zdrowia dziecka i środowiska. A jeśli dziecko ma zdolności plastyczne i ściana jest najlepszym płótnem, wybierzmy farbę o właściwościach hydrofobowych – na powierzchni tworzy się specjalna powłoka  odpychająca wodę oraz inne płynne zabrudzenia. Powłoka sprawia, że ściana jest łatwa w czyszczeniu, a farba jest nawet 10razy bardziej odporna na szorowanie niż farby o podobnej klasie, dzięki czemu długo zachowuje kolor.

Zobacz także: naklejki ścienne

 

Zmieniamy dekoracje ścian w pokoju dziecka

Czasem chcemy wyróżnić jedną ze ścian w pokoju dziecka. Dlatego samo malowanie nie wystarczy. Możemy na jednej ze ścian położyć tapetę z wyraźnym wzorem lub motywem z ulubionej bajki. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, lub upodobania dziecka często się zmieniają wybierzmy naklejki ścienne – które łatwo zmieniać i nie pozostawiają śladów na ścianach. Nawet robiąc dziecku niespodziankę możemy wcześniej podpytać  kogo z najbardziej ulubionych bohaterów chciałoby mieć w swoim pokoju na stałe?

Wybieramy nowe meble do pokoju dziecka

Wybierając meble do pokoju dziecka powinniśmy dokładnie znać wielkość pokoju – ułatwi to nam wybór mebli, może bowiem okaże się, że najlepsze będą meble wielofunkcyjne? Na przykład łóżko piętrowe, pod którym początkowo będzie domek do zabawy, później może tam stanąć biurko. Inną kwestią jest to czy wybierać meble pochodzące z tej samej kolekcji czy dobierać samodzielnie? Sprzęty pochodzące z tej samej kolekcji pasują optycznie, raczej nie popełnimy błędu aranżacyjnego. Jednak wybierając meble w różnych sklepach, korzystając z tego co mamy w domu na pewno stworzymy wyjątkowy i niepowtarzalny pokój dziecka, pobudzający kreatywność. Wybierając meble powinniśmy też zwrócić uwagę na to z jakich materiałów zostały wykonane. Czy meble i dodatki dekoracyjne posiadają europejskie certyfikaty jakości? Ma to ogromny wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci.

Zobacz więcej: planujemy oświetlenie

 

Pokój dziecka: oświetlenie w pokoju dziecka

Oświetlenie w pokoju dziecka to jedna z istotniejszych kwestii do rozwiązania. Musimy wziąć pod uwagę światło dzienne, lampę sufitową, lampkę na biurku oraz lampkę nocną. Żadnego rodzaju oświetlenia nie możemy pominąć! Światło dzienne – naturalne jest potrzebne dziecku podczas dziennej aktywność do zabawy i odrabiania lekcji. Usytuowanie okna powinno determinować miejsce biurka lub stolika do rysowania – najlepiej jeśli ustawimy je bokiem do okna, tak by światło dzienne oświetlało powierzchnię blatu, a nie raziło w oczy. Lampka biurkowa powinna emitować chłodne, białe światło, a źródło światła powinno być na ruchomym ramieniu, osłoniętym kloszem. Optymalna odległość  żarówki od biurka to 35cm. Lampa górna powinna emitować światło o białej barwie, rozproszone. Dobrze jeśli możemy regulować natężenie światła. Zadaniem lampki nocnej jest emisja światła nastrojowego, cieplejszej barwy i o słabszym natężeniu.

Pokój dziecka: drzwi i podłoga w pokoju dziecka

Idealną podłogą w pokoju dziecka  będzie parkiet z drewna lub laminatu (z wyciszającym podkładem) i dywan. Możemy też położyć wykładzinę dywanową. Ważne by i dywan i wykładzina były antyalergiczne, łatwe w utrzymaniu czystości. Jeśli wymieniamy podłogę w pokoju dziecka, zróbmy to przed malowaniem ścian. Następnym etapem po położeniu posadzki jest wymiana drzwi. Jeśli ściany są nierówne wybierzmy drzwi z ościeżnicą regulowaną – unikniemy dodatkowych brudnych i głośnych prac. Drzwi do pokoju dziecka możemy potraktować jako element dekoracji, z panelem pomalowanym farbą tablicową. Co do tego czy skrzydło drzwiowe powinno być pełne czy z szybą doświetlającą zdania są podzielone. Jednym zależy na możliwości doświetlenia mrocznego zazwyczaj przedpokoju, dla innych ważniejsza jest intymność w pokoju – żeby światło zapalone w przedpokoju nie przeszkadzało w pokoju dziecka.

Pokój dziecka: aranżacja okna w pokoju dziecka

To ostatni etap aranżacji pokoju dziecka. Mamy tutaj do wybory tradycyjne firanki i zasłony, żaluzje i rolety. Rolety zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości, będą zatem odpowiednie dla alergika. Jeśli okno pokoju dziecka skierowane jest na wschód lub na zachód może warto pomyśleć o zastosowaniu blackout-u? Wschodzące słońce nie będzie budziło, a zachodnie nie będzie latem nagrzewało pokoju.

ZOBACZ: baza i dodatki w pokoju nastolatka!

 

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Źródło: M jak mieszkanie 08/2015 Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY