Zainspiruj się naszymi pomysłami - nie musisz kupować nowych mebli do pokoju dziecka. Używaną komodę, szafę, regał da się przerobić w prawdziwe cuda! Na dodatek zrobisz to szybko, nie nadwerężając domowego budżetu. Ważne jedynie, żeby meble do pokoju dziecka były praktyczne - pojemne i niesprawiające kłopotu przy korzystaniu z nich, np. szuflady nie mogą się zacinać przy wysuwaniu. W pokoju dziecka meble muszą być także bezpieczne – dobrze wykończone o stabilnej konstrukcji. Reszta zależy od twojej fantazji.

Pomysłowe meble do pokoju dziecka: metamorfoza w 5 minut

Najprostszy sposób to wymiana uchwytów szuflad i drzwiczek. Każdy może być inny, np. w kształcie zwierząt, słońca, gwiazd, muszli, kwiatów (kupisz takie w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz, m.in. w IKEA). Pamiętaj tylko, by do pokoju najmłodszych dzieci wybrać uchwyty z miękkiego tworzywa i raczej o obłych kształtach.

Naklejki równie szybko zmienią zwykłą komodę lub szafę w mebel z pomysłem. Ciekawie będzie, gdy naklejki umieścisz i na meblu, i na ścianie obok niego. Zachowaj jednak umiar w dekorowaniu, bo w pokoju dziecka zawsze jest dużo drobiazgów i zabawek, łatwo więc o wrażenie bałaganu.

Folia samoprzylepna jest również prostym sposobem na błyskawiczną zmianę. Najprościej okleja się nią fronty szuflad (bo to małe powierzchnie). I znów – podobnie jak w przypadku uchwytów – każda szuflada może być wyklejona folią w innym kolorze albo z innym wzorem.

Pokój dziecka: kolory spod pędzla

Taka metamorfoza mebli dla dziecka wymaga nieco więcej pracy, ale efekty są znakomite. Meble można pomalować na jeden albo kilka kolorów. Najpierw jednak sprzęty należy lekko oszlifować, by farba miała lepszą przyczepność. Jeśli stara warstwa farby łuszczy się, trzeba ją całkowicie zeskrobać. Następnie mebel odkurza się i maluje farbą do drewna (jest wodorozcieńczalna). Można ją tylko rozetrzeć na meblu suchym pędzlem – uzyskasz w ten sposób efekt postarzenia, przecierki. Mebel wygląda też perfekcyjnie, gdy pokryje się go dwiema warstwami emulsji.

Gdy powierzchnia wyschnie, możesz nakleić na nią sztukaterie z tworzywa sztucznego – listwy i rozetki pomalowane w kontrastowym do mebla kolorze. Na pewno się to spodoba małym księżniczkom!