Zieleń w domu nie musi być nudna. Te aranżacje zamienią twoje rośliny w dzieła sztuki

2023-03-07 14:57

Wielozadaniowa jak my. Modnie zdobi dom liśćmi i kwiatami, ale też dostarcza owoców, warzyw, przypraw. Pomaga odreagować stres – jej widok niesie ulgę oczom, a opieka nad nią koi nerwy. Oczyszcza i nawilża powietrze, dba o mikroklimat we wnętrzu i… klimat na Ziemi.

sklejka
Autor: serwis prasowy marek George Home at Asda, Flower Council fo Holland

W TE PĘDY

Współczesne mieszkanie bez roślin byłoby niekompletne, spieszymy więc postawić w nim żywozielone akcenty. Nie tylko na parapecie! Nisko na podłodze (na tarasie chamedora, przy kanapie monstera), wysoko na półce (np. bluszcz, hoja, ripsalis, patyczak zwisający, ceropegia, eszynantus) i gdziekolwiek jeszcze przyjdzie nam ochota.

Salon
Autor: serwis prasowy oakfurnitureland.co.uk

DO PIONU

Ogród wertykalny, tym razem w mobilnej odsłonie. Różnobarwne doniczki ścienne (Verti Copenhagen), tu m.in. z ceropegią, fitonią, kariopterisem, nerterą i niedośpianem, zachęcają do zabawy z układem mozaiki.

Doniczki
Autor: serwis prasowy marki Verti Copenhagen
Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Verti Copenhagen

NA POZIOMIE

Zielony gąszcz w niewielkim mieszkaniu warto ująć w ramy przestrzenne. W tej roli świetnie sprawdzi się półka – np. na ścianie nad łóżkiem, którą trudno wykorzystać praktycznie. Zróżnicowane pokroje i wybarwienia np. scindapsusa, aglaonemy, kalatei, łosich rogów i ctenanthe złożą się tu w malowniczy fresk, a jednocześnie doniczki nie zabiorą cennej przestrzeni przy oknie.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki George Home at Asda

DOBRA WYSTAWA

Bogactwo rozmaitych stojaków, podstawek, osłonek i doniczek, także wiszących, pozwala tworzyć z roślin efektowne układy przestrzenne. Monstera, asparagus, kordylina, strelicja i zamiokulkas rozsiadły się na zróżnicowanych poziomach, by jak najpełniej zaprezentować swe wdzięki.

Rośliny we wnętrzu
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl

LEKCJA PRZYRODY

Popularność stylu eko rozbudziła w nas potrzebę otaczania się naturalnymi materiałami – od trwałych elementów wystroju wnętrz przez meble po dodatki. Nowy trend znany jako biophilic design idzie krok dalej. Teraz sprzęty domowe i wszystkie inne przedmioty służące człowiekowi mają być projektowane w sposób przyjazny również innym organizmom żywym. Fikus lirolistny i butelkowiec od razu nabrały żywszych barw!

Salon
Autor: serwis prasowy marki Bloomingville

WĄTKI I OSNOWY

Charakter miejskiej dżungli doskonale podkreślają modne wyplatane osłonki. Tu aloes, eszeweria i sansewiera świetnie prezentują się w oplocie jutowej liny.

Rośliny we wnętrzu
Autor: serwis prasowy limelace.co.uk

WIZYTA STARSZEJ PANI

Żardiniera, zbytkowny mebel niczym z kart XIX-wiecznej powieści, powraca w nowoczesnej szacie. Funkcję ma tę samą co dawniej – tworzy elegancką oprawę dla nie zawsze estetycznych doniczek. Dziś może stać z dala od okna. W razie potrzeby dracenę i alokazję doświetli minimalistyczny kinkiet ze specjalną żarówką.

Rośliny we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Hübsch

NATURA I KULTURA

Rośliny harmonijnie się łączą z dodatkami w modnych stylach – od najprostszych, minimalistycznych po najbardziej dekoracyjne. Żywa zieleń oraz szlachetne materiały wzajemnie podkreślają swój urok, jak w aranżacji z ciemnotką okrągłolistną. Spływające kaskadami pędy tej delikatnej paproci efektownie splatają się z ornamentami lekkiego stolika w duchu modern classic.

Rośliny we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Lene Bjerre

MIEJSCY OGRODNICY

W metropoliach całego świata przybywa zieleńców i upraw na dachach, a w Mediolanie powstały nawet wieżowce o zielonych elewacjach – Bosco Verticale. Możemy wejść w ten nurt, zamieniając zabudowany balkon w minioranżerię. Prócz ozdobnych fikusów, oliwek lub laurów warto tu wprowadzić krzewy owocowe – pomarańczę, kalamondynę lub cytrynę.

Balkon
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

WZROK, ZAPACH, SMAK

Uprawiane w mieszkaniu zioła, warzywa czy przyprawy (tu papryka roczna, czyli pieprz turecki) chętnie łączą się z roślinami ozdobnymi (jak nertera płożąca) w apetycznie wyglądające mikrorabaty. Prostopadłościenne moduły pomagają nadać kompozycji modny rygor geometrii, ułatwia ją też zastąpienie jednych roślin innymi, gdy te przekwitną albo zakończą owocowanie.

Papryka
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

NOWALIJKA

Mięta, pietruszka czy szczypiorek z własnego parapetu – znamy to nie od dziś. Ale sałata? Specjaliści stale pracują nad nowymi odmianami roślin użytkowych, m.in. warzyw, by umożliwić ich uprawę w mieszkaniu. Kluczowe cechy to odporność na gorsze warunki oświetlenia oraz wydłużony okres plonowania.

Sałata
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

WARZYWNIK 2.0

Doniczka Smart marki Veritable to ogródek domowy, który zadba o siebie sam – nie trzeba go podlewać ani nawozić. Klucz do zgodnego sąsiedztwa m.in. tymianku, bazylii, pomidora i sałaty to oddzielny pojemniczek dla każdej rośliny, 849 zł, fabrykaform.pl

doniczka na zioła
Autor: serwis prasowy marki Veritable
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE