Zadaszenie balkonu w bloku: bez wiercenia, daszek, markiza. Czy zabudowa balkonu wymaga zgody wspólnoty?

2024-06-14 15:49

Zadaszenie balkonu w bloku to praktyczne rozwiązanie, które chroni przed deszczem, śniegiem i słońcem. Podpowiadamy, jakie są rodzaje zadaszenia stałego, z czego zrobić daszek, czy markiza na balkon w bloku to dobry wybór i ile to wszystko kosztuje. Czy da się zamontować daszek bez wiercenia? Sprawdzamy.

Spis treści

 1. Zadaszenie balkonu w bloku - przepisy
 2. Z czego zrobić zadaszenie nad balkonem?
 3. Rodzaje zadaszenia na balkon w bloku
 4. Ile kosztuje zadaszenie balkonu w bloku?
 5. Markiza na balkon
 6. Markiza balkonowa - rodzaje
 7. Markiza balkonowa poręczowa
 8. Zadaszenie balkonu bez wiercenia
 9. Zadaszenie balkonu w bloku. Inspiracje

Zadaszenie balkonu w bloku - przepisy

Niewielkich, lekkich daszków, wykonanych z tworzyw sztucznych, które mogą zostać zainstalowane na elewacji bez ingerowania w ścianę nośną budynku (i bez trudu odinstalowane), nie trzeba zgłaszać do urzędu i występować o pozwolenie.

Jeżeli jednak macie w planach montaż zadaszenia, które ze względu na swoje rozmiary i konstrukcję wymaga trwałego połączenia ze ścianą nośną budynku, to kwalifikuje się jako przebudowa, na którą trzeba mieć pozwolenie.

Radzimy jednak, by wystąpić z zapytaniem o pozwolenie do spółdzielni, lub wspólnoty mieszkaniowej, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji. Może się okazać, że zabudowa balkonu powinna być określonego koloru, zgodnego z estetyką budynku. Warto wyjaśnić takie kwestie przed podjęciem jakichkolwiek kosztownych zmian.

Z czego zrobić zadaszenie nad balkonem?

Do wykonania zadaszenia balkonu w bloku najczęściej wykorzystuje się profile aluminiowe malowane proszkowo oraz płyty z poliwęglanu litego i komorowego. Te rozwiązania charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz estetyką. Pozwalają także na zabudowanie boków balkonu, co daje dodatkową osłonę przed opadami.

Aluminiowy daszek może wspierać się na słupkach przytwierdzonych do podłogi lub być w całości przytwierdzony do ściany. Dostępne kolory poliwęglanu to: bezbarwny, biały mleczny, dymiony i grafitowy.

Do dużo droższych, ale też ładniejszych zadaszeń można wykorzystać aluminiową ażurową konstrukcję z ruchomymi panelami, które umożliwiają płynną regulację nasłonecznienia. Po zamknięciu, łopatki tworzą wodoszczelny dach wyposażony w system rynnowy.

Rodzaje zadaszenia na balkon w bloku

 • Zadaszenie płaskie: to proste w formie zadaszenie jest równoległe do podłogi balkonu, jest łatwy w montażu.
 • Zadaszenie spadziste: ma nachylenie, co pomaga w skutecznym odprowadzaniu wody deszczowej. Zazwyczaj stosowane są w przypadku balkonów znajdujących się na wyższych piętrach.
 • Zadaszenie łukowe: forma łuku nadaje mu charakterystyczny wygląd.
 • Markiza balkonowa: w odróżnieniu od zadaszeń stałych, nie spełnia swoich zadań zimą i w czasie trudnych warunków pogodowych, ma jednak swoje zalety, o których piszemy niżej.

Ile kosztuje zadaszenie balkonu w bloku?

Najprostszy daszek balkonowy montowany do sufitu to koszt ok. 600 zł. Daszek Fastlock (zadaszenie łukowate) kosztuje między 2000 a 3000 złotych. Zabudowa aluminiowa z dachem z poliwęglanu to koszt ok. 5000 zł. Ceny najtańszych markiz na korbkę zaczynają się już od 300 złotych, droższe modele bezkasetowe kosztują ok. 1000 zł.

Markiza na balkon

Oto kilka korzyści związanych z montażem markizy na balkonie:

 • Ochrona przed promieniami UV: markiza blokuje promieniowanie UV, chroniąc zarówno ludzi, jak i meble na balkonie przed szkodliwym działaniem słońca.
 • Regulacja natężenia światła: dzięki regulowanemu mechanizmowi markizy można łatwo dostosować poziom cienia na balkonie, co pozwala stworzyć idealne warunki do odpoczynku czy pracy na zewnątrz.
 • Oszczędność energii: markiza może pomóc w utrzymaniu niższej temperatury wewnątrz mieszkania, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do chłodzenia pomieszczeń.
 • Estetyka: jest elementem dekoracyjnym, dodającym uroku balkonowi. Dostępne są różne wzory, kolory i materiały, które można dopasować do stylu wnętrza i architektury budynku.
 • Ochrona przed opadami: niektóre markizy posiadają również funkcję wodoodporną, co oznacza, że ​​mogą  zapewnić pewną ochronę przed niewielkimi opadami deszczu. Uwaga: w czasie burzy i silnych wiatrów markizę należy złożyć.

Markiza balkonowa - rodzaje

 • Markiza klasyczna:  tworzy daszek nad balkonem. Są one proste w montażu i obsłudze, a ich konstrukcja może być wykonana z aluminium lub stali, pokryta tkaniną chroniącą przed słońcem. Markizy bez kasety to najtańsza opcja, zaleca się demontaż takiego modelu przed zimą.
 • Markizy półkasetowe: to osłony przeciwsłoneczne wyposażone w kasetę otwartą od dołu. Poszycie markizy chronione jest przez daszek montowany u góry osłony. Są tańsze niż markizy kasetowe, przeznaczone raczej na większe powierzchnie, jak taras.

Niektóre modele markiz mają zainstalowane czujniki: nasłonecznienia — rozwijają się same, gdy uznają, że są potrzebne, oraz wiatru, dzięki któremu markizy zwijają się automatycznie, gdy wieje tak mocno, że grozi to rozerwaniu materiału.

Markiza balkonowa poręczowa

Posiada charakterystyczne ramiona mocowane do balustrady balkonu. Ich konstrukcja pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia markizy. Na końcach i u podstawy ramion znajdują się haki, do których zaczepia się belkę przednią z materiałem. Odpowiednie naprężenie markizy osiąga się przez zwinięcie nadmiaru tkaniny.

Zadaszenie balkonu bez wiercenia

W roli zadaszenia balkonu w bloku bez wiercenia sprawdzi się markiza rozporowa. Jej montaż polega na instalacji wsporników rozporowych między podłogą a sufitem balkonu. Markizę rozkłada się za pomocą korbki. Podczas złej pogody należy ją koniecznie złożyć. inaczej może ulec zniszczeniu.

Zadaszenie balkonu w bloku. Inspiracje

Czym zasłonić balustradę na balkonie? Całoroczna osłona na balkon

#MuratorOgroduje: Renowacja mebli ogrodowych
Materiał sponsorowany