Meble balkonowe czy mini ogród? Proste rady, jak urządzić balkon

2023-05-30 12:47

Twój cel: pokój pod chmurką. Aby go osiągnąć, sprawdź stan podłogi i balustrady balkonowej. Zadbaj o wygody – markizę, parawan, meble, rośliny.

Balkon
Autor: serwis prasowy marki tchibo.pl

Co możesz zrobić

  • Remont generalny. Rdzewiejąca balustrada, uszkodzona elewacja, nieszczelna rynna, krusząca się płyta balkonowa – takie usterki należy zgłosić administracji budynku. Koszty naprawy ponosi wspólnota mieszkaniowa. Wymiana popękanych płytek i fug leży w gestii właściciela mieszkania. Jeśli planujesz montaż markizy, zewnętrznych rolet, stałej przesłony lub daszka, musisz otrzymać zgodę zarządu wspólnoty mieszkaniowej.
  • Nowa aranżacja. Dopasuj ją m.in. do wymiarów balkonu. Na małej powierzchni sprawdzają się podwieszane donice lub składany stolik montowany do ściany czy balustrady. Na większym zmieszczą się duże donice, zestaw wypoczynkowy, regały i skrzynie do przechowywania rzeczy poza sezonem wiosenno-letnim.
POD STOPAMI

Płytki

Które wybrać? Jak położyć? Na balkony i tarasy polecamy płytki odporne na mróz, niepolerowane, antypoślizgowe. Z popularnego gresu, betonu, droższego granitu. Lepiej jasne – czarne mocno nagrzewają się od słońca. Stosuj je na beton ze spadkiem pod kątem 2% (żeby spływała woda), zaimpregnowany zaprawą uszczelniającą. Przyklejaj elastyczną, mrozoodporną zaprawą klejową. Po 24–72 godz. zafuguj. Szczeliny dylatacyjne wypełnij silikonem. Wymiany wymaga pojedynczy kafel? Usuń fugę wokół niego, młotkiem ostrożnie stłucz płytkę, wyjmij połamane kawałki, oczyść podłoże, naklej nowy kafelek.

Jaka posadzka na balkon
Autor: serwis prasowy marki Cerrad Na zdj. płytki Celtis, Cerrad

Drewno naturalne

Masz już drewnianą posadzkę? Sprawdź, czy nie obluzowały się mocowania. Jeśli tak, połącz je. Deski oczyść, w miarę potrzeby pomaluj preparatem grzybobójczym, osusz, wygładź. Ubytki zaszpachluj. Pokryj drewno impregnatem, następnie olejem, bejcą albo farbą. Dopiero przymierzasz się do montażu drewnianej podłogi? Stworzysz ją z desek mocowanych na legarach lub sczepianych ze sobą podestów.

Balkon
Autor: serwis prasowy marki Castorama

Ogród na dachu

Taras, pod którym znajduje się mieszkanie, potrzebuje specjalnego uszczelnienia (hydroizolacji oraz izolacji termicznej, których wykonaniem musi zająć się fachowiec). Ważne są też, poza spadkiem w stronę krawędzi, wpusty odprowadzające wodę. Jeśli chcesz, by twój taras przypominał ogród, możesz wysypać posadzkę żwirem, wyłożyć trawą z rolki lub drewnianymi podestami.

Ogród na dachu
Autor: Mariusz Bykowski
DLA OSŁONY

Markiza – co warto wiedzieć? Przed kupnem sprawdź, do czego można ją przymocować: do ściany czy zadaszenia? Jeśli do ściany, lepiej wybrać markizę z kasetą (po zwinięciu schowana jest w aluminiowej kasecie, tkaninie nie grozi wilgoć ani brud). Gdy zamierzasz zamontować markizę pod zadaszeniem lub ściągać ją na zimę, możesz wybrać tańszą wersję bez kasety. Dopasuj ją do wymiarów balkonu (standardowe markizy mają 100–700 cm szerokości do 400 cm głębokości). Sprawdź klasę odporności na podmuchy wiatru. Najlepsza, z klasą trzecią, radzi sobie z wiatrem o prędkości 10–13,8 m/s. Udogodnienia Lubisz wygodę? Kup markizę z regulowanym kątem nachylenia. Sterowaną elektrycznie. Automatycznie rozciągającą się przy dużym nasłonecznieniu i zwijającą przy pierwszych kroplach deszczu.słońce pod kontrolą Remont balkonu jest dobrą okazją do nowego spojrzenia na okna. Może warto zamontować w nich rolety zatrzymujące promienie słoneczne, zapobiegające nagrzewaniu się mieszkania (znajdziesz je w ofercie Fakro) albo nakleić folię zmiękczającą światło wpadające do pokoju.

Markiza
Autor: serwis prasowy marki Markilux

Słońce pod kontrolą

Remont balkonu jest dobrą okazją do nowego spojrzenia na okna. Może warto zamontować w nich rolety zatrzymujące promienie słoneczne, zapobiegające nagrzewaniu się mieszkania (znajdziesz je w ofercie Fakro) albo nakleić folię zmiękczającą światło wpadające do pokoju. Dobrym rozwiązaniem jest też folia samoprzylepna. Aby zmniejszyć nasłonecznienie wnętrza, możesz również rozciągnąć w oknie moskitierę, ustawić na balkonie parasol lub zastosować przesłonkę (z tkaniny, drewna, kwiatów).

Folia na szybę
Autor: serwis prasowy dekornik.pl
PRZYTULNIE PO ZMROKU

Oświetlenie zewnętrzne

Ważne, by miało szczelne oprawy – chroniące wnętrze lampy przed wilgocią, kurzem, insektami. Rozpoznasz je po współczynniku IP 44. Idealnie, jeśli emituje światło o ciepłej barwie.

Lampa zewnętrzna
Autor: serwis prasowy marki Philips Lighting Na zdj.: kinkiet Dunetop Ledino, aluminium, wys. 35,9 cm, Philips.
CHWILA RELAKSU

Usiądź, schowaj

Podłoga i markiza zamontowane? Czas pomyśleć o meblach. Jeśli ogranicza cię mały metraż balkonu, proponujemy meble składane i wielofunkcyjne, np. stolik lub puf z miejscem do przechowywania. Większy balkon lub taras możesz urządzić na wzór salonu czy jadalni.

Meble na balkon
Autor: serwis prasowy marki Siesta Na zdj.: krzesła Bistro Air Siesta, polipropylen, włókno szklane, odporne na warunki atmosferyczne.
Balkon
Autor: serwis prasowy marki Ravak Na zdj.: siedzisko Ovo B, składane na ścianę, stal nierdzewna, tworzywo sztuczne, Ravak.

Szybkie odświeżenie

Przygotuj meble do sezonu. Krzesła i stoliki odkurz, przemyj wodą z płynem do naczyń (wiklinę i ratan lepiej wodą z odrobiną octu). Drewno  w razie konieczności zaolejuj. Rdzewiejący metal przetrzyj druciakiem, pomaluj farbą antykorozyjną.

Balkon
Autor: serwis prasowy marki Castorama
ROŚLINY BLISKO CIEBIE

Ekwipunek ogrodnika. Najodpowiedniejsze do uprawy roślin są donice i skrzynie z terakoty, kamienia, betonu, grubego drewna. Plastikowe i metalowe szybko się nagrzewają (zwłaszcza na słonecznych stanowiskach), mogą prowadzić do uszkodzenia bryły korzeniowej. Zapominalskim lub zabieganym przydadzą się systemy nawadniające kwiaty (podpinane do instalacji wodnej lub zbiorników z wodą), doniczki samonawadniające, kroplowniki wbijane w ziemię czy tzw. woda w żelu – stopniowo się uwalniająca po nakłuciu specjalnego woreczka.

Rośliny na balkonie
Autor: serwis prasowy iBulb, ibulb.org

Przedłużenie balustrady

Donice montowane na zewnątrz balkonu nie zawsze wyglądają ładnie od strony mieszkania. Mogą być też uciążliwe dla sąsiadów z niższych pięter (ryzyko kapania wody). Dobrym pomysłem jest wybór doniczek nasadzanych na poręcz – optycznie podwyższają balustradę, dobrze prezentują się z każdej strony.

Kwiaty balkonowe
Autor: serwis prasowy marki Elho Na zdj. donice Loft Urban Flower Bridge marki Elho, tworzywo sztuczne, mrozoodporne.

Dopasowane do warunków

Przed posadzeniem roślin sprawdź ich upodobania. Na słonecznym balkonie dobrze będą rosły np. tunbergie, nasturcje, petunie, heliotropy, sundaville, zioła. Mało słońca potrzebują fuksje, wilce, begonie, ostrokrzewy. Wiatr nie będzie przeszkadzać trawom, bambusom, tawułkom, hortensjom, A wilgoć – tatarakom, żywotnikom, pelargoniom.

Tunbergia
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

Liczy się pomysł

Jeśli znudziły ci się tradycyjne donice, a ściana balkonowa świeci pustką, zaaranżuj kwiatowe kompozycje na wysokości. Tanio, domowym sposobem, oryginalnie. Możesz, tak jak autorka bloga natalia-w-bruklinie.blogspot.com, połączyć drewnianą skrzynię ze starym zanóżkiem łóżka, posadzić w pojemniku ulubione kwiaty i powiesić całość na ścianie. Albo umieścić doniczki we własnoręcznie uszytych lub gotowych kieszeniach. Chwytając za dłuższy bok lub ucho, przypiąć woreczki do ściany.

Kwiaty na balkon
Autor: serwis prasowy natalia-w-bruklinie.blogspot.com
Kwiaty balkonowe
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland
Ekspert radzi

Problem: Mam na balkonie skrzynie z kwiatami, które chyba przepuszczają wilgoć. Na płytkach powstał osad kamienny. Przy niektórych wykruszyła się fuga. Boję się, że się odkleją. Rozwiązanie: Zarówno płytki, jak też fugi są wodo- i mrozoodporne. Jednak każdy ubytek zaprawy użytej do spoinowania okładziny stwa-rza możliwość wnikania pod nią wody, która może doprowadzić do odspojenia okładziny. Ubytki fugi należy szybko uzupełnić. Wykruszone fragmenty zaprawy trzeba usunąć, przestrzenie między płytkami oczyścić z pyłu, zagruntować, np. preparatem Atlas Uni-Grunt i zaspoinować zaprawą (tą samą co na reszcie balkonu). Osad na płytkach warto usunąć za pomocą środka Atlas Szop. Bardzo ostrożnie, nie dopuszczając do kontaktu preparatu z fugami (może je uszkodzić, odbarwić).