Uprawiasz borówkę w ogrodzie? Czerwone liście to powód do niepokoju. Wiemy, czego jej brakuje

2024-04-26 11:18

Czerwone liście borówki amerykańskiej zazwyczaj nie zwiastują niczego dobrego. Przyczyn, dla których liście pokrywają się czerwienią jest kilka – w jednym przypadku rośliny nie da się już uratować.

borówka
Autor: getty images

Kiedy czerwone liście borówki amerykańskiej nie zagrażają roślinie?

W dwóch przypadkach czerwone liście borówki amerykańskiej nie powinny nas niepokoić. Pierwszym z nich jest jesienne przekwitanie, które powoduje charakterystyczne czerwienienie lub brązowienie liści drzew i krzewów. To naturalne zjawisko, którym nie musimy się przejmować.

Drugą sytuacją, kiedy liście borówki amerykańskiej reagują przebarwieniem w odcieniach czerwieni są nagłe spadki temperatur. Krzew borówki jest wrażliwy na nagłe zmiany termiczne, szczególnie chłód, który zmniejsza dostępność fosforu w ziemi.

Dobra wiadomość jest taka, że wraz z ociepleniem kolor liści borówki amerykańskiej powinien wrócić do normy.

Pielęgnacja i stanowisko

Czerwone liście borówki amerykańskiej mogą być efektem błędów pielęgnacyjnych. Ponieważ borówka ma bardzo płytki system korzeniowy, potrzebuje regularnego nawadniania, zwłaszcza w okresie letnim, gdy owocuje. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych krzewów.

Borówka źle reaguje na przesuszenie, a brak wody może przeszkodzić roślinie w pobieraniu składników odżywczych z gleby. W efekcie liście borówki mogą zabarwić się na czerwono. Warto więc zadbać o regularne podlewanie krzewu, a także o ściółkowanie, które pomoże dłużej zatrzymać wilgoć w ziemi.

Innym powodem, dla którego liście borówki amerykańskiej mogą przybierać czerwoną barwę jest nieodpowiednie podłoże. Pamiętajmy, że borówka jest rośliną kwasolubną, dlatego najlepiej rośnie i owocuje właśnie w podłożu o kwaśnym odczynie.

Jeśli ziemia ma pH neutralne lub zbliżone do zasadowego, jednym z objawów, że taki stan borówce nie odpowiada jest właśnie czerwienienie liści. Jeśli decydujemy się na uprawę borówki, należy co jakiś czas sprawdzać poziom zakwaszenia gleby.

Grzyby i wirusy

Błędy pielęgnacyjne można naprawić w większości przypadków, ale gdy krzew borówki amerykańskiej zaatakuje choroba lub co gorsza wirus – jej uratowanie może być dużo trudniejsze.

Jednym z objawów choroby grzybowej są właśnie czerwieniejące liście. Takie wybarwienie może świadczyć m.in. o zgorzeli pędów lub zgniliźnie korzeni.

Zainfekowane chorobami rośliny mogą ulec deformacji, a nawet przestać rosnąć. Jedyną opcją jest wtedy zastosowanie środków grzybobójczych.

Dużo gorszym problemem jest wirus, który może atakować borówkę amerykańską. W przypadku wirusa czerwień pojawia się na liściach w formie plam w kształcie pierścieni oraz czerwonych smugach na pędach.

Niestety, zaatakowanej wirusem rośliny zazwyczaj nie można już uratować. Najlepiej jest ją szybko usunąć z ogrodu, by nie zainfekowała pozostałych krzaczków.

Źródło: interia.pl