Uprawiasz borówkę w ogrodzie? Czerwone liście to powód do niepokoju

2023-06-07 8:57

Czerwone liście borówki amerykańskiej zazwyczaj nie zwiastują niczego dobrego. Przyczyn, dla których liście pokrywają się czerwienią jest kilka – w jednym przypadku rośliny nie da się już uratować.

borówka
Autor: getty images

Kiedy czerwone liście borówki amerykańskiej nie zagrażają roślinie?

W dwóch przypadkach czerwone liście borówki amerykańskiej nie powinny nas niepokoić. Pierwszym z nich jest jesienne przekwitanie, które powoduje charakterystyczne czerwienienie lub brązowienie liści drzew i krzewów. To naturalne zjawisko, którym nie musimy się przejmować.

Drugą sytuacją, kiedy liście borówki amerykańskiej reagują przebarwieniem w odcieniach czerwieni są nagłe spadki temperatur. Krzew borówki jest wrażliwy na nagłe zmiany termiczne, szczególnie chłód, który zmniejsza dostępność fosforu w ziemi.

Dobra wiadomość jest taka, że wraz z ociepleniem kolor liści borówki amerykańskiej powinien wrócić do normy.

Pielęgnacja i stanowisko

Czerwone liście borówki amerykańskiej mogą być efektem błędów pielęgnacyjnych. Ponieważ borówka ma bardzo płytki system korzeniowy, potrzebuje regularnego nawadniania, zwłaszcza w okresie letnim, gdy owocuje. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych krzewów.

Borówka źle reaguje na przesuszenie, a brak wody może przeszkodzić roślinie w pobieraniu składników odżywczych z gleby. W efekcie liście borówki mogą zabarwić się na czerwono. Warto więc zadbać o regularne podlewanie krzewu, a także o ściółkowanie, które pomoże dłużej zatrzymać wilgoć w ziemi.

Innym powodem, dla którego liście borówki amerykańskiej mogą przybierać czerwoną barwę jest nieodpowiednie podłoże. Pamiętajmy, że borówka jest rośliną kwasolubną, dlatego najlepiej rośnie i owocuje właśnie w podłożu o kwaśnym odczynie.

Jeśli ziemia ma pH neutralne lub zbliżone do zasadowego, jednym z objawów, że taki stan borówce nie odpowiada jest właśnie czerwienienie liści. Jeśli decydujemy się na uprawę borówki, należy co jakiś czas sprawdzać poziom zakwaszenia gleby.

Grzyby i wirusy

Błędy pielęgnacyjne można naprawić w większości przypadków, ale gdy krzew borówki amerykańskiej zaatakuje choroba lub co gorsza wirus – jej uratowanie może być dużo trudniejsze.

Jednym z objawów choroby grzybowej są właśnie czerwieniejące liście. Takie wybarwienie może świadczyć m.in. o zgorzeli pędów lub zgniliźnie korzeni.

Zainfekowane chorobami rośliny mogą ulec deformacji, a nawet przestać rosnąć. Jedyną opcją jest wtedy zastosowanie środków grzybobójczych.

Dużo gorszym problemem jest wirus, który może atakować borówkę amerykańską. W przypadku wirusa czerwień pojawia się na liściach w formie plam w kształcie pierścieni oraz czerwonych smugach na pędach.

Niestety, zaatakowanej wirusem rośliny zazwyczaj nie można już uratować. Najlepiej jest ją szybko usunąć z ogrodu, by nie zainfekowała pozostałych krzaczków.

Źródło: interia.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE