Twoja maranta marnieje? Postaw ją w tym pomieszczeniu, a momentalnie odżyje

2023-03-15 9:18

Maranta to roślina tropikalna o pięknie wybarwionych liściach. Niestety, wystarczy, że postawimy ją w nieodpowiednim miejscu, a zacznie marnieć. Istnieje jednak pomieszczenie w domu, które jest dla niej idealne. Sprawdź, jak zapewnić marancie najlepsze warunki.

maranta
Autor: getty images

Gdzie postawić marantę w domu?

Wybierając stanowisko dla maranty, warto zwrócić uwagę na pochodzenie rośliny i jej wymagania dotyczące poziomu nasłonecznienia, temperatury i wilgotności powietrza.

Maranta pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie z Brazylii, gdzie panują dość specyficzne warunki – roślina jest więc przyzwyczajona do wysokich temperatur, rozproszonego światła i dużej wilgotności powietrza.

Niestety, w Polsce trudno o takie warunki. Istnieje jednak pomieszczenie w domu, które charakteryzuje się wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza – to łazienka.

Postaw doniczkę z marantą w łazience, a zapewnisz jej nie tylko komfort termiczny, ale również względnie wysoką wilgotność powietrza. Roślina, nawet jeśli zaczynała więdnąć, w sprzyjającym środowisku szybko odżyje i wypuści nowe listki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rośliny w łazience - jakie rośliny do łazienki wybrać i jak je aranżować?

Jak uprawiać marantę?

Pielęgnacja maranty nie jest trudna. Roślina lubi częste podlewanie, ale źle znosi przelanie. Zanim więc zdecydujesz się podlać roślinę, sprawdź palcem lub patyczkiem czy podłoże w dolnych partiach doniczki jest suche. Jeśli tak, możesz śmiało podlać marantę. W przypadku, gdy ziemia jest mokra i lepka, poczekaj z podlewaniem kilka dni.

Oprócz podlewania warto roślinę regularnie zraszać – najlepiej robić to miękką, odstaną wodą. Twarda woda pozostawi na liściach nieestetyczny biały osad. To samo tyczy się podlewania.

By zwiększyć wilgotność powietrza wokół rośliny, możesz postawić doniczkę na podstawce wypełnionej wodą i kamieniami. Woda, parując będzie nawilżać powietrze.

Niska wilgotność powietrza to nie jedyna przyczyna marniejącej maranty. Roślina źle znosi również bezpośrednią ekspozycję na słońce. Dlatego lepiej nie stawiać jej przy oknach południowych i zachodnich, ponieważ intensywne nasłonecznienie może parzyć jej liście.