Twoja hoja nie chce kwitnąć? Oto ekstremalny sposób stosowany tylko przez ogrodników

2023-01-30 14:09

Hoja to roślina doniczkowa, która, kiedy kwitnie, zachwyca przepięknymi, wręcz nierealistycznymi kwiatami. Te z kolei wieczorem napełniają cały dom niesamowitym zapachem. Co zrobić, gdy hoja nie chce wypuścić pąków, a ty nie możesz doczekać się na kwiaty?

Hoja różowa
Autor: Getty Images/Wirestock

Jeśli tyle co przyniosłeś hoję z kwiaciarni, na pierwsze kwiaty będziesz musiał chwilę poczekać. Ta roślina potrzebuje czasu, by nie tyle przyzwyczaić się do nowego miejsca, co wręcz zaufać mu, by wreszcie okryć się kwiatami. Trzeba też zapewnić jej określone warunki. Odpowiednia pielęgnacja może się jednak opłacić.

Jak uprawiać hoję?

Z własnego doświadczenia wiem, że ta roślina lubi święty spokój. Jeszcze w starym mieszkaniu na południowym parapecie postawiłam hoję, którą wyhodowałam z pędów, jakie dostałam od mamy. Tam przestała kilka lat i co roku pięknie kwitła, wypełniając salon odurzającym zapachem.

Co jeszcze lubi hoja poza stałością? To jeden z kwiatów, który całkiem dobrze czuje się w ciasnej doniczce. Pamiętaj, że znajdująca się w niej gleba nie może być ani zbita, ani gliniasta. Najlepiej zaopatrz się w typową ziemię do kwiatów. Aby nieco ją rozluźnić, możesz wymieszać ją z niewielką ilością piasku. Kiedy roślina będzie już w doniczce, postaw ją w jasnym miejscu. Uważaj na ostre słońce, bo to może poparzyć liście. 

Ponieważ hoja to pnącze, warto zapewnić jej jakieś podpory. U mnie w starym mieszkaniu potrafiła wspiąć się po sznurku od rolety i dojść aż na karnisz. W nowym domu puściłam ją po ażurowej ściance, która oddziela salon od kuchni.

Hoja
Autor: Getty Images/Wirestock

Jak podlewać hoję?

Hoja to kwiat, który magazynuje wodę w grubych liściach. Nic się jej nie stanie, jeśli o niej na jakiś czas zapomnisz. Pamiętaj, że to nie ten typ rośliny, który lubi ciągle wilgotną ziemię, więc zanim ją podlejesz, sprawdź, czy ta jest sucha. Zimą z kolei ogranicz podlewanie, ponieważ to również będzie mieć pozytywny wpływ na kwitnienie, kiedy przyjdzie wiosna.

Ekstremalny sposób na hoję. Stosują go doświadczeni ogrodnicy

Jeśli zrobiłeś absolutnie wszystko, by hoja zakwitła, a ta jak zaklęta nie wypuściła jeszcze żadnego pąka, mamy dla ciebie ekstremalną poradę. 

Na kuchence w 5-litrowym albo jeszcze większym garnku zagotuj wodę. Za pomocą termometru sprawdź, jaką ma temperaturę. Ta nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Następnie na godzinę wsadź do środka doniczkę z hoją, jednak… nie skręcaj kuchenki. Woda cały czas powinna być bardzo ciepła. 

Po tym czasie doniczkę należy wyjąć z wody, a zanurzyć w niej na kolejne pół godziny liście i łodygi. Ten zabieg najlepiej wykonywać w listopadzie.

Przeczytaj również:

Źródło: buzz.gazeta.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE