To pnącze na balkon to sztos! Wiciokrzew kwitnie całe lato, szybko rośnie, pięknie pachnie i nie zrzuca liści!

2024-05-15 15:35

Jakie pnącze na balkon? Kolorowe, intensywnie pachnące, szybko rosnące, a jeszcze gdyby na zimę nie zrzucało liści, byłoby idealnie! Te wszystkie warunki spełnia wiciokrzew Henry’ego. Dowiedz się, jak dbać o wiciokrzew i poznaj najładniejsze odmiany!

Spis treści

 1. Czy wiciokrzew jest wieloletni?
 2. Gdzie najlepiej posadzić wiciokrzew?
 3. Czy wiciokrzew potrzebuje podpory?
 4. Jakie podpory do wiciokrzewów?
 5. Jak szybko rośnie wiciokrzew?
 6. Po jakim czasie kwitnie wiciokrzew?
 7. Czy wiciokrzew powtarza kwitnienie?
 8. Czy wiciokrzew może rosnąć w donicy?
 9. Jak często podlewać wiciokrzew?
 10. Który wiciokrzew pachnie?
 11. Czy wiciokrzew gubi liście na zimę?
 12. Czy wiciokrzew się przycina?
 13. Wiciokrzew - odmiany
 14. Wiciokrzew na balkon. Zdjęcia

Czy wiciokrzew jest wieloletni?

Tak, wiciokrzew jest rośliną wieloletnią. Większość odmian wiciokrzewu może żyć wiele lat, stanowiąc długotrwałą ozdobę ogrodu.

Gdzie najlepiej posadzić wiciokrzew?

Wiciokrzew najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych. Ważne jest, aby gleba była żyzna, umiarkowanie wilgotna i o odpowiednim drenażu. 

Czy wiciokrzew potrzebuje podpory?

Tak, wiciokrzew potrzebuje podpory, aby mógł się wspinać i prawidłowo rosnąć. Bez podpory może zacząć się płożyć po ziemi i niezbyt obficie kwitnąć.

Jakie podpory do wiciokrzewów?

Do wiciokrzewów najlepiej nadadzą się pergole, trejaże, siatki, ogrodzenia czy specjalne kratki do pnączy. Ważne, aby podpory były stabilne i wytrzymałe, gdyż wiciokrzewy rozrastają się do kilku metrów wysokości.

Jak szybko rośnie wiciokrzew?

Szybkość wzrostu wiciokrzewu zależy od jego odmiany, ale większość z nich rośnie dość szybko, osiągając od 1 do 3 m przyrostu rocznie. Bardzo szybko rośnie szczególnie wiciokrzew japoński (Lonicera japonica).

Po jakim czasie kwitnie wiciokrzew?

Wiciokrzewy zazwyczaj zaczynają kwitnąć po 1-2 latach od posadzenia. Dokładny czas kwitnienia zależy od odmiany i pielęgnacji.

Czy wiciokrzew powtarza kwitnienie?

Tak, wiele odmian wiciokrzewu powtarza kwitnienie, zwłaszcza jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Wiciokrzew Heckrotta może kwitnąć od późnej wiosny do wczesnej jesieni!

Czy wiciokrzew może rosnąć w donicy?

Tak, wiciokrzew może rosnąć w donicy, ale ta powinna być dosyć duża, by pomieścić rozwijające się korzenie. Wiciokrzew hodowany w donicy wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Ważne jest również zapewnienie mu solidnej podpory, aby mógł  się wspinać.

Wiciokrzew pomorski
Autor: Getty Images/shugsfishing

Jak często podlewać wiciokrzew?

Młode rośliny wiciokrzewu należy podlewać regularnie, zwłaszcza w okresie suszy. Dotknij palcem ziemi i w przypadku gdy jest wilgotna, możesz wstrzymać się z podlewaniem. Kolejnego dnia powtórz test i, jeśli jest potrzeba, podlej roślinę.

Dorosłe wiciokrzewy są bardziej odporne na suszę, ale nadal warto je podlewać podczas długotrwałych okresów bez deszczu.

Inaczej się ma sprawa z wiciokrzewami posadzonymi w donicy. Trzeba je regularnie monitorować i nie doprowadzać do przesuszenia bryły korzeniowej.

Który wiciokrzew pachnie?

Wiele odmian wiciokrzewu ma pachnące kwiaty: szczególnie wiciokrzew japoński, wiciokrzew pomorski i jego odmiana 'Serotina' są znane z intensywnie pachnących kwiatów.

Czy wiciokrzew gubi liście na zimę?

To zależy od odmiany. Niektóre wiciokrzewy są zimozielone (np. wiciokrzew Henry’ego), podczas gdy inne, takie jak wiciokrzew pomorski, mogą w naszym klimacie tracić liście na zimę.

Czy wiciokrzew się przycina?

Tak, wiciokrzew wymaga regularnego przycinania, aby utrzymać zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. Przycinanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, usuwając uszkodzone, chore lub nadmiernie zagęszczone pędy. Regularne przycinanie pomaga również kontrolować rozmiar i kształt rośliny.

Wiciokrzew etruski
Autor: Getty Images/Esin Deniz

Wiciokrzew - odmiany

 • wiciokrzew Henry’ego (Lonicera henryi): to zimozielona odmiana pochodząca z Chin, osiągająca długość do 6-8 metrów. Kwiaty mają kolor żółto-zielony. Pojawiają się od późnej wiosny do lata. Wiciokrzew Henry’ego preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste oraz gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i dobrze zdrenowane. Jest idealny do obsadzania pergoli, ogrodzeń i altan, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w miejscach wymagających całorocznego zielonego okrycia.
 • wiciokrzew Heckrotta (Lonicera x heckrottii): to hybryda o wyjątkowo długim okresie kwitnienia, osiągająca długość do 3-4 metrów. Jego różowo-żółte kwiaty pojawiają się od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione oraz gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
 • wiciokrzew przewierceń (Lonicera caprifolium:) to znany gatunek pochodzący z Europy osiągający długość do 3 m. Kwiaty są kremowe i wydzielają przyjemną woń. Pnącze to kwitnie od lipca do października. Lubi stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również półcieniu.
 • wiciokrzew japoński (Lonicera japonica): to szybko rosnąca odmiana osiągająca długość do 10 m. Jej drobne, białe kwiaty stopniowo zmieniają kolor na żółty, wydzielając intensywny, słodki zapach od czerwca do sierpnia. Preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.
 • wiciokrzew pomorski Serotina (Lonicera periclymenum 'Serotina'): to odmiana wiciokrzewu pomorskiego, osiągająca długość do 5 metrów. Kwiaty są wielokolorowe, od kremowego do purpurowego, bardzo pachnące. Pojawiają się od czerwca do września.
 • wiciokrzew pomorski Graham Thomas (Lonicera periclymenum 'Graham Thomas'): to silnie rosnąca odmiana osiągająca długość do 4 m. Roczny przyrost może wynosić nawet 2 m! Kwiaty są kremowo-żółte, bardzo pachnące, pojawiają się od maja do września.
 • wiciokrzew tatarski (Lonicera tatarica): to krzew dorastający do 4 m wysokości. Pochodzi z Syberii i środkowej Azji. Kwiaty są różowe lub białe. Krzew kwitnie od wiosny do wczesnego lata.

Wiciokrzew na balkon. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Fenomenalna roślina na kwiatowy kobierzec! Kiedy sadzimy dzwonek dalmatyński?

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Pnącza w ogrodzie