Sauna ogrodowa: z jacuzzi, z prysznicem, beczka, do samodzielnego montażu... Co wybrać?

2022-05-01 11:30

Redukcja stresu, przyspieszony metabolizm, poprawa wydolności krążenia, usunięcie toksyn… Te korzyści sprawiają, że sauny cieszą się niesłabnącą popularnością, nie tylko w miastach, ale również na łonie natury, w otoczeniu zieleni. Sauna ogrodowa coraz częściej pojawia się na przydomowych posesjach. Jaką saunę ogrodową wybrać?

Sauna ogrodowa: z jacuzzi, z prysznicem, beczka, do samodzielnego montażu... Co wybrać?
Autor: lintra/Getty Images Sauna ogrodowa beczka szybko się nagrzewa, kumuluje ciepło i zapewnia jego róznowmierny przepływ

Spis treści

  1. Zbawienna moc sauny
  2. Sauna ogrodowa
  3. Sauna ogrodowa z jacuzzi
  4. Sauna ogrodowa beczka
  5. Sauna ogrodowa z prysznicem
  6. Sauna ogrodowa do samodzielnego montażu

Zbawienna moc sauny

Relaks na świeżym powietrzu, wśród zieleni i blisko natury ma wielu zwolenników. Pozawala odpocząć od nadmiaru bodźców, zregenerować wzrok zmęczony pracą przy ekranie komputera, redukuje stres. Połączony z saunowaniem pozwala jeszcze zwiększyć te korzyści. Na rynku pojawia się w związku z tym coraz więcej modeli saun ogrodowych. Czym wyróżniają się poszczególne typy saun? Czym kierować się podczas ich zakupu?

Sauna ogrodowa

Wybór sauny ogrodowej może przyprawić o zawrót głowy – w sprzedaży dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Wybierając saunę dla siebie należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • ile osób ma docelowo korzystać z sauny?
  • gdzie ma być usytuowana sauna?
  • czy potrzebujemy dodatkowych funkcji?
  • w jaki sposób będziemy ogrzewać saunę ogrodową?
  • jakim budżetem dysponujemy?
  • czy jesteśmy w stanie wykonać jakieś elementy samodzielnie?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, wybór stanie się łatwiejszy. Jakie rodzaje saun ogrodowych warto wziąć pod uwagę? Oto kilka informacji o poszczególnych typach.

Sauna ogrodowa z jacuzzi

Seans w saunie wzbogacony o późniejszy relaks w jacuzzi pozwala zapomnieć o stresie i maksymalnie zredukować napięcie. Instalując oba elementy w ogrodzie warto pomyśleć o zestawie od jednego producenta, aby zachować spójny styl. Wybierając ogrodowe jacuzzi, trzeba określić czy będziemy korzystać z niego tylko w okresie letnim, czy przez cały rok. Zakup całorocznego jacuzzi wiąże się z wyższymi kosztami. Należy wybrać model o odpowiedniej warstwie izolacyjnej, która pozwala na dłużej utrzymać temperaturę wody. W tym zadaniu pomocny będzie również piec z termostatem. Dobrym rozwiązaniem będzie także zastosowanie dysz powietrznych do masażu, które nie zamarzają.

Sauna ogrodowa beczka

To rodzaj sauny, który wyróżnia się oryginalnym wyglądem i dobrze prezentuje się w rustykalnych, wiejskich ogrodach. Cieszy się ona popularnością nie tylko ze względu na oryginalny kształt, ale także na swoją praktyczność oraz pojemność. Sauna ogrodowa beczka szybko się nagrzewa, kumuluje ciepło i zapewnia jego równowmierny przepływ. Co więcej, tego typu sauny są zwykle przystępne cenowo. Do ceny sauny trzeba jednak doliczyć koszt przygotowania jej podłoża – betonowej wylewki czy kostki brukowej.

Sauna ogrodowa z prysznicem

Bardzo istotnym elementem sauny jest chłodzenie ciała przy pomocy zimnego prysznica. Dzięki temu procesowi wzrasta odporność organizmu, a naczynia krwionośne ulegają obkurczeniu. Ochłodzenie oraz odpoczynek po wysiłku związanym z ekspozycją na wysoką temperaturę pozwalają na uniknięcie przeziębienia oraz na czerpanie dodatkowych korzyści z saunowania – hartowania czy napięcia skóry. Podczas planowania sauny ogrodowej warto pomyśleć więc o instalacji prysznica. W gotowych modelach saun, strefa prysznica zwykle znajduje się przy wejściu w osobnym, niewielkim pomieszczeniu. Wiele osób decyduje się również na zewnętrzny prysznic ogrodowy, z pasującym do sauny, drewnianym wykończeniem. Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, najważniejszym elementem, który trzeba przemyśleć jest organizacja odpowiedniego odpływu wody, aby nie uszkodziła drewnianych elementów sauny czy zewnętrznego prysznica.

Sauna ogrodowa do samodzielnego montażu

Dla wszystkich, którzy lubią majsterkowanie oraz dla tych, którzy spontanicznie decydują się na instalację sauny w ogrodzie, dobrym wyborem jest sauna ogrodowa do samodzielnego montażu. Ich koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ich koszt jest uzależniony od materiałów użytych do budowy, wielkości oraz rodzaju pieca. Najdroższe modele są zwykle wykonywane na zamówienie i dopasowywane do indywidualnych potrzeb klienta. Ich montaż nie powinien przysparzać trudności. Zaletą saun, które są tworzone z prefabrykatów jest również możliwość łatwego demontażu i przenoszenia poszczególnych elementów, dzięki czemu można zmieniać umiejscowienie sauny w ogrodzie.

Nasi Partnerzy polecają