Sąsiad kosi trawę o każdej porze dnia i nocy? Oto, co możesz zrobić według prawa

2023-05-23 16:10

Czy istnieje jakiś dzień, ale i pora kiedy nie można kosić trawnika? Dla wielu osób dźwięk kosiarki jest na tyle przykry, że przeszkadza im w odpoczynku i doprowadza do białej gorączki. Wyjaśniamy, co mówi prawo.

Koszenie trawy
Autor: Getty Images/Zbynek Pospisil

Kosiarki wyciągamy z garażów czasami już w połowie marca, a ostatnie koszenie wykonujemy często nawet jeszcze w połowie października. W zależności od pogody, czasu i preferencji trawnik kosimy zazwyczaj raz w tygodniu. W związku z tym kiedy nastaje weekend, powietrze aż wibruje od dźwięków dziesiątek kosiarek. 

Niektóre z nich są uruchamiane dopiero przed południem, a czasem jakiś sąsiad, który akurat nie ma spania, startuje już o 6.00. Czy to jest zgodne z prawem?

Wiele osób szuka też odpowiedzi na forach internetowych. Tam często znajdą sobie podobnych, łączących się z nimi w bólu i pomstujących również na tych, którzy koszą trawnik w niedziele i święta albo z kolei późnym wieczorem, przeszkadzając chociażby w usypianiu dzieci.

Dla wielu osób takie nietypowe pory i dni to jednak jedyny moment, by móc zadbać o swój ogródek. W tygodniu czas szczelnie wypełniają im inne obowiązki domowe, a zieleń schodzi na dalszy plan. 

Kiedy kosić trawę?

W Polsce nie istnieją żadne przepisy, które zakazują koszenia trawnika w niedziele, święta czy nawet w nocy. Zwyczajowo uważa się, że cisza nocna trwa od 22.00 do 6.00 rano i wtedy powinno powstrzymać się od generowania hałasu, który może przeszkadzać sąsiadom. 

Jeśli posiadamy ogródek i mieszkamy na osiedlu, na którym pieczę nad domami lub mieszkaniami sprawuje spółdzielnia, wtedy zapisy dotyczące ciszy nocnej znajdą się w jej regulaminie. To na jego podstawie możemy domagać się od sąsiada dostosowania się do tych przepisów. 

Koszenie trawy
Autor: Getty Images/photoschmidt

Zdrowy rozsądek oraz empatia

Zdrowy rozsądek oraz empatia - tylko tyle wystarczy, by odpowiedzieć sobie na pytanie: czy teraz jest odpowiednia pora na koszenie trawy? Jeśli jest weekend, większość ludzi stara się odpocząć po pracowitym tygodniu. Jeśli uruchomimy kosiarkę o wczesnych godzinach rannych, z pewnością ich obudzimy. 

Również wieczór jest naturalnym czasem, kiedy się wyciszamy. Prace ogrodowe najlepiej więc prowadzić po prostu w ciągu dnia, w porze, która najbardziej nam odpowiada.

A co z koszeniem trawy w niedziele i święta? Zgodnie z prawem nic nie stoi na przeszkodzie, by i tego dnia wyciągnąć kosiarkę. Jeśli jednak przeszkadza ci hałas, jaki dochodzi z sąsiedniego ogródka, możesz porozmawiać z sąsiadem i spróbować wypracować jakieś rozwiązanie, które będzie odpowiadać obu stronom.

Wyłącz kosiarkę albo strzelam!

Nie każdy sąsiad jednak jest na tyle wyrozumiały, by przymknąć oko na hałas i tak niepozorna rzecz jak trawnik może faktycznie stać się kością niezgody. Jeden z mieszkańców Pstrągówki (woj. podkarpackie) w 2020 r., kiedy usłyszał, że jego sąsiad zaczyna wieczorem kosić ogród (po 21.00), sięgnął po broń.

Pijany mężczyzna najpierw wystrzelił w powietrze, ale potem skierował pistolet w kierunku zszokowanego sąsiada. Ten jednak zachował zimną krew i obezwładnił napastnika. 

Przeczytaj również:

Źródło: Interia.pl