Pomysł na mały balkon w bloku. Meble na mały balkon, ozdoby, kwiaty balkonowe

2024-06-05 7:15

Mały balkon w bloku też może być piękny, trzeba tylko znaleźć na niego sposób. Jak urządzić mały balkon? Poznaj pomysły, które pozwolą zaoszczędzić miejsce i urządzić piękną strefę relaksu wśród kwiatów!

Spis treści

  1. Mały balkon - duże wyzwanie
  2. Meble na balkon
  3. Ozdoby na balkon w bloku
  4. Pomysły na mały balkon w bloku
  5. Mały balkon. Inspiracje
  6. Osłona na balkon - przepierzenie. Jak odgrodzić się od sąsiada w bloku?

Mały balkon - duże wyzwanie

Aranżacja małego balkonu w bloku jest nie lada wyzwaniem. Często zniechęca nas mała powierzchnia użytkowa balkonu. Zastanawiamy się, jak na taki małym balkonie stworzyć przyjazną aranżację. Istnieją jednak sprytne rozwiązania, które pozwolą na urządzenie przytulnego kącika, nawet na tak niewielkim metrażu jak balkon w bloku.

Polecamy: Lampiony boho na balkon i taras, a może sznury lampek? Te lampki są na TOPIE!

Meble na balkon

Na małym balkonie w bloku balkonu sprawdzą się lekkie meble, które można szybko złożyć i łatwo przechować, jak np. mały składany stół oraz krzesła. Zaletą składanych krzeseł jest to, że gdy nie są nam potrzebne - możemy je też powiesić na ścianie. A gdy złożymy stół, odzyskamy niemal całą powierzchnię balkonu, którą możemy wykorzystać na przykład na rozłożenie suszarki na ubrania.

Pamiętajmy również, że na małym balkonie sprawdzą się meble o regularnych kształtach. Dzięki temu z łatwością dostawimy stół do ściany czy rogu balkonu, zyskując większą przestrzeń. Ale także meble na kółkach, stoliki z lekkimi ażurowymi podstawami, fotel balkonowy zrobiony z żyłek, z odkręcanymi nogami (łatwiej go przechowamy) i oczywiście lekkie plecione fotele wiszące.

Na małym balkonie zmieści się nawet parasol, który można przymocować domowymi sposobami do szczebelków i balustrady.

Urządzając mały balkon w bloku, warto zdecydować się na meble wielofunkcyjne, takie jak np. składany stolik z panelem, na którym można powiesić rośliny w doniczkach lub przymocować półki. Stół możemy złożyć całkowicie, odzyskując przestrzeń balkonu. Zamiast stołu do panelu ściennego możemy dostawić ławkę ze schowkiem. To bardzo wygodne rozwiązanie może służyć zarówno jako miejsce do siedzenia, jak i zimą jako schowek na donice oraz inne rzeczy przechowywane na balkonie.

Podobną funkcję spełni też drewniana skrzynia z pergolą. W siedzisku przechowujemy doniczki, ziemię, drabinka służy do powieszenia doniczek z kwiatami lub łańcucha lampek solarnych. 

Ozdoby na balkon w bloku

Sposobów, by stworzyć na małym balkonie wygodną strefę wypoczynkową, jest naprawdę wiele. Możemy zdecydować się gotowe na meble z sieciówki, lub też w prosty i niedrogi sposób możemy wykonać je sami. By stworzyć przytulny nastrój w aranżacji małego balkonu, siedziska foteli warto wyłożyć miękkimi poduchami w poszewkach. O wygodne miejsce do odpoczynku na balkonie z pewnością zadba również miękka pufa, którą można wykorzystać na wiele sposobów – złożyć pionowo jako fotel lub rozłożyć jako niski leżak.

Jeśli marzy nam się odrobina zieleni i kwiatów na balkonie w bloku, nie potrzebujemy do tego zbyt wiele miejsca. Kwiaty w osłonkach można ustawić na piętrowym kwietniku, lub przymocować  do ściany, by stworzyć ogród wertykalny - dekoracyjną zieloną ścianę.

Na balkonie idealnie sprawdzą się doniczki balkonowe z uchwytami, które zawiesisz na barierce lub drewnianej kratce, drabince, pergoli. Więcej o tej praktycznej dekoracji przeczytasz tutaj: Doniczki balkonowe z uchwytami. Jak wybrać skrzynki balkonowe na balustradę, barierki i poręcze?

Pomysły na mały balkon w bloku

Jeżeli zależy nam na dodatkowym miejscu do przechowywania na balkonie, warto wyposażyć go w regał lub przeszkloną witrynę - przy wyborze należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonany, by był odporny na wilgoć. Dzięki regałom zyskujemy miejsce na przetwory niemieszczące się w kuchni.

Jeśli jesteś miłośnikiem domowych upraw - balkon jest idealnym miejscem do przesadzania roślin. W tym celu najlepiej sprawdzi się konsola z dodatkowym miejscem na przechowywanie potrzebnych akcesoriów i narzędzi. Doskonale sprawdzi się także zwykły blat wsparty nawet na skrzynkach ogrodowych.

Przestrzeń dobrze uzupełnią lampy solarne, na baterie lub przenośne, ładowane przy pomocy USB. Świetlne girlandy rozświetlą balkon po zmroku, pozwolą cieszyć się urokiem ciepłego wieczoru.

Na małym balkonie w bloku sprawdzą się wszelkie ozdoby wiszące. Co powiesz na małą szklaną butelkę na jeden kwiatek? Zapewniamy, będzie wyglądała uroczo.

Mały balkon. Inspiracje

Osłona na balkon - przepierzenie. Jak odgrodzić się od sąsiada w bloku?

DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?