Petunia: uprawa, pielęgnacja, wymagania. Czym się różni od surfinii?

2024-06-30 15:09

Petunie ogrodowe należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Ich śliczne kwiaty zdobią balkony i tarasy od wiosny do późnej jesieni. Podpowiem wam, jak sadzić petunie w skrzynkach, jak o nie dbać i jaka jest różnica między petunią a surfinią.

Spis treści

  1. Jak wyglądają petunie?
  2. Kiedy sadzić petunie?
  3. Jak sadzić petunie w skrzynkach?
  4. Czy petunie lubią słońce?
  5. Czy petunie lubią dużo wody?
  6. Kiedy nawozić petunię?
  7. Jak uszczykiwać petunię?
  8. Surfinia a petunia. Czym się różnią?
  9. Petunia - królowa balkonów. Zdjęcia

Jak wyglądają petunie?

Petunia to dekoracyjna roślina o podnoszących się, pokładających lub zwisających pędach (odmiany petunii o zwisających pędach to surfinie. O różnicach między petunią a surfinią piszemy niżej). Roślina posiada bardzo charakterystyczny zapach. Jest lepko owłosiona na całej powierzchni. Rozgałęziona, zwisająca łodyga może osiągać do 200 centymetrów długości.

Petunia jest ceniona przede wszystkim ze względu na duże, okazałe kwiaty w białym, różowym, czerwonym, liliowym, niebieskim i purpurowym kolorze. Dostępne są także petunie wielobarwne.

Petunia kwitnie od maja do października. Przodkowie petunii wywodzą się z Ameryki Południowej, co sprawia, że roślina ta ma duże wymagania cieplne i nie jest w stanie przetrwać zimy w polskim warunkach.

Kiedy sadzić petunie?

Najważniejszy jest termin sadzenia. Nie można go przyspieszać, nawet gdy na dworze w ciągu dnia jest ciepło. Petunia bowiem to roślina ciepłolubna, a ujemne temperatury powodują, że zamiera. Dlatego na balkonie możemy ją sadzić, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, czyli po 15 maja (po tzw. zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce).

Jak sadzić petunie w skrzynkach?

W dużej skrzynce balkonowej sadzimy 4-5 sadzonek, w mniejszej skrzynce czy wiszącej doniczce 2-3 sadzonki. Do sadzenia petunii najlepiej użyć gotowego specjalistycznego podłoża dedykowanego dla petunii i surfinii. Można też posadzić rośliny w uniwersalnym podłożu do kwiatów balkonowych. Petunia lubi lekko kwaśny odczyn gleby.

Na balkonach petunie najlepiej umieścić w skrzynkach zamocowanych na balustradach, wysokich donicach i kwietnikach lub w wiszących pojemnikach — wtedy najpiękniej możemy wyeksponować ich piękny pokrój.

Petunia
Autor: Getty Images

Czy petunie lubią słońce?

Jeśli chcemy podziwiać kwiaty petunii przez cały sezon, trzeba wybrać dla niej odpowiednie stanowisko, a potem odpowiednio je pielęgnować

Petunia najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych. W półcieniu również sobie poradzi, ale jej pędy będą się wyciągać, a kwitnienie nie będzie już takie spektakularne (kwiaty będą drobnieć). Najlepiej więc posadzić ją na balkonie nasłonecznionym. Ważne, by miejsce dla petunii było osłonięte od deszczu, bo opady mogą niszczyć delikatne kwiaty.

Czy petunie lubią dużo wody?

Choć petunia jest odporna na suszę, to do obfitego kwitnienia potrzebuje systematycznego podlewania. Musimy pilnować, aby podłoże w pojemniku, w którym rośnie, nigdy nie było całkowicie suche. Ale z drugiej strony ziemia nie może być mokra, bo petunia wtedy gnije lub choruje. Podlewać więc petunie należy często (w upalne dni nawet dwa razy dziennie), ale niezbyt dużymi dawkami wody.

Kiedy nawozić petunię?

Petunie to rośliny żarłoczne, dlatego ich regularne zasilanie nawozami jest niezbędne. Systematyczne nawożenie (co dwa tygodnie) zapewni długie i obfite kwitnienie. Nawożenie rozpoczynamy po ok. dwóch tygodniach od posadzenia roślin. Do nawożenia najlepiej stosować specjalny nawóz dla petunii i surfinii albo wieloskładnikowy nawóz przeznaczony dla balkonowych roślin kwitnących.

Jak uszczykiwać petunię?

Jeśli chcesz, by roślina kwitła długo i pięknie, zagęszczała się i rozrastała na boki, należy usuwać wierzchołki pędu. Złap paznokciami palca wskazującego i kciuka sam czubek pędu wraz z drobnymi listkami. Odłam ten kawałek, by roślina dobrze się zagęściła. Warto systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty — przyczyni się to do przedłużenia kwitnienia rośliny.

Surfinia a petunia. Czym się różnią?

Nie ma dużych różnic między petunią a surfinią, jedyną wyraźną różnicą jest zwisający pokrój surfinii, dzięki czemu pięknie prezentują się na balkonach. Surfinia to odmiana petunii ogrodowej o dłuższych zwisających pędach, długości nawet powyżej 80 cm. Petunie kwitną mniej obficie niż surfinie.

Pamiętaj: nie wszystkie petunie są surfiniami. Za to każda surfinia jest petunią, bowiem surfinie to jedne z odmian petunii.

Przeczytaj też:

Petunia - królowa balkonów. Zdjęcia

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa