Piętrowo
Trzon bukietu tworzą wysokie mieczyki, otoczone niższymi daliami. Dzięki dwóm „poziomom” kwiatki uzupełniają się, a nie konkurują ze sobą. W zachowaniu zwartej kompozycji pomagają płaskie kamienie, które wetknięto między łodygi a wazon. NASZA RADA: Aby kwiaty się nie przewracały, wstaw je do wyższego, ciężkiego naczynia, np. z betonu.

i
W dowód uznania
…dla urody kwiatów – umieść je w wazonach pojedynczo. Postaraj się tylko, by naczynia pasowały do siebie stylistycznie, np. przypominały stare gliniane dzbany. NASZA RADA: Niższe rośliny (na zdj. obok dalie) postaw nieco z przodu, by nic ich nie zasłaniało.

i
Kolorowe kępki
Czasami tajemnica sukcesu tkwi w powtarzalności. Przykład? W aranżacji występują jednakowe osłonki donic, a w nich wyłącznie rośliny hebe. Tylko kolor kwiatów urozmaicony. Bo tak jest ciekawiej! NASZA RADA: Tworząc gęste, krótkie bukiety, zostaw liście jedynie w górnej części łodyg. Pozostałe usuń, by nie miały kontaktu z wodą w wazonie.

i
Z ogrodu i pola
Pomarańczowe lilie, żółte mieczyki i owies – kolory subtelnie się uzupełniają, nawet szklany wazon odpowiada barwie płatków lilii. NASZA RADA: By bukiet nie był monotonny, warto dodać do niego zielony akcent, np. krzew guzikowca, kilka traw czy nawet liści jarmużu.

i
Pompony na huśtawce
W wiszących osłonkach miejsce zajmują dalie, cynie daliowe i agapantusy. Przypominają barwne kule z papieru. Dobrze, że różnią się kolorami i wielkością (dzięki temu aranżacja bardziej przyciąga wzrok). NASZA RADA: Pojedyncze kwiatki nie będą się przesuwać, zmieniać położenia, gdy wbijesz je w gąbkę florystyczną dobrze zwilżoną wodą.

i
Słońce w pełni
Lubisz kontrastowe kompozycje? Zestaw słoneczniki z oryginalnie pofałdowanymi kwiatami celozji grzebieniastej oraz niebieską hortensją. NASZA RADA: Wybierz słoneczniki już rozwinięte. Łodygę przytnij ukośnie ostrym nożem – w ten sposób zwiększysz powierzchnię pobierania wody (poszarpana łodyga mogłaby zacząć szybciej gnić).

i
Sama natura
Prostota i naturalność! Ceramiczny dzban z pozornie niedbale ułożonymi ostróżkami, astrami, liliami, jarzmiankami... NASZA RADA: Wstawiając kwiaty do wazonu, lepiej znać ich sympatie i antypatie. Przykładowo nasturcja długo postoi z pędami żywotnika. Maki zaś szybko stracą świeżość zestawione z liliami, a groszki z różami.

i
Na deser
Botaniczna nazwa hortensji to hydrangea (z jęz. grec. hydro – woda, angeion – naczynie). Zatem wiesz już, co lubi ta roślina? Znajdź misę odpowiadającą średnicy kwiatu, nalej trochę wody, ułóż w naczyniu hortensję. NASZA RADA: Koniec łodygi możesz umieścić w probówce florystycznej z gąbką zwilżoną wodą. Szkło owiń ładną wstążką.

i
Zamiast lampionów
Przymocowane do wieszaka słoiczki z krótkimi bukiecikami. A w nich fioletowe eustomy, driakwie, zatrwiany, miniłubiny. NASZA RADA: Eustomy postoją w wazonie nawet do 14 dni. Chroń je tylko przed przeciągami i słońcem. Codziennie wymieniaj wodę.

i