Nigdy nie sadź róż w tych miejscach. Nie zakwitną

2023-05-26 14:35

By zdrowo rosnąć i pięknie kwitnąć, róże potrzebują odpowiedniego stanowiska. W jakich miejscach w ogrodzie warto posadzić krzewy różane, a jakich lepiej unikać? Podpowiadamy!

róże
Autor: getty images

Idealne stanowisko dla róż

Róże potrafią być kapryśne, ale jeśli zapewnimy im optymalne warunki i będziemy je pielęgnować, odwdzięczą się nam szybkim wzrostem i zjawiskowo kwitnącymi pąkami. Zanim posadzimy w ogrodzie krzew różany, warto upewnić się, że dane miejsce będzie dla niego odpowiednie.

1. Róże nie lubią ciemnych i wilgotnych miejsc

Większość odmian róż preferuje słoneczne i dobrze oświetlone stanowiska, dlatego warto posadzić je w miejscu, do którego swobodnie docierają promienie słoneczne w ciągu dnia.

Róż nie powinniśmy też sadzić blisko automatycznych zraszaczy, ponieważ rośliny nie lubią mocnego zraszania. Zbyt duża wilgotność może przyczyniać się do powstawania chorób grzybowych.

2. Róże nie lubią silnego wiatru i zimna

Róże należy chronić przed chłodnymi i porywistymi wiatrami, ponieważ rośliny te źle znoszą przeciągi i nagłe zmiany temperatur.

Nie oznacza to, że mamy szczelnie osłonić róże przed ruchem powietrza – gdy całkowicie odseparujemy je od świeżego powietrza, możemy narazić róże na atak szkodników, np. mszyc. Dlatego warto posadzić róże w przewiewnym miejscu.

3. Róże nie lubią zbitej i zasadowej ziemi

Przygotowanie odpowiedniego podłoża jest jedną z najważniejszych rzeczy, o które musimy zadbać, gdy chcemy posadzić w ogrodzie róże.

Krzewy różane preferują gleby żyzne, przepuszczalne, o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej, by podłoże było lekko kwaśne – róże dużo lepiej rosną w kwaśniejszej ziemi niż w zasadowej, ponieważ lekko kwaśne środowisko sprzyja przyswajaniu przez roślinę minerałów.

Ziemia do róż powinna mieć pH między 6-6,5. Jeśli jest za mało kwaśna, można ją zakwasić siarczanem amonu.

WAŻNE: Róż nie powinniśmy sadzić w ziemi, w której poprzednio rosły inne róże. Jeśli nie mamy innego wyjścia, takie stanowisko należy przekopać i wymienić podłoże na głębokości ok. 50 cm. Warto zasilić je nawozem organicznym, który pomoże roślinie szybciej się przyjąć w nowym miejscu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany