Chcesz, by twoje róże kwitły szybko i bujnie? Zakop w ziemi ten tropikalny owoc

2023-04-11 14:57

Do nawożenia róż w ogrodzie nie musimy wykorzystywać środków chemicznych ze sklepu. By zasilić róże i mieć pewność, że krzew będzie pięknie rósł przez cały sezon, wystarczy przygotować naturalny nawóz z popularnego tropikalnego owocu. Jego skórkę można również bezpośrednio zakopać w ziemi i obserwować, jak szybko róże obsypują się kolorowymi pąkami.

róże
Autor: getty images

Naturalny nawóz do róż

Róże uwielbiają fosfor i potas, dlatego ogrodnicy często zasilają krzewy chemicznymi nawozami bogatymi w te dwa pierwiastki. Ale fosfor i potas do roślin można pozyskać jeszcze w inny sposób – bezpieczny, tani i przede wszystkim ekologiczny.

Wystarczy zakopać w ziemi pod różami… skórkę od banana. To działa! Ten popularny tropikalny owoc jest kopalnią dobroczynnych składników odżywczych, jest też bogaty w potas oraz fosfor, dlatego idealnie sprawdza się jako składnik nawozów do roślin ogrodowych i doniczkowych.

Jak przygotować nawóz z banana?

Skórkę od banana do zasilania róż możemy przygotować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zakopanie świeżej, pokrojonej drobno (lub zblendowanej) skórki banana bezpośrednio w podłożu.

Skórki bananowe zakopane w ziemi stopniowo uwalniają składniki pokarmowe, sprawiając, że krzew wzmacnia się i szybciej rośnie. Specjaliści szacują, że efekty działania bananowego nawozu da się zauważyć już po kilku tygodniach od zakopania ich pod różami.

Jeśli dopiero planujesz przesadzanie lub sadzenie róż, warto pamiętać o pierwszym nawożeniu skórkami banana. Do niewielkiego dołka z warstwą drenażową przysypaną odrobiną żyznej ziemi połóż skórki banana i przysyp kolejną warstwą ziemi. W tak przygotowanym podłożu możesz posadzić roślinę i obserwować jak zdrowo się rozrasta – i to w błyskawicznym tempie.

Inne rodzaje nawozu z banana

Skórki banana można też wysuszyć (na słońcu lub w piekarniku), zblendować i rozrobić z wodą. Tak przygotowaną odżywką podlewa się rośliny raz na 3-4 tygodnie.

Innym sposobem na bananowy nawóz jest przygotowanie kiszonki lub gnojówki na bazie tego owocu. W przypadku kiszonek świeże skórki należy zalać ciepłą, przegotowaną wodą i odstawić na 14 dni w ciepłe miejsce. Po tym czasie kiszonkę wystarczy rozcieńczyć z wodą i podlać róże.

Gnojówkę z bananów przygotowuje się podobnie jak kiszonkę, ale miksturę trzyma się pod przykryciem przez 2 tygodnie i miesza każdego dnia. Ponieważ gnojówka wydziela bardzo intensywny zapach, najlepiej trzymają ją w oddalonej od domu części ogrodu. By wykorzystać gnojówkę do zasilenia krzewu róż, należy roztwór rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:10.

Nawóz z bananów zadziała zbawiennie nie tylko na róże, ale również na inne rośliny ogrodowe i doniczkowe. Przed użyciem należy upewnić się, czy dana roślina toleruje potas i fosfor.

Źródło: muratordom.pl

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE