Najdziwniejsze rośliny doniczkowe świata. 9 kwiatów, które nie są trudne w uprawie

2023-07-25 15:36

Dzisiaj prezentujemy rośliny dla tych, dla których paprocie, monstery czy fikusy to za mało i szukają nie tylko bardziej egzotycznych gatunków, ale także tych o zaskakujących kształtach i właściwościach. Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie nasz subiektywny ranking 9 najdziwniejszych roślin doniczkowych.

Kwiaty wnoszą do naszych wnętrz nieco natury, świeżości, ale też uroku. W naszych polskich wnętrzach króluje klasyka, ale także to, co po prostu sprawdza się w naszym klimacie. Jeśli jednak szukasz czegoś niestandardowego i niespotykanego w marketach budowlanych czy kwiaciarniach, koniecznie obejrzyj naszą galerię.

Rośliny, jakie tam się znalazły, zachwycą cię swoimi nietypowymi formami i kształtami, ale też po prostu dziwnym, niespotykanym wyglądem. Oto 9 najdziwniejszych roślin doniczkowych.

1. Starzec zwisający / Starzec Rowleya (Senecio Rowleyanus)

Starzec zwisający  to roślina o nietypowych, liściach przypominających kształtem perełki. Jej wygląd sprawia, że często nazywana jest "perełkowym sznurem", ponieważ jej pędy ozdobione małymi kuleczkami faktycznie mogą kojarzyć się z biżuterią. 

Co ważne, starzec zwisający może z powodzeniem być uprawiany w naszych domach i wcale nie jest bardzo wymagający. Potrzebuje jasnego stanowiska i oszczędnego podlewania.

Starzec zwisający
Autor: Getty Images/Dima Berlin

2. Pochrzyn słoniowy / Roślina żółw / Stopa słonia (Dioscorea Elephantipes)

Ta roślina ma wiele nazw, ale każda z nich nawiązuje do jej nietypowego wyglądu. Spękane bulwy mogą kojarzyć się ze skórą słonia lub skorupą żółwia. 

Najlepiej czuje się w suchych pomieszczeniach. Nie lubi być zbyt często podlewana. Kiedy zrzuca liście, należy całkowicie go zaprzestać, ponieważ przechodzi w stan spoczynku.

3. Gwiazda szeryfa / Brudnota (Stapelia Gigantea)

Stapelia Gigantea jest sukulentem o niesamowitych, gwiaździstych kwiatach i… wyjątkowym zapachu. Ten przypomina odór rozkładającego mięsa, dlatego przyciąga muchy, które go zapylają. Wyjątkowość i egzotyka tej rośliny sprawiają, że jest ona często poszukiwana przez kolekcjonerów. Chociaż wygląda na trudną w uprawie, nie jest zbyt wymagająca.

4. Wilczomlecz opasły (Euphorbia Obesa)

Wilczomlecz opasły to roślina kaktusopodobna o charakterystycznym okrągłym kształcie i gładkiej powierzchni. Jest bardzo dekoracyjna, a jej wybarwienie wraz z wiekiem się zmienia. To roślina dla tych, którzy nie lubią zbyt zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wilczomleczowi opasłemu wystarczy jasne stanowisko i umiarkowane podlewanie.

5. Płaskla / Łosie rogi (Platycerium)

Płaskla albo Platycerium należy do rośliny paprotkowatych. Jej polska nazwa pochodzi od jej nietypowych liści, które przypominają jelenie albo łosie rogi. Jest epifitem, co znaczy, że rośnie na innych roślinach. Co za tym idzie, sadzi się ją na dużym kawałku kory lub specjalnym pniu. Czasami używa się też specjalnego podłoża dla epifitów. Liście rośliny należy regularnie zraszać.

6. Królowa nocy / Kaktus zygzak (Selenicereus Anthonyanus)

Ten pochodzący z Meksyku kaktus ma piękne liście przypominające piłę albo zygzak. Poza ozdobnymi liśćmi wytwarza piękne, duże, nawet 20-cm kwiaty. Jego pierwsza nazwa pochodzi od tego, że zakwita tylko raz w roku, najczęściej na przełomie wiosny i lata. Kwiaty otwierają się nocą

Królowa nocy
Autor: Getty Images/brunorbs

7. Dzbanecznik (Nepenthes)

Dzbanecznik jest rośliną mięsożerną. Pułapki przypominają dzbaneczki albo puchary. Jak go uprawiać? Gleba powinna być cały czas delikatnie wilgotna. Poza tym dzbanecznik musi mieć sporo światła rozproszonego. 

8. Róża jerychońska (Anastatica hierochuntica)

Róża jerychońska to jedna z najbardziej fascynujących roślin świata. Słynie z niezwykłych właściwości i zdolności do przetrwania praktycznie w każdych warunkach, również pustynnych. 

Kiedy rozpoczyna się susza, roślina umiera. Jej gałązki się skręcają, zwijają w kulę, w rzeczywistości chroniąc nasiona, które znajdują się wewnątrz. Kiedy zaczyna w końcu padać, gałęzie piją wodę, otwierają się, a nasiona kiełkują. 

9. Kaktus mózg (Mammillaria elongata 'Cristata')

Wygląd tej rośliny jednoznacznie kojarzy się z mózgiem. Ten kaktus zachwyca swoją unikalną, poskręcaną formą. Jakby tego było mało, to jego kwiaty są niezwykle efektowne. Podobnie jak w przypadku innych kaktusów jego uprawa nie jest zbyt wymagająca.

Przeczytaj również:

Rośliny doniczkowe trudne w uprawie. Trzeba mieć do nich i cierpliwość, i wiedzę