Na twoich drzewach pojawił się biały puch? Reaguj, zanim będzie za późno

2023-06-15 15:11

Zmorą każdego ogrodnika, niezależnie, czy jest amatorem-pasjonatem, czy zajmuje się tym profesjonalnie, są choroby roślin. Jeśli w swoim ogrodzie masz kilka drzew owocowych, uważnie je obserwuj. Białe puszki, jakie się na nich pojawią, to nie przyniesione z wiatrem nasiona topoli, a coś znacznie gorszego!

Bawełnica korówka
Autor: Getty Images/Wirestock

Te puszki to nic innego jak bawełnica korówka, zwana również mszycą krwistą. Jej druga nazwa wzięła z tego, że kiedy ten owad zostaje rozgnieciony wycieka z niego brunatna ciecz. Ciało mszyc pokrywają charakterystyczne woskowate włókna, dlatego, kiedy ten szkodnik obsiądzie drzewa, te z daleka wyglądają, jakby pokryto je watą. 

Bawełnica zaczyna żerować wczesną wiosną. Jej larwy zimę spędzają ukryte w korze, a kiedy robi się cieplej, zaczynają ucztę. Ich ulubionym pożywieniem są miękkie młode liście i gałązki. Właśnie dlatego można je zauważyć na nowych, tylko co pojawiających się pędach. 

Mszyce żywią się sokiem drzew. Zaatakowane przez bawełnicę części rośliny mogą obumrzeć

Bawełnica korówka
Autor: Getty Images/Wirestock

Bawełnica atakuje głównie drzewa owocowe: pigwy, grusze oraz jabłonie. Szczególnie trzeba dbać o młode egzemplarze, które zaatakowane przez tego szkodnika mogą zostać bardzo osłabione i niewiele przyrastać.

Jak zwalczyć bawełnicę korówkę?

Jeśli zauważysz, że na twojej roślinie osadzi się coś przypominającego watę albo bawełniany puch, szybko reaguj. W przeciwnym razie, mszyce się rozmnożą i jeszcze trudniej będzie je zwalczyć. 

W przypadku, gdy na drzewie nie ma jeszcze zbyt dużo owadów, możesz sięgnąć po naturalne metody. Wrogami bawełnicy korówkowej są ośce korówkowe oraz biedronki. Te drugie można spróbować “ściągnąć” na zainfekowane drzewa, wieszając na nich żółte wstążki. Biedronki lgną do tego koloru. 

Nie pozostawiaj jednak wszystkiego w “rękach” biedronek. Opryskaj drzewa, np. gnojówką z pokrzywy, ewentualnie wywarem w wrotyczu. Czerwiec to najlepszy moment, żeby się za to zabrać, bo o tej porze roku, bawełnic jest najwięcej. 

Jeśli nie zauważysz poprawy, a szkodniki nic nie będą robić sobie z twoich wysiłków, pozostaje ci wytoczyć cięższe działa i kupić specjalistyczne środki chemiczne, które szybko się z nimi rozprawią.

Przeczytaj również:

Źródło: strefaagro.pl