Miseczniki i tarczniki, czyli szkodniki roślin doniczkowych. Jak je rozpoznać i jak się ich pozbyć?

2023-01-31 14:19

Czasem na roślinach doniczkowych zauważamy niewielkie brązowawe miseczki przyczepione do łodyg czy liści i zastanawiamy się, co to jest. Otóż mamy do czynienia z tarcznikami albo misecznikami – owadami żerującymi na roślinach. Chcecie wiedzieć, dlaczego szkodzą naszym kwiatom i jak się ich pozbyć?

Czerwce na roślinach doniczkowych
Autor: GettyImages Czerwce to szkodniki, które często zerują na roślinach doniczkowych

Miseczniki i tarczniki to szkodniki, które spotykamy na domowych roślinach doniczkowych, np. na palmach, dracenach, fikusach, jukach czy storczykach. Należą do nadrodziny czerwców i są do siebie bardzo podobne (trudno je odróżnić).

Spis treści

  1. Jak wyglądają miseczniki i tarczniki?
  2. Dlaczego miseczniki i tarczniki są szkodliwe?
  3. Jak pozbyć się miseczników i tarczników?

Jak wyglądają miseczniki i tarczniki?

Miseczniki i tarczniki to owady niewielkie – mają zaledwie od 2 do 7 mm długości, spłaszczoną budowę ciała, a na grzbiecie charakterystyczną tarczkę – twardą, brązową pokrywę, która zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, w tym także przed środkami ochrony roślin wykorzystywanymi do zwalczania szkodników. U miseczników tarczka jest częścią ciała owada (przez co trudniej docierają do owadów środki, którymi usiłujemy się ich pozbyć), natomiast u tarczników tarczkę można oddzielić od ciała.

Tarczniki
Autor: www.thinkstockphotos.com Tarczniki ukryte pod charakterystyczną brązowawą tarczką

Dlaczego miseczniki i tarczniki są szkodliwe?

Miseczniki i tarczniki zazwyczaj spotkać możemy na młodych pędach rośliny oraz na spodniej stronie blaszki liściowej. Owady żerują wysysając sok z tkanek roślinnych, co prowadzi do uszkadzania liści i łodyg. Powoduje to osłabienie rośliny, stopniowe jej więdnięcie albo deformacje. W miejscach żerowania widoczne są często żółte plamy, a gdy szkodników jest dużo liście drobnieją, żółkną i zasychają. Dodatkowo podczas żerowania (szczególnie dotyczy to miseczników) owady pozostawiają lepką wydzielinę, które mogą prowadzić do infekcji patogenami chorobotwórczymi.

Jak pozbyć się miseczników i tarczników?

Jeśli tylko zauważymy obecność czerwców na naszych ulubionych domowych roślinach doniczkowych, musimy szybko rozpocząć działania - tylko wtedy możemy uratować kwiaty. Lepiej w mieszkaniu nie stosować preparatów chemicznych, dlatego warto postawić na domowe, naturalne metody.Musimy jednak zdać sobie sprawę, że zwalczanie czerwców nie jest łatwe – ze względu na wspomnianą wcześniej tarczkę, która sprawia, że owady są odporne na preparaty, które mają je zwalczyć.

  • Do skutecznych metod pozbycia się miseczników i tarczników z roślin jest ich ręczne usuwanie z pędów i liści. Możemy to zrobić za pomocą wykałaczki lub szczoteczki do zębów, albo po prostu zdrapać je palcami (wcześniej załóżmy rękawiczki). Zanim zabierzemy się do ręcznego usuwania miseczek, dobrze jest zakryć czymś podłoże w doniczce, żeby szkodniki nie spadły na nie. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że ten sposób sprawdzi się najlepiej w przypadku roślin o dużych liściach, ale przy drobnym ulistnieniu będzie znacznie trudniej usunąć szkodniki. Poza tym przy zdrapywaniu czerwców z młodych i delikatnych liści i pędów, możemy je uszkodzić.
  • Innym sposobem zwalczania miseczników i tarczników jest zastosowanie domowych środków – dobre są: szare mydło, alkohol etylowy, denaturat bądź ocet. Przygotowujemy z jednego z nich rozwór z wodą (w stężeniu 10:1), nasączamy nim waciki i przemywamy dokładnie całą roślinę, usuwając szkodniki. Po przemyciu każdego liścia koniecznie trzeba zmieniać wacik na czysty. Taki zabieg należy przeprowadzić kilka razy, co 1-2 tygodnie.
  • Dobrymi preparatami do zwalczania miseczników i tarczników są gnojówki z cebuli, pokrzywy lub czosnku. Ważna wskazówka: gnojówki trzeba mocno rozcieńczyć przed zastosowaniem na domowe rośliny.
  • Jeszcze innym sposobem na miseczniki i tarczniki jest oprysk z oleju. Przygotowujemy go z oleju parafinowego, ale jeśli go nie mamy, może być zwykły olej spożywczy. Mieszamy 10 ml oleju z jednym litrem wody i tym opryskujemy roślinę za pomocą ręcznego opryskiwacza.
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE