Masz działkę i chcesz się ogrodzić, a sąsiad kręci nosem? Oto co możesz zrobić

2023-06-06 12:13

Kupiłeś działkę i jak najszybciej chciałbyś się odgrodzić, jednak twój sąsiad robi ci problemy? Zła wiadomość jest taka, że ma do tego prawo i może się nie zgodzić na budowę płotu. Na szczęście jest i dobra wiadomość! Wiemy, jak postawić na swoim, wznieść ogrodzenie i zrobić to zgodnie z prawem.

Dom z ogrodzeniem
Autor: Getty Images/in4mal

Często jest tak, że dobrzy sąsiedzi się dogadują i wspólnie stawiają ogrodzenie, partycypując w jego kosztach. Budują je dokładnie w granicy obu działek. W przypadku gdy nie jesteś w stanie dojść z porozumienia z sąsiadem, ten nie chce złożyć się z tobą na ogrodzenie albo w ogóle nie wyraża zgody na jego budowę, nie pozostajesz bezradny. 

Nie potrzebujesz jego zgody, by postawić takie ogrodzenie, jakie ci się tylko podoba i jest zgodne z prawem budowlanym, pod warunkiem, że w całości stanie ono na twojej działce. Jest to o tyle ważne, że jeśli nawet jego niewielka część przekroczyłaby granice posesji, twój sąsiad ma prawo żądać od ciebie jego usunięcia.

Budowa ogrodzenia, ogrodzenie
Autor: Getty Images/welcomia

Zanim rozpoczniesz budowę płotu, a nie masz pewności, gdzie dokładnie przebiega granica, skonsultuj się z geodetą, który ją wyznaczy. Chociaż poniesiesz dodatkowy koszt, nie będziesz mieć później kłopotów z sąsiadem, który stwierdzi, że wybudowałeś coś na jego własności. 

Wszystkie koszty postawienia takiego ogrodzenia, ale i jego późniejszej konserwacji czy ewentualnych napraw ponosisz ty sam

Jakie ogrodzenie jest zgodne z prawem?

Aby wybudować niskie ogrodzenie (do 220 cm), nie trzeba mieć na to pozwolenia. Nie trzeba też tego zgłaszać. Należy natomiast pamiętać, że ogrodzenie musi być bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Jeśli planujesz zbudować płot, mur lub inny rodzaj ogrodzenia o wysokości mniejszej niż 180 cm, prawo zakazuje ci umieszczania na nim drutu kolczastego, tłuczonego szkła itp. Jeśli ogrodzenie zrobione jest z metalowych tralek, nie może być też ostro zakończone. 

Budowa ogrodzenia, budowa płotu
Autor: Getty Images/Ryan McVay

Inaczej jest w przypadku, gdy chcesz wybudować wysokie ogrodzenie o wysokości większej niż 220 cm. Taką budowę należy zgłosić w urzędzie miasta na prawach powiatu lub staroście. Do budowy możesz przystąpić, jeśli w ciągu 21 dni urzędnicy nie wyrażą sprzeciwu.

Zgłoszenia należy też dokonać wtedy, gdy twoje ogrodzenie będzie graniczyć z miejscami publicznymi, np. placami zabaw, szkołami, urzędami itp lub znajduje się bezpośrednio przy drodze powiatowej lub gminnej.

Jeśli z kolei twoja działka sąsiaduje z budynkiem wpisanym do rejestru zabytków, będziesz musiał najpewniej uzyskać jeszcze zgodę konserwatora na jego wzniesienie. 

Przeczytaj również:

Źródło:

  • bankier.pl
  • homebook.pl