Zamiast lasu w słoiku stwórz "ogród w półmisku". Nie wyjdzie z mody i wprowadzi kolor do wnętrza

2023-04-11 13:25

Choć są niedużych wymiarów, odgrywają znaczącą rolę w aranżacji pokoju. Wprowadzają do niej kolor, radość, element zaskoczenia, kojarzą się z ciepłymi krajami. Nie wymagają codziennej pielęgnacji, jedynie ładnej prezentacji. W co posadzić sukulenty, by zdobiły wnętrze? Oto podpowiedzi.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland Barwa i forma. Na zdjęciu kaktusy kolorowe bezchlorofilowe z rodzaju Gymnocalycium, szczepione na kolumnowych Hylocereus. Wyrazistości aranżacji dodaje również donica z terakoty pomalowana na turkusowo. NASZA RADA: Kolor doniczki warto dopasować do jej otoczenia – barwy blatu, ściany czy zasłonki.

W stronę słońca

Kaktusy lubią ciepło. Aby stworzyć im optymalne warunki do życia, warto postawić je przy oknie – na parapecie lub stoliku. NASZA RADA: Niech rosną w grupie, ale i się różnią. Kolumnowe obok kulistych, małe przy wysokich. Każdy w swojej donicy (najlepiej z terakoty). Tak będzie naturalnie, ciekawie. Niczym na Wyspach Kanaryjskich.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy marki HKliving
Dla wygodnych

…i zabieganych. Uprawa kaktusów oraz sukulentów jest prosta. Sadzisz je w doniczkach pojedynczo lub w gru-pach. Stawiasz w jasnym, ciepłym miejscu. I nie pozwalasz ziemi całkiem wyschnąć (bardziej od krótkotrwałej suszy szkodzi im zalanie korzeni). Wiosną zasilasz nawozami do sukulentów. Latem możesz wynieść na nasłoneczniony balkon.

Po okręgu

Drobne, powoli rosnące, kuliste kaktusy ładnie się prezentują w okrągłych, pękatych doniczkach (niewiele większych od roślin). Postaw na ceramikę w jednym kolorze, by nie odciągała uwagi od sukulentów. NASZA RADA: Dla urozmaicenia kompozycji dodaj kilka osłonek z wypustkami, nawiązującymi do kolców czy żeber kaktusów.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

Zamiast przetworów

Niskie, szerokie słoje idealnie nadają się do uprawy sukulentów z płytkim systemem korzeniowym (takich jak eszewerie na zdj. obok i poniżej). NASZA RADA: Rośliny te magazynują wodę w liściach (zielonych, czerwonych, zielononiebieskich, szarych – w zależności od odmiany). Potrzebują mało wilgoci. Latem podlewaj je raz na 1–2 tygodnie, a zimą nawet raz na miesiąc.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

Las na półmisku

Głęboki talerz, taca czy misa są wręcz wymarzone do posadzenia w nich rozrastających się na boki sukulentów. Przykład to Monanthes na zdj. obok – należący do rodziny gruboszowatych. NASZA RADA: Jeśli decydujesz się na drewniane naczynie, zabezpiecz jego dno folią (najlepiej przezroczystą lub w kolorze drenażu).

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk
Podejście praktyczne
  • Na dno donicy warto wsypać drenaż, który ułatwi odpływ wody.
  • Podczas sadzenia kaktusów, dobrze jest wspomóc się szczypcami lub dwoma widelcami.
  • Rośliny w szklanych kulach? Nie powinny dotykać ścianek naczynia (mogą się poparzyć lub zdeformować).
  • Wbrew przewidywaniom niektóre sukulenty szybko rosną. Warto to sprawdzić, np. na wymarzonyogrod.pl, by już za rok nie musieć kupować nowej donicy.

ŻYWA SZTUKA

Pochodząca z RPA Kalanchoe thyrsiflora w asymetrycznej donicy. Wygląda jak żywa rzeźba.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

Grawitacja na gałęzi

Ciekawym pomysłem na prezentację lekkich sukulentów jest umieszczenie ich w szklanych naczyniach z zawieszkami (dostępne w ofercie niebieskistolik.pl, szkloidekoracje.pl, szklanatorebka.pl). NASZA RADA: Przysłoń ziemię drobnymi kamykami lub ułóż warstwy – z drenażu, ziemi, piasku. Perfekcyjny efekt.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy rexlondon.com

ZIELONE BĄBELKI

Senecio Herreanus, to kwitnący sukulent rodem z południowych rejonów Afryki. Charakterystyczne liście w kształcie kuleczek zachwycają swoją oryginalnością. Bardzo dobrze prezentuje się w wysokich donicach, wiszących lub podłogowych kwietnikach.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk