Magnolie nie zakwitną w takich warunkach. Nie popełnij tych 4 błędów

2023-05-02 14:43

Magnolia to ozdoba każdego ogrodu, a jej atrakcyjne kwiaty zachwycają swoim kształtem i kolorem. Niestety, krzew ten bywa dość wymagający i jeśli nie zapewnimy magnolii odpowiednich warunków, może odmówić kwitnienia. Sprawdź, jakich błędów w uprawie lepiej unikać.

magnolia
Autor: getty images

Błąd 1: zły czas i sposób nawożenia

Odpowiednie nawożenie to klucz do kwitnienia magnolii. Krzew powinniśmy nawozić dwa razy do roku: w okresie wiosenno-jesiennym, czyli od marca do lipca, oraz w okresie jesiennym, od września do października.

Oprócz czasu nawożenia, bardzo istotny jest dobór właściwych produktów. Częstym błędem jest niewłaściwe dobranie preparatów, które zamiast pomóc roślinie, mogą jej zaszkodzić.

Warto więc pamiętać, że magnolia wiosną i latem potrzebuje nawozów bogatych w azot, ponieważ to właśnie ten pierwiastek pomaga jej zakwitnąć.

Z kolei jesienią krzew będzie wymagał składników, które zasilą go i wzmocnią, przygotowując na przetrwanie zimowych miesięcy. Jesienne nawozy do magnolii będą więc bogate w cynk, fosfor, miedź czy potas.

Wybierając preparaty do zasilania magnolii, warto dobrze wczytać się w ich skład. Zarówno letnie jak i jesienne odżywki nie powinny mieć w składzie dużego stężenia wapnia. Magnolia nie lubi nadmiaru wapnia, ponieważ podnosi on pH podłoża, w którym krzew rośnie.

Błąd 2: Zbyt wysokie pH podłoża

Magnolia preferuje glebę o pH między 5 a 6. Przed posadzeniem krzewu warto upewnić się, że podłoże jest dla niego odpowiednie, czyli ani zbyt kwaśne, ani zbyt zasadowe. W innym przypadku magnolia może się nie przyjąć, a nawet jeśli się przyjmie, może nie chcieć kwitnąć.

magnolia
Autor: getty images

Błąd 3: Ciemne i narażone na wiatr stanowisko

Magnolia to krzew ciepłolubny, który potrzebuje słońca, by móc rosnąć i kwitnąć. Ciemne stanowisko w ogrodzie na pewno nie przyczyni się do obfitego kwitnienia.

Podobnie jak narażanie magnolii na zimne podmuchy wiatru. Lepiej więc znaleźć magnolii stanowisko osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione.

Błąd 4: przycinanie i przesadzanie

W przeciwieństwie do innych drzew i krzewów, magnolia nie lubi przycinania wiosną, jesienią lub zimą. Krzew pozytywnie znosi przycinanie jedynie latem.

Magnolia źle reaguje także na przesadzanie, zwłaszcza gdy jest jeszcze młodym krzewem. Podczas przesadzania bardzo łatwo można uszkodzić delikatne korzenie magnolii i spowodować obumieranie krzewu.

Warto więc dobrze wybrać stanowisko dla magnolii, by nie musieć jej później przesadzać w inne miejsce.

Źródło: interia.pl