Oddychaj swobodnie na balkonie i nie kichaj! Kwiaty balkonowe dla alergików
Jesteś alergikiem, a chcesz by na Twoim balkonie było kolorowo? Chcesz posadzić tam kwitnące rośliny, ale boisz się, że rozsiewane przez nich pyłki będą powodem kichania i łzawiących oczu? Nie rezygnuj! Wybierz rośliny balkonowe, które są przyjazne dla alergików.
Autor: GettyImages / ablokhin
Kwiaty na balkon i taras - fuksja
Spis treści
- Jakie rośliny balkonowe są bezpieczne dla alergików?
- Begonie
- Fuksje
- Pelargonie
- Werbena ogrodowa
- Lobelia przylądkowa
- Niecierpki
- Żeniszek meksykański
Jeśli alergia daje Ci się we znaki, a chcesz cieszyć się w pełni urokami balkonu pełnego kwiatów, bez obaw o ciągłe kichanie i łzawiące oczy, wybierz rośliny balkonowe, które produkują mało pyłku lub w nie tworzą go wcale.
Jakie rośliny balkonowe są bezpieczne dla alergików?
Alergicy powinni unikać sadzenia na balkonie roślin wiatropylnych, których pyłek jest rozsiewany przez wiatr. Zamiast tego lepiej postawić na rośliny owadopylne, tworzące ciężki, lepki pyłek przenoszony przez owady. Oto 7 przykładowych roślin niestrasznych alergikom.
Begonie
Begonie to wdzięczne rośliny o kwiatach w różnych kolorach. Są łatwe w uprawie. Na balkonie można sadzić m.in. begonię stale kwitnącą i begonię bulwiastą – pierwsza to świetny wybór na balkony słoneczne, druga – na zacienione. Trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin. Begonie nie produkują dużo pyłku, co czyni je bezpiecznym wyborem dla alergików.
Autor: GettyImages
Begonia stale kwitnąca
Fuksje
Fuksje zachwycają oryginalnymi, zwisającymi kwiatami w bardzo intensywnych kolorach - najczęściej spotyka się różne kombinacje bieli, różu, czerwieni, fioletu i purpury. Rośliny lubią stanowiska półcieniste, regularne podlewanie i systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów (to pobudza je do dalszego kwitnienia). Fuksje są owadopylne, więc nie stanowią zagrożenia dla alergików.
Autor: Getty Images
Fuksja (Fuchsia).
Pelargonie
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Do wyboru mamy liczne odmiany pelargonii rabatowych i bluszczolistnych o różnych kolorach kwiatów. To rośliny odporne na suszę i łatwe w uprawie. Regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie. Pelargonie o kwiatach pojedynczych i półpełnych produkują pyłek (są owadopylne), ale te o kwiatach pełnych już nie.
Autor: Pelargonium for Europe
Usiądź i czerp radość. Obficie kwitnące pelargonie na stole i zawieszone na ścianie podkreślają przytulny charakter tego ogrodowego kącika. W doniczce zamieszczonej na haku, ta bujnie kwitnąca, pełna uroku, biała pelargonia przyciąga wzrok
Werbena ogrodowa
Werbena ogrodowa to roślina o drobnych, zebranych w baldachy kwiatach w różnych kolorach: od bieli, przez różne odcienie różu i fioletu, do barwy łososiowej i czerwonej. Kwitną obficie przez całe lato, lubią stanowiska słoneczne i regularne podlewanie. Werbeny są owadopylne – ich pyłek nie jest groźny dla alergików.
Autor: GettyImages
Werbena ogrodowa
Lobelia przylądkowa
Lobelia przylądkowa to rośliny o drobnych, niebieskich, fioletowych albo białych kwiatach, chętnie sadzone na balkonach. Lubią stanowiska słoneczne i regularne podlewanie. W sprzedaży obok odmian lobelii o pokroju kępiastym dostępne są odmiany o pędach przewieszających się, które świetnie prezentują się w wiszących pojemnikach. Lobelie są owadopylne i nie są groźne dla alergików.
Autor: GettyImages
Zwisające odmiany lobelii doskonale prezentują się w wiszących pojemnikach
Niecierpki
Niecierpki to rośliny o delikatnych, kolorowych kwiatach, które kwitną obficie przez całe lato. Lubią stanowiska półcieniste i regularne podlewanie. W uprawie na balkonach najczęściej spotyka się niecierpek Waleriana, nowogwinejski i balsamina. Są owadopylne i bezpieczne dla alergików.
Autor: Getty Images
Niecierpek nowogwinejski (Impatiens New Guinea).
Żeniszek meksykański
Żeniszek meksykański to roślina, której największą ozdobą są pojawiające się na szczytach pędów kuliste, koszyczkowe, zebrane w gęste, baldachowate kwiatostany, puszyste kwiaty w kolorze białym, niebieskim, fioletowym, lawendowym lub różowym. Żeniszek lubi stanowiska słoneczne i regularne podlewanie. Jest owadopylny i bezpieczny dla alergików.
Autor: GettyImages
Żeniszek meksykański