Kiedy sadzimy mieczyki? Zasada nr 5 jest najważniejsza, jeśli zależy ci na długim kwitnieniu

2023-03-28 12:09

Czy to już czas, aby posadzić mieczyki? Mimo zimowej aury, która wróciła do nas po pięknym, słonecznym tygodniu, trzeba pamiętać o tym terminie, by latem cieszyć się pięknymi i strzelistymi roślinami!

Mieczyki
Autor: Getty Images/Julia Klueva

Niektórzy z nas zaczęli już prace ogrodowe, a teraz z niepokojem patrzą za okno, zastanawiając się, czy mrozy i śnieg nie zaszkodzą roślinom. Dopóki wiosna do nas nie wróci, trzeba przełożyć wszystkie prace ogrodowe, bo trudno sadzić cebulki do gruntu, który zakrywa warstwa śniegu. 

Kiedy sadzimy mieczyki?

Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu, ponieważ mieczyki ogrodowe najlepiej posadzić bezpośrednio do gruntu w połowie kwietnia. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że z pewnością zakwitną latem. Nie można przegapić tego terminu, ponieważ zbyt późno posadzone cebulki chociaż wzejdą, mogą nie zdążyć zakwitnąć, a przecież właśnie na tym najbardziej nam zależy.

Mieczyki
Autor: Getty Images/Maryviolet

To jednak nie jedyny powód. Im później je wsadzimy, tym bardziej narażone będą na szkodniki i choroby. Młode pędy mogą opanować mszyce, więc jeśli będziemy chcieli je uratować, trzeba będzie uciec się do oprysków. 

Jak sadzimy mieczyki? 5 zasad

  1. Mieczyki sadzimy do gruntu w drugiej połowie kwietnia. 
  2. Poczekaj na sprzyjającą pogodę. Na prace ogrodowe wybierz ciepły, słoneczny dzień. Nie sadź cebulek do zimnej ziemi. Jeśli tyle co stopniał śnieg albo skończyły się przymrozki, odczekaj kilka dni.
  3. Cebulki zakop na głębokości około 15 cm pod ziemią. Jeśli posadzisz je zbyt płytko, mieczyki po osiągnięciu normalnego rozmiaru mogą się wywracać i kłaść na ziemi, jeśli będą zbyt ciężkie i będą mieć sporo kwiatów. 
  4. Zachowaj odpowiednią odległość między sadzonkami. Rośliny powinny być od siebie oddalone o około 15 - 20 cm.
  5. Jeśli nie chcesz, by mieczyki kwitły w jednym momencie, ale kwitnienie następowało po sobie, nie sadź jednego dnia wszystkich cebulek. Możesz sobie ten proces rozłożyć na tydzień czy dwa. Wtedy będziesz mieć gwarancję, że latem będziesz się dłużej cieszyć kwiatami.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE