Jasne piwo w roli odżywki do roślin? Efekty są spektakularne!

2024-06-13 20:40

Wlewanie piwa do doniczki z rośliną może wydawać się dość osobliwą metodą pielęgnacji. A jednak przynosi naprawdę niesamowite efekty! Sprawdź, jak przygotować piwną odżywkę do roślin doniczkowych i jak za pomocą popularnego trunku nabłyszczyć ich liście.

piwo
Autor: getty images

Spis treści

  1. Piwo do roślin
  2. Jak przygotować odżywkę z piwa do roślin?
  3. Piwo jako środek nabłyszczający liście

Piwo do roślin

W piwie znajdziemy m.in. drożdże, białka, cukry, a także azot, potas, wapń, magnez czy fosfor. Te cenne substancje nie tylko świetnie odżywiają rośliny i poprawiają ich ogólną kondycję, ale również wspomagają ich wzrost i kwitnienie.

W roli odżywki piwnej najlepiej sprawdzi się piwo jasne, odstałe i odgazowane. To bardzo ważne, by nie podlewać rośliny świeżym trunkiem prosto z butelki, ponieważ może im zaszkodzić.

Na piwo najlepiej reagują fikusy i rośliny kwitnące, szczególnie storczyki. Te piękne i cieszące się ogromną popularnością kwiaty uwielbiają piwne odżywki, ponieważ przyczyniają się one do ich szybszego wzrostu i zdrowego, błyszczącego wyglądu liści.

Jak przygotować odżywkę z piwa do roślin?

To proste! Potrzebujemy zwietrzałego jasnego piwa i przegotowanej wody. Następnie łączymy je ze sobą w proporcjach 1:1 (np. szklanka piwa + szklanka wody).

Piwny roztwór możemy przelać do zamykanego pojemnika lub butelki z atomizerem i używać do spryskiwania liści oraz korzeni (u storczyków). Rośliny piwną odzywką podlewamy raz w miesiącu.

Co ciekawe, piwa możemy użyć także do podlewania pomidorów, zarówno tych rosnących w ogrodzie, jak i balkonowych, hodowanych w doniczkach.

Piwo jako środek nabłyszczający liście

Rozcieńczone piwo z wodą można wykorzystać także jako środek do czyszczenia i nabłyszczania liści. Wystarczy spryskać roztworem liście i przetrzeć miękką, czystą szmatką.

Piwna mieszanka usunie nagromadzony na liściach kurz i inne zanieczyszczenia, i dodatkowo nada liściom połysk i zdrowy wygląd.

Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych